Beskidy RUN Adventure – Górski Etapowy Ultra Marathon
2014 rok, jak poprzedni, będzie obfitować w nowe, ciekawe imprezy biegowe. Przykład? Beskidy RUN Adventure. Zawody przeprowadzone zostaną w ciągu trzech dni, a uczestnicy będą mieli do wyboru dystans TROPHY o długości 112 km i przewyższeniu 4400 m oraz dystans CHALLENGE (długość 73 km i przewyższenie ok. 2500 m). Swym zasięgiem Beskidy RUN Adventure obejmie tereny trzech krajów i będzie to pierwszy tego typu Górski Etapowy Ultra Marathon.
Wieloetapowe formuła – czy sprawdzi się w Polsce?
Wyścig w tego typu formule od wielu lat z powodzeniem organizowany jest w Niemczech-Austrii-Włoszech, to słynny Trans Alpine RUN. Stale zyskuje nowych zwolenników, a wielu polskich biegaczy właśnie jego ukończenie uważa za swoje największe marzenie.
Właśnie dlatego polski wieloetapowy bieg ma posiadać najlepsze cechy Trans Alpine RUN. Każdy z jego etapów został zaprojektowany z myślą o wbiegnięciu i zaliczeniu charakterystycznego punktu, w tym przypadku będą to znane beskidzkie szczyty – Wielki Stożek, Wielka Racza i Skrzyczne. Bazę zawodów stanowi Istebna, miejscowość na styku trzech granic, będąca znakomitym punktem wypadowym na górskie szlaki.
Każdy z etapów kończy się w miejscu startu, na drugi dzień początek wyścigu zaplanowany został u stóp Wielkiej Raczy, w Rycerce Górnej.
Poszczególne odcinki przebiegać będą po mniej lub bardziej wymagających ścieżkach i szlakach, jednakże ideą przyświecającą organizatorom jest ograniczenie do niezbędnego minimum odcinków asfaltowych. Trasa każdego etapu będzie dokładnie oznaczona, zabezpieczona przez GOPR oraz służby medyczne. Na dystansie TROPHY ustawione zostaną trzy, a na trasie CHALLENGE – dwa punkty odżywcze z napojami izotonicznymi, wodą, batonami energetycznymi, owocami i ale także gorącą herbatą czy słodkimi i słonymi przekąskami. Organizator zapewni (po ostatecznym potwierdzeniu i uzyskaniu pozytywnych opinii od zarządców terenu) możliwość pobrania tracków GPS (format .gpx oraz .tcx). Serwis zdjęciowy (www.BikeLife.pl) oraz pamiątkowy film ukazujący trzydniowe zmagania będą dodatkowym elementem uatrakcyjniającym uczestnictwo w inauguracyjnej imprezie. W istebniańskim gimnazjum zlokalizowany zostanie obóz zawodów, gdzie oprócz możliwości przenocowania, dostępne będą prysznice, wyżywienie oraz masaże.
Cudze chwalicie, swego (jeszcze) nie znacie
Organizatorem imprezy jest Grzegorz Golonko mający w swym prawie piętnastoletnim dorobku m.in. etapowe wyścigi MTB (Beskidy MTB Trophy, Sudety MTB Challenge, Carpathia MTB Venture), serię marathonów (Powerade MTB Marathon), serię triathlonów (Volvo Triathlon Series). Jego dotychczasowe dokonania gwarantują wysoki poziom organizacyjny, a znając upodobania eksploracyjne możecie być pewni, iż po zakończeniu zawodów Wasze pojmowanie Biegów Ultra zyska ciekawe, niespotykane dotychczas oblicze. Element poznawczy i nowa forma zawodów – to coś czego warto doświadczyć w naszym kraju, zgodnie z zasadą: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Porady dla uczestników ukażą się na Bieganie.pl
Bieganie trzy dni z rzędu w górskich warunkach to duże wyzwanie, jednakże odpowiednie nastawienie psychiczne będzie równie istotne jak forma sportowa, czy sprawdzone buty i właściwa odzież. Właśnie dlatego, na łamach naszego portalu, swoich porad będzie udzieliać jeden z najlepszych polskich ULTRA biegaczy – Marcin Świerc, który też weźmie udział w zawodach.
Warto wspomnieć, że swój udział potwierdziła także Justyna Frączek – uczestniczka ostatnich Mistrzostw Świata Adventure Racing rozgrywanych w Kostaryce.
Wszelkie szczegóły dotyczące tras, przebieg, przewyższenia itp. znajdują się na stronie internetowej www.RunAdventure.com
Etap I – Wielki Stożek
Profil przewyższeń – dystans TROPHY Istebna (Zaolzie) – Wielki Stożek (979 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)
Profil przewyższeń – dystans CHALLENGE
Istebna (Zaolzie) – Przełęcz Łączecko (774 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)
Etap II – Wielka Racza
Profil przewyższeń – dystans TROPHY
Rycerka Górna (Roztoka) – Wielka Racza (1236 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)
Profil przewyższeń – dystans CHALLENGE
Etap III – Skrzyczne
Profil przewyższeń – dystans TROPHY Istebna (Zaolzie) – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)