30 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych – 3000 m z przeszkodami


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse sprinterskie i średnie. Teraz pora na 3000 m z przeszkodami.

marcinchabowski4.jpg

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

3000m prz m

Komentarz

Bieg na 3000 m z przeszkodami to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji biegowych rozgrywanych na stadionie. Przez lata należała do najlepszych polskich konkurencji lekkoatletycznych. Rekordzistami świata na tym dystansie byli Jerzy Chromik i Zdzisław Krzyszkowiak, a mistrzami olimpijskimi Krzyszkowiak i Bronisław Malinowski. Każdy kibic biegów powinien znać te nazwiska.

Obecnie biegi przeszkodowe zdominowane są przez biegaczy z Afryki, a przede wszystkim Kenii, którzy nierzadko potrafią na jednej imprezie mistrzowskiej wywalczyć komplet medali w tej konkurencji. 

O sile tego dystansu w ostatnich latach stanowili lub stanowią tacy biegaczy jak Ezekiel Kemboi, Paul Kipsiele Koech, Brimin Kiprop Kipruto, Richard Kipkemboi Mateelong (wszyscy Kenia), Mahiedine Mekhissi-Benabbad i Bouabdellah Tahri (Francja) oraz rekordzista świata – Saif Saaeed Shaheen (Kenia/Katar), którzy często łamali lub byli bliscy pokonania 8 minut.

3000m prz w

Komentarz

Bieg na 3000 z przeszkodami kobiet to stosunkowo nowa konkurencja. Oficjalne wyniki uzyskane w tej konkurencji przez kobiety IAAF zaczął uznawać dopiero od 1998  a, pierwszy rekord świata ratyfikowano w 1999 roku (jedną z rekordzistek świata w tej konkurencji była Justyna Bąk). Patrząc na powyższy wykres nie dziwi więc stały wzrost poziomu tej konkurencji przez wiele początkowych sezonów.

Aktualnie poziom biegów na 3000 m prz. się ustabilizował, choć z pewnością jest to wciąż konkurencja o dużym potencjale, w której najlepsze zawodniczki mają szanse na regularne uzyskiwanie wyników poniżej 9 minut. Dotychczas tylko jednej zawodniczce udała się ta sztuka (Gulnara Samitowa-Gałkina – 8:58.81).

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com

Możliwość komentowania została wyłączona.