5 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Czy maratończycy są bardziej narażeni na rozwój obrzęku płuc?


Obrzęk płuc to choroba, w trakcie której w pęcherzykach płucnych zamiast powietrza zaczyna gromadzić się płyn przesiękowy. Jest to przejrzysta, żółta substancja zawierająca białka. Przedostaje się ona do jam ciała i tkanek organizmu w wyniku spadku lub wzrostu ciśnienia krwi. Utrudnia wymianę gazową w płucach.

 

pluca2.jpg 

 

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej podczas niewydolności krążenia (lewokomorowej niewydolności serca). Choroba może być także spowodowana utrudnieniem odpływu krwi z płuc, co jest związane bezpośrednio z wadami serca, a także w przypadku zaburzeń przemiany materii, w trakcie których dochodzi do uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Dodatkowo obrzęk płuc jest jednym z objawów ostrej choroby wysokościowej.

Maratony a obrzęk płuc

Naukowcy przeprowadzili badanie znajdując nowe dowody na to, że bieg maratoński może wywołać obrzęk płuc. Ma to związek z gromadzeniem się śluzu w płucach. Wyniki badań zostały zaprezentowane we wrześniu 2012 na kongresie European Respiratory Society, co roku odbywającego się w Wiedniu.

Pomimo dowodów wynikających z badań relacji między forsownymi ćwiczeniami i obrzękiem płuc, eksperci nadal dyskutują, czy te dwa czynniki są ze sobą powiązane. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch mieli na celu zbadanie, czy maraton wywołuje obrzęk płuc. Jeśli okazałoby się to prawdą to oznacza to, że najprawdopodobniej maratony pośrednio powodują takie schorzenia jak: duszności, silny kaszel, niewydolność oddechową, a nawet w poważnych przypadkach zawał serca.

Jak badano zawodników?

 

Zespół badaczy przeanalizował 26 biegaczy, którzy ukończyli maraton Steamtown w 2011 w USA. Pierwszego dnia, przed wyścigiem przeprowadzili badania RTG klatki piersiowej, a kolejne w czasie 19, 56 i 98 minut po zakończeniu biegu. Poprzez monitorowanie różnych etapów, naukowcy byli w stanie zapewnić, że każde zwiększenie objętości krwi powróci do normy. Pozwoliło to obiektywnie ocenić poziom obrzęków.

 

Trzech ekspertów oceniało wykresy radiogramów zajmując się interpretacją obrazu. Byli to doświadczeni radiolodzy i kardiolodzy. Na podstawie wykresów oceniano obrzęki płucne w skali od 0 (brak obrzęku) do 8 (ostre obrzęki). Następnie uśredniono wyniki do całej grupy badanych.

 

pluca.jpg 

 

Około 50% biegaczy miało pewien poziom obrzęku płuc po około 20-minutach, po wyścigu. U 20% z tych zawodników zanotowano od umiarkowanego, do ciężkiego obrzęku płuc. Objawu schorzenia były wciąż widoczne, nawet godzinę po zakończonym maratonie. 

 

Kobiety były znacznie bardziej obarczone wyższym poziome ryzyka w porównaniu do mężczyzn w rozwoju tej przypadłości. Nie było jednak relacji między szybkością pokonania maratonu, a rozwojem obrzęku płuc. Sugeruje to, że rozwój choroby jest powszechny u wszystkich biegaczy.

 

Co z tym zrobić? 

 

Autorka badań, dr Gerald Zavorsky z Uniwersytetu Marywood w USA, mówi – Bieganie maratonów jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia obrzęku płuc, i wydaje się, że kobiety są bardziej narażone nań niż mężczyźni, niezależnie od czasu w jakim ukończą maraton. Chociaż obrzęk płuc może być negatywną konsekwencją maratonu, regularne ćwiczenia mogą pomóc człowiekowi w zachowaniu w zdrowia i witalności. Nie znamy jeszcze długoterminowego wpływu tego faktu na  zdrowie zawodników w przyszłości.

 

Warto wiedzieć, że w leczeniu obrzęku płuc stosuje się: tlenoterapię i leki moczopędne. Dodatkowo, efekty lecznicze osiąga się poprzez ułożeniowe sposoby zmniejszenia zastoju krwi w płucach (pozycja siedząca, opaski uciskowe, kiedyś stosowano upusty krwi), morfinę, leki rozszerzające naczynia krwionośne (co daje pozorne zmniejszenie ilości krwi krążącej), glikozydy naparstnicy (wzmacniają siłę skurczu serca), intubację ze sztuczną wentylacją.

 

 

Źródło:

European Lung Foundation

Sciencedaily.com

 

Możliwość komentowania została wyłączona.