Redakcja Bieganie.pl
Zabierając się za kwestie biegowej mody (trochę dla żartów) trudno się było spodziewać, że temat może być tak rozległy. Dzisiejsza opowieść tylko tego dowodzi.
Do tej pory pisaliśmy:
W poszukiwaniu biegowych trendów – Nike Bomber Jacket
Run na kobiece bieganie w sieciach z modą
Czy ktokolwiek z was słyszał o Gyakusou? Gyakusou znaczy po japońsku Einageib (jeśli to nie dla wszystkich jasne to wyjaśnienie znajdziecie w filmie poniżej 🙂 ).
Jun Takahashi – w środku
Kilku biegaczy z Tokio powołało kiedyś do życia grupę biegową pod nazwą Gyakusou International Running Association. Wśród nich był Jun Takahashi, japoński projektant, założyciel marki Undercover, który zaczął łączyć bieganie i projektowanie dla biegania. W październiku 2010, Nike i Undercover wypuścili na rynek pierwszą kolekcję Nike Undercover GYAKUSOU. Była to fuzja technicznych materiałów Nike i wzornictwa Undercover. Wg Nike Takahashi idealnie pasował do minimalistycznych koncepcji Billa Bowermana „mniej znaczy lepiej”. Ubrania miały być lekkie, zwiewne, nienarzucające się. Takahashi, urodzony w 1969 roku był w Japonii uznanym projektantem już w połowie lat ’90-tych XX wieku.
Nike Free 3.0 w kolorystyce Takahashiego
Oto co mówił Takahashi w wywiadach dla Esquire i Slamxhype kiedy wypuszczał w 2010 roku pierwszą biegową kolekcję.
Jak zacząłeś bieganie?
Zacząłem biegać dla zdrowia. Pierwsze sześć miesięcy biegałem tylko po pół godziny ale potem zacząłem
biegać 5, 6, 8, 10 km, teraz biegam 20 km każdego dnia. Dystans rósł i
wszystko stawało się bardziej serio.
Dlaczego akurat bieganie?
Bieganie to najprostszy i najbardziej podstawowy sport. Nie potrzebujesz
żadnych narzędzi, żeby zacząć. Myślałem, że zacząć było całkiem łatwo,
ale wkrótce odkryłem, że to wcale nie jest łatwe. Znalazłem trenera żeby
nauczył mnie biegać i od tamtej pory to stało się łatwiejsze.
Spodenki damskie |
Biegowe spodnie męskie |
Jak się zaczęła współpraca z Nike?
Stałem się zapalonym biegaczem. To jak rodzaj medytacji dla mnie ale z dodatkiem adrenaliny. Ktoś z Nike wiedział o moim bieganiu i zwrócili się do mnie z tym projektem. Podali mi jaka powinna być liczba ubrań w kolekcji, zazwyczaj w przypadku UnderCover jest ich znacznie więcej – ale do biegania to wystarcza.
Gdzie jest najlepsze miejsce do biegania w Japonii?
Trudno jest biegać w mieście, bo światła Cie zatrzymują. W Tokio jest też przesyt różnych form informacji, reklam. Więc żeby tego uniknąć, biegam w parku.
Słyszałem, że następny Twój krok to maraton na Hawajach? Kiedy przyszło Ci to do głowy?
Kiedy potrafisz już przebiec pewien dystans przebiegnięcie maratonu staje się celem. Chciałbym spróbować przebiec maraton, to okazja jedna w życiu (Takahashi przebiegł już dwa maratony).
Jak zacząłeś myśleć o ubraniach do biegania?
Kiedy próbowałem kupować ubrania biegowe zawsze czegoś brakowało. Ubrania nie były praktyczne, kolory krzykliwe, przyciagające uwagę. Ja chciałem harmonii, kolorów, które stapiają się z otoczeniem, materiałów, które są bezszelestne kiedy są w ruchu. Harmonia, to był jeden z najważniejszych punktów dla mnie. Biegowe ubrania nie maja wielu kieszeni. Zazwyczaj wybiegam z kluczami i monetami i musiałem upychać to do jednej kieszeni, co sprawiało duży hałas. Poza tym dźwięk jakie wydają zwykłe ubrania biegowe w trakcie ocierania się o siebie. Za każdym razem kiedy biegałem przychodziły mi jakieś pomysły dotyczące rozwiązań w biegowych ubraniach. Dodawałem stretch w kilku miejscach, kieszenie w różnych miejscach, żeby równo rozłożyć wagę i żeby były blisko ciała, żeby nie skakały i nie hałasowały, inny materiał na rękawach żebyś mógł otrzeć pot z czoła, wiele rzeczy..
|
|
Kurtki | Salon Gyakusou |