Wpływ diety i ćwiczeń fizycznych na stężenie tłuszczów w organizmach kobiet
Lipoproteiny to substancje lipidowo-białkowe występujące w osoczu krwi. Pełnią one funkcje przenośników tłuszczu w organizmie. Ich skład zmienia się w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu. Lipoproteiny występują też w błonach komórkowych oraz neuronach. Dodatkowo zawierają również cholesterol i są jego głównym magazynem w organizmie.
Lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) to tzw. zły cholesterol, przyczyniający się do rozwoju miażdżycy, a lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) to tzw. dobry cholesterol, który wpływa pozytywnie na działanie organizmu.
Trójglicerydy to organiczne związki chemiczne należące do tłuszczów prostych. Wraz z wolnymi kwasami tłuszczowymi są jednym z głównych materiałów energetycznych zużywanym na bieżące potrzeby organizmu. Są też magazynowane jako materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej.
Przeprowadzono badania, których celem była zanotowanie deficytów energetycznych wywołanych przez ćwiczenia lub odpowiednią dietę. W badaniu wzięło udział jedenaście zdrowych kobiet w wieku ok. 24 lat, o BMI ok. 22 kg/m2 (prawidłowa wartość). U badanych zmierzono przed i po zakończeniu eksperymentu stężenie lipoprotein oraz trójglicerydów. Kobiety miały trzy różne zadania do wykonania. Na początku przez dwie godziny szybko maszerowały (60% szczytowego zużycia tlenu). Kobietom ograniczono podawane kalorie na tyle aby doprowadzić do zerowego bilansu energetycznego czyli równowagi między ilością pobranej energii, a wydatkami energetycznymi. Trzecim zadaniem był całkowity post przez kilkanaście godzin. Test wykonywano przez kilka dni.
Wyniki studiów pokazały, że na czczo i po treningu stężenie trójglicerydów było o niemal 30% niższe w porównaniu do badania przedeksperymentalnego. Nie stwierdzono istotnej zmiany po próbie ograniczenia kalorii. Zauważono, że niskokaloryczna dieta nie ma wpływu na stężenie lipoprotein i trójglicerydów w osoczu.
Naukowcy po przeprowadzeniu badania doszli do wnioski, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają stężenie owych substancji w organizmie. Mniejsze stężenie bierze się z tego, że energia z tłuszczów prostych jest szybciej zużywana. Mniej substancji lipidowo-białkowych sprawia, że zmniejsza się tkanka tłuszczowa.
Należy wziąć pod uwagę, że badanie było krótkoterminowe. Eksperyment udowodnił również, że wysiłek fizyczny błyskawicznie redukuje poziom cholesterolu (LDL, tzw. „zły”). Naukowcy odkryli dodatkowo, że trening zmniejsza poziom trójglicerydów nie przez duży wydatek energetyczny, ale poprzez odpowiedni skurcz mięśniowy. Podsumowując, jeżeli naszym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz usprawnienie układu krwionośnego to warto uprawiać sport, np. jogging. Mimo tego, że badacze nie zanotowali wpływu jednodniowej diety na stężenie tłuszczów w organizmie to trzeba pamiętać o tym, że długotrwały i odpowiedni sposób odżywiania się ma duży wpływ na ilość lipidów w ciele. Co za tym idzie warunkuje to lepszą sylwetkę. Jednym z zaleceń a propos odpowiedniej diety będzie ograniczenie spożycia alkoholu, tłustych potraw oraz słodyczy.
Źródło: The American College of Sports Medicine.