11 listopada 2010 Redakcja Bieganie.pl Trening

Wykłady na Akademi Trenerskiej


akademiatrenera firts


W dniach 6-7 listopada mieliśmy przyjemność przysłuchiwać się szkoleniu pt. „Trening siły i mocy” zorganizowanym w ramach projektu Akademia Trenerska. Projekt jest jednym z kluczowych elementów strategii Ministerstwa Sportu i Turystyki, dotyczy wspierania środowiska sportowego w przygotowaniach olimpijskich. Uczestnikami kursów są czołowi trenerzy prowadzący reprezentacje kraju w różnych dyscyplinach. Całe przedsięwzięcie, mające kształcić i doskonalić naszą kadrę trenerską, koordynowane jest przez Instytut Sportu w Warszawie. Głównym celem Akademii jest podnoszenie poziomu wykształcenia  trenerów i rozwój ich umiejętności praktycznych, poprzez organizowanie kursów składających się z wykładów i zajęć praktycznych. Do prowadzenia których zapraszani są znani polscy, a także zagraniczni naukowcy i praktycy odnoszący sukcesy w swoich dziedzinach. Akademia w ramach projektu umożliwia trenerom indywidualne konsultacje oraz praktyki badawcze w zakładach naukowych Instytutu Sportu oraz zaopatrzą trenerów w najnowsze badania, publikacje, książki naukowo-metodyczne dotyczące treningu na najwyższym poziomie sportowym.


Seminaryjny weekend rozpoczął się w sobotę rano i sprowadził do stolicy całą elitę trenerów wszystkich dyscyplin sportu w naszym kraju. Na sali nie zabrakło także przedstawicieli lekkiej atletyki, którzy przybyli chyba w najliczniejszym gronie ze wszystkich dyscyplin olimpijskich. Dzień pierwszy poświęcony był zagadnieniom związanym z rozwijaniem siły i mocy. W tym celu swoje prelekcje wygłosiło kilku profesorów i doktorów z Instytutu Sportu, a także zaproszeni goście ze Skandynawii profesor Heikki Kyrolainen oraz Tapani Keranen obaj pracują w Instytucie Badań Sportów Olimpijskich (KIHU) w Finlandii.

Seminarium rozpoczął prof. Jan Gajewski, który przedstawił ciekawy wykład na temat pracy mięśni w warunkach dynamicznych, skupiając się na biomechanice ruchów balistycznych. Przedstawił także zagadnienie energii sprężystej, o której w treningu często się zapomina, polega ona na wspólnym działaniu kompleksu ścięgno – mięsień. Ścięgna mające większą sztywność niż mięśnie są w stanie generować dużą ilość energii, która może być wykorzystana w momencie osiągnięcia pełnego skurczu mięśnia, co za tym idzie zawodnik może generować większą moc.

akademiatrenera www


Zaproszeni goście z Finlandii prezentowali kwestie związane ze zmianami aktywności mięśni przy różnych prędkościach biegu oraz o zastosowaniu nowoczesnych technologii w szkoleniu sportowców. O ile pierwszy temat skupiał się na fizjologicznych i biomechanicznych aspektach treningu to drugi bardzo szeroko pokazał metody oraz sposoby monitorowania i analizowania techniki ruchu za pomocą programów komputerowych. Wykładowca mówił o zastosowaniu dwóch programów do analizy ruchu: znanym Dartfish i mało znanym Kinovea, plusem tego drugiego jest to że można go bezpłatnie pobrać z internetu. Pierwszy dzień zakończony był warsztatami w pracowni biomechanicznej, gdzie przedstawiono metody pomiaru siły i mocy przy pomocy, których można kontrolować efekty treningowe.

Drugi dzień obfitował w większą dawkę zajęć praktycznych za sprawą prof. Zbigniewa Trzaskomy, który najpierw przeprowadził ciekawy wykład, przedstawiając zasady i zależności obciążeń w kształtowaniu danej cechy siły u sportowca. Następnie podczas zajęć na siłowni pokazał praktyczne zastosowanie ćwiczeń u zawodników różnych dyscyplin. W tym dniu odbył się także wykład na temat niespecyficznych metod wspomagania treningu siłowego, który wywołał wiele kontrowersji. Zostały przedstawione dwa typy wspomagania treningu, za pomocą okluzji czyli ograniczaniu dopływu krwi do kończyn oraz wibracji jako środka oddziałującego na stronę nerwową układu mięśniowego. Trening z okluzją na świecie znany jest jako trening metodą KAATSU, ale pozytywny wpływ na trening zarówno pierwszej jak i drugiej metody jeszcze nie do końca został potwierdzony badaniami, dlatego trenerzy jak i sam prowadzący jednogłośnie postanowili zachować ostrożność w stosowaniu takich eksperymentalnych metod.


Podsumowując całe warsztaty bardzo nas cieszy, że organizatorom udało się tak sprawnie zorganizować takie spotkanie pod względem logistycznym, a przede wszystkim merytorycznym. Nie jest łatwą sprawą przedstawić tematy tak, aby każdy trener z różnych gałęzi sportu w Polsce był w stanie znaleźć dla siebie elementy, które może wykorzystać w swojej dalszej pracy z zawodnikami, a naszym zdaniem tak właśnie się stało. Liczymy na kolejne spotkania, które pozwolą naszym sportowcom osiągać jeszcze lepsze wyniki i reprezentować nasz kraj na największych imprezach sportowych na świecie.

Poniżej – krótka fotorelacja.

akademiatrenera 1
Wykład Profesora Trzaskomy

akademiatrenera 2
Wykład Andrzeja Pokrywki na temat dopingu (na tym slajdzie prezentowane są środki zawierające Pseudoeferdynę, ich użycie przed zawodami może być z punktu  widzenia dopingu ryzykowne).

akademiatrenera 3
Na siłowni z Profesorem Trzaskomą

akademiatrenera 4
Profesor Trzaskoma nie oszczędzał się, tutaj ćwiczy przy pomocy trenera Marka Adamka

akademiatrenera_6.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.