image0
22 września 2024 Karolina Obstój Biegi Ultra

Julian Alps Trail Run by UTMB z mnóstwem Polaków w TOP10

21 września w Słowenii odbyły się zawody Julian Alps Trail Run by UTMB, które szczególnie upodobali sobie Polacy. Na niecałe 3000 biegaczy, którzy stanęli na starcie wszystkich dystansów, prawie 300 pochodzi z Polski. Nasi rodacy dali o sobie znać w Słowenii nie tylko pokaźną liczbą uczestników, ale także poziomem sportowym dobiegając w czołówce większości dystansów.

Julian Alps Trail Run by UTMB, to największe słoweńskie zawody biegowe. Zapierające dech w piersiach Alpy Julijskie ściągnęły na start mnóstwo biegaczy, w tym także czołowych zawodników, jak np. Hayden Hawks czy Francesco Puppi. Na Julian Alps rozegrano biegi na sześciu dystansach i tylko na biegu na 10 km – najkrótszym i cieszącym się najmniejszą popularnością – Polacy nie finiszowali w TOP10.

Najdłuższy bieg rozgrywany był na dystansie 120 km i +5000 m przewyższenia. Na JAT Ultra Trail w rywalizacji kobiet najszybsza była Paulina Krawczak, która prowadziła przez cały bieg i na mecie zameldowała się na 8. miejscu open z wynikiem 14:09:23 i przewagą prawie 34 minut nad drugą zawodniczką.

JAT Lake Bled to bieg na dystansie 80 km i +3500 m przewyższenia, a jego nazwa pochodzi od słynnego jeziora Bled, przy którym znajduje się start zawodów. Na tym dystansie zwyciężył Zan Epic z czasem 7:05:32, a 4. miejsce wywalczył Roger Karwaczyński z wynikiem 7:52:40. Wśród kobiet drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Wilk (8:41:36), która dobiegła do mety za Agate Armane (8:28:50). Elżbieta Rutkowska (9:59:31) zajęła 6. miejsce.

W JAT Sky Trail, który liczył 53 km i +2700 m przewyższenia ścigali się ze sobą czołowi biegacze górscy: Francesco Puppi i Hayden Hawks. Zdecydowanie zwyciężył Włoch z wynikiem 4:31:15, a Amerykanin dobiegł na drugiej pozycji z czasem 4:52:51. W TOP10 na 7. pozycji rywalizację ukończył Jonasz Szewc (5:25:17). Ewa Janczyk (6:53:23) zajęła 7. miejsce w klasyfikacji kobiet.

Na JAT Kranjska Gora, na dystansie 25 km i +950 m przewyższenia 4. miejsce open zajął Kamil Leśniak (1:53:22) i takie samo miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Magdalena Bednarczyk (2:13:41). W TOP10 znalazła się Lucyna Pastor (2:29:49), która zajęła 9. pozycję.

Rozegrany został także bieg na dystansie 17 km i +520 m przewyższenia. W tych zawodach drugie miejsce zajął Jakub Bartecki z czasem 1:14:13, a 4. pozycję wywalczył Przemysław Wróbel (1:19:07). Wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Jędrzejewska z czasem 1:19:52.

Gratulujemy wszystkim Polakom, którzy ukończyli Julian Alps Trail Run by UTMB i pokazali się jako jedna z najliczniejszych nacji startujących w Słowenii.