Adam Stangreciak
Pasjonat gór, przecierania szlaków, dużego kilometrażu i odludnych zakątków. Były tancerz, a obecnie ambitny biegacz amator, który chce mądrze łączyć szybkie bieganie asfaltowe z górskimi ultramaratonami. Więcej na Instagramie
Partnerem projektu jest Columna Medica
Wskocz w lepsze bieganie, czyli w 3000 hopów do biegu górskiego. Testujemy trening uzupełniający w życiu biegaczy górskich. W bieganiu do jednego celu można dotrzeć wieloma drogami. Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów treningu uzupełniającego oraz jak stosować te jednostki w treningu biegowym.
Biegi górskie za każdym razem pozostają niezapomnianą przygodą. Ultraprzygody I noce spędzone na trasach zawodów potrafimy wspominać przez wiele lat, tak samo jak niesamowicie szybkie, techniczne zbiegi I długie, nużące podbiegi. Decydując się na udział w biegu górskim większość biegaczy zastanawia się w jaki sposób zmodyfikować swój trening. Wprowadza do swojego planu treningowego podbiegi, czasami trening na siłowni lub dodatkowe rowerowe kilometry. Niestety, pomimo ciągle rosnącego zainteresowania treningiem siłowym, dla wielu biegaczy jest on zupełnie nieznanym lądem. Dzięki temu programowi spróbujemy trochę rozjaśnić ten temat oraz przybliżyć Wam czym jest trening plyometryczny oraz jak go stosować.
Sam trening plyometryczny to forma ćwiczeń, które opierają się na krótkim kontakcie z podłożem, wysokiej intensywności oraz docelowo bardzo- szybkim cyklu rozciągania I skurczu mięśniowego. Wykorzystanie plyometrii jest kluczowe zwłaszcza w biegach sprinterskich, średnich oraz wszelkiego rodzaju skokach, gdzie potrzebna jest duża eksplozywność połączona z szybkością. Nie jest zatem to coś, co moglibyśmy traktować jako Świętego Graala w treningu biegów długodystansowych, jednakże istnieją badania, które udowadniają pozytywny wpływ treningu plyometrycznego na ekonomikę biegu (I jednocześnie łatwiejsze osiąganie wyższych prędkości). W przypadku biegów górskich, które ciągle są dyscypliną rozwijającą się, ten wpływ może być jeszcze większy. Wynika to z faktu dużej ilości lądowań o wyższej intensywności, aniżeli w biegu ulicznym. Kiedy zbiegamy z dużą prędkością w dół przeciążenia, które musimy znosić są znacznie większe, aniżeli w przypadku biegu w płaskim terenie. Jeżeli nauczymy swoje ciało radzić sobie z tymi przeciążeniami zaobserwujemy zarówno szybsze poruszanie się w trakcie biegu górskiego, jak I zmniejszymy ryzyko kontuzji.
Dla kogo: 40 osób, które poprawnie wypełnią formularz i będą w stanie zakończyć cały test, po kontakcie z organizatorem.
Gdzie: Łask, k. Łodzi (Columna Medica)
Zaplanowaliśmy dla Was eksperyment przygotowujący do biegów górskich, który potrwa 12 tygodni i będzie obejmował ćwiczenia siłowe i plyometryczne. Zrekrutujemy 40 osób! Wszystkie badania odbywać się będą w Łasku (k. Łodzi) w Columna Medica – Hotel i Klinika.
Pierwszym etapem będą testy biegowe polegające na przebiegnięciu odcinka o długości 1000m w płaskim asfaltowym/terenie, a następnie 4 pętli o długości ok 4km łącznie w zróżnicowanym górskim terenie o dużych trudnościach technicznych.
Po przeprowadzeniu testów biegowych podzielimy Was na dwie grupy:
1. Grupę kontrolną, która będzie kontynuować swój dotychczasowy trening
2. Grupę zawodników, którzy oprócz dotychczasowego treningu będą realizować trening siłowy (~6tyg.) A następnie trening plyometryczny (~6tyg.). Protokół może ulec zmianie i będzie dostosowany do poziomu uczestniczących w nim biegaczy.
Treningi odbywać się będą w Łasku w siedzibie partnera naszego programu Klinice Rehabilitacji Columna Medica, w jednym z łódzkich parków (najprawdopodobniej będzie to park ‘na Zdrowiu’) oraz w siłowni Revolve Fitness
Po 3 miesiącach przeprowadzimy ponownie test i sprawdzimy czy 12 tygodni realizacji różnych metod treningowych wpłynęło na Waszą sprawność i poczucie pewności na górskich ścieżkach.
Testy, odbywać będą się w Łodzi w dniu 12 kwietnia oraz 5-6 lipca. Jeden trening tygodniowo będzie odbywał się stacjonarnie, natomiast drugi będzie wykonywany indywidualne wg przygotowanej rozpiski.
Projekt prowadzi Adam Stangreciak z redakcji Bieganie.pl wraz z fizjoterapeutką Agatą Madaj-Goldman, którzy będą odpowiedzialni za prowadzenie treningów, natomiast za pomiar czasów w trakcie testów odpowiedzialna będzie firma Time4s.
Każdy zakwalifikowany uczestnik otrzyma od nas:
Celem eksperymentu będzie sprawdzenie czy od lepszego biegania może dzielić Cię tylko 3000 skoków, a ponadto odpowiedź na pytania:
Czy trening plyometryczny sprawi, że staniesz się szybszy I bardziej pewny na zbiegach? Czy będziesz łatwiej pokonywać szalone podbiegi? Czy będziesz lepiej czuł się w trudnym technicznym terenie?
Dla amatorów biegania może to również mieć efekt prewencji kontuzji, czyli sposób na bieganie przez naprawdę długie lata bez bólu.
Jak się zgłosić do eksperymentu?
Aby zgłosić się do eksperymentu należy wypełnić formularz, który znajduje się pod tym linkiem >>ANKIETA GOOGLE<<
Na wypełnienie formularza czekać będziemy do 6 kwietnia, zaś 8 kwietnia odezwiemy się do wybranych osób.
Partnerem projektu jest Columna Medica