Bieganie na wysokim tętnie, a ból głowy

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
steddl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2024, 11:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zaczęłam bieganie jako totalnie początkująca od zeszłego roku. Biegam jak czas pozwoli, ok. 2x w tygodniu na dystanse 4-6km. W zimie orbitrek.
Moim problemem jest wysokie tętno, a co za tym idzie ból głowy po zakończeniu biegu.
Nogi dają radę, oddech jest ok, tętno mnie zabija.
Mierzone zegarkiem, więc wiem że mogą być przekłamania, jednak odczuwam później faktyczny dyskomfort fizyczny, więc coś musi w tym być.
Kiedy dostaję powiadomienie o tętnie 187-190 ud/min przechodzę w szybki chód, aż tętno się unormuje i znowu przechodzę do biegu.
Ale wkurza mnie to okrutnie :lalala:
Na wykresie bieg wczorajszy, po którym właśnie pojawił się ból głowy.
8km1.jpg
8km.jpg
Później jeden z biegów na 5km, gdzie biegło mi się dobrze, tętno też było wysokie ale to był mój najlepszy czas (33:53min)
5km.jpg
Czy powinnam się tym przejmować? Albo inaczej, co mam zrobić żeby komfort biegu się poprawił i żeby mieć jakiś wpływ na tętno.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
Darek__
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2023, 04:48

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem tętno bardzo wysokie, zwłaszcza w odniesieniu do tempa biegu. Na pewno biegał bym krótsze dystanse, ale systematycznie, min. 3 razy w tygodniu. Jeżeli po 3 miesiącach biegania, tętno by się nie obniżyło skonsultował bym się z lekarzem. Ps. Ciekawy jestem jakie masz tętno spoczynkowe?

Wysłane z mojego motorola edge 20 .

steddl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2024, 11:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To wczorajsze na 8km to pierwszy raz na taki dystans, po prostu chciałam się sprawdzić.
Zazwyczaj tak jak pisałam biegam dystanse 4 - 5 km, trwa to już naprawdę długo, czas mam zazwyczaj podobny, no może minimalny postęp - czyli ok 7'00''/km.
Wg aplikacji i zegarka średnie tętno spoczynkowe 62 ud/min.
Mam 35 lat, ogólnie zdrowa ;-)
Darek__
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2023, 04:48

Nieprzeczytany post

To pozostaje systematyczność, dwa razy w tygodniu to trochę mało, pułap tlenowy też słaby. Może jakiś standardowy plan Garmina na 5 km? Zawsze bardziej motywuje do wyjścia. Przynajmniej mnie

Wysłane z mojego motorola edge 20 .

Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1834
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Darek__ pisze: 11 wrz 2024, 14:14 pułap tlenowy też słaby.
Pułap dokładnie średni, zgodnie z tym źródłem:

https://udshealth.com/vo2-max-test-guide/

Wszystkie biegające kobiety, których wykresiki widzę w GC, bardzo szybko mają wysokie tętno, a biegają (raczej) wolno.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
fangss
Wyga
Wyga
Posty: 61
Rejestracja: 24 sie 2023, 23:52
Życiówka na 10k: 44:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

steddl pisze: 11 wrz 2024, 11:47 (...), co mam zrobić żeby komfort biegu się poprawił i żeby mieć jakiś wpływ na tętno.
Może to coś by pomogło:
.https://www.youtube.com/watch?v=8Fsi4RFH5LE
steddl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2024, 11:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki, świetny materiał na YT. Mam zamiar wdrożyć te techniki, ja również z tych które po krótkiej rozgrzewce od razu w pełne tempo biegu i najlepiej bez zatrzymania. Być może to również jest powodem szybkiego skoku tętna, następnym razem zacznę bieg od marszu. No i ta technika biegu, na tym też się skupię.
Olaboga
Wyga
Wyga
Posty: 66
Rejestracja: 23 sty 2022, 14:32
Życiówka na 10k: 49:26
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja bym zaczął od uzupełniania tygodnia długimi spacerami, które z czasem powinny się zmienić w spacery w zróżnicowanym terenie.
Może jakieś przejażdżki rowerowe, też uzupełniająco.
Bieganie w taki sposób na dłuższą metę nie przyniesie korzyści, oraz nie odczujesz poprawy w samym bieganiu.
Nie ma też informacji jakim tempem biegniesz, bo 7:30/km to ewidentnie nie jest tempo Twojego biegu.

Pozdro.
ODPOWIEDZ