Odciski i pęcherze, czyli jak zadbać o stopy biegacza

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Biegacze pokonują dziesiątki kilometrów tygodniowo. Samo bieganie ma charakter powtarzalny, podczas którego wykonujemy sekwencję takich samych ruchów. Możemy je podzielić na trzy fazy: podporu (odbicie i amortyzacja), lotu (wznoszenie i opadanie) oraz wymachu. Za każdym razem to jednak stopa jest pierwszą częścią ciała, która uderza o podłoże podczas biegu. To ona w pierwszej kolejności przyjmuje wszystkie wstrząsy i obciążenia. Jednak to nie wszystko, podczas biegania dużo się pocimy, a stopa w bucie narażona jest na dodatkowe tarcia.
https://bieganie.pl/zdrowie/odciski-i-p ... -biegacza/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Jeden z moich ulubionych tematów. Kilka lat temu miałem chroniczny problem z pęcherzami. Kleiłem plasterki na te palce, na których one powstawały. I myślałem, że tak już musi być i koniec. Z takim stanem niewiedzy/niedoświadczenia doszedłem do około 150 km przebiegu miesięcznego.

A potem właściciel sklepu z butami polecił mi buty z przodem pasującym do (mojej) stopy. I jak ręką odjął! Po biegu 50 km żadnych uszkodzeń palców nie mam. A w międzyczasie przebieg urósł do (średnio) 277 km (w lutym 2023: 333 km).

Dla porównania: Niebieski-dobry, pomarańczowy-zły:
Obrazek
Po pomarańczowym drugi mały palec jest bolesny już po około 8 km treningu.

Niestety, moja stopa nie ma kształtu torpedy:
Obrazek

A ostatnio, z okazyjnie kupionymi tradycyjnymi "szpiczakami", radzę sobie tak (po obu stronach buta):
Obrazek
:-)
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To się łatwo naprawia klejem do butów. Serio, serio.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Tyś to poważnie napisał?
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Dasz wiarę, że ja te dziury sam, celowo wyciąłem, ażeby buty się nadawały do czegokolwiek innego niż jakieś bieganeczko? I jeszcze trochę rantu gumy podeszwy zdjąłem. Teraz są kompatybilne z półmaratonem, a fabrycznie tylko z piątką.

Ten gość mnie zainspirował:
https://fellrnr.com/wiki/Shoe_Modifications
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 11 mar 2023, 00:36 To się łatwo naprawia klejem do butów. Serio, serio.
Podaj markę tego kleju do butów, którym da się rozcięcie w tym miejscu trwale skleić.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

A nawet wycięcie, bo trochę szmaty usunąłem. :-)
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3894
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze: 16 mar 2023, 18:25 Podaj markę tego kleju do butów, którym da się rozcięcie w tym miejscu trwale skleić.
Klej Konrada
ODPOWIEDZ