Jak trenować do biegów przełajowych?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Jesień oznacza początek sezonu biegów przełajowych. Jak dobrze przygotować się do biegania w terenie? Czy warto trenować w lesie i startować w „przełajach”?
https://bieganie.pl/trening/jak-trenowa ... elajowych/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
MikeWeidenbaum
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1132
Rejestracja: 23 mar 2013, 21:24
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To podejmę próbę rozkręcenia tematu.

Czy jeśli trasa przełajowa jest relatywnie sucha i nie ma grząskiej nawierzchni to biegacie w kolcach czy w karbonowych startówkach? Testowałem ostatnio oba rozwiązania na mączkowo-żwirowym stadionie w Świebodzinie i mam mieszane uczucia.

Czy może Dr Zenon Marabut powinien powrócić i skonstruować swoją wersję czegoś takiego jak w załączniku, przynajmniej zanim Nike wypuści przełajową wersję Dragonfly. (Tak to są Vaporflaje z kolcami, wykonane przez jakiegoś amerykańskiego naśladowcę Zenka).

No i żeby nie odbiegać zbytnio od tematu już w pierwszym poście: jak często trenować w kolcach, jeśli chcemy w nich startować w trakcie sezonu przełajowego? Ja przeważnie przed startem robię tylko 1-2 spokojne wybiegania (w butach) i na koniec zakładam kolce na kilka przebieżek, może rozsądnie byłoby jakiś akcent w kolcach też polecieć?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zenek już na emeryturze.
Runner333
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2022, 21:04
Życiówka na 10k: 37:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zabawy biegowe: 15×1’/1’, 8×2’/2’, 6×3’/3’, 5×4’/4’ (w miarę możliwości biegane w urozmaiconym terenie).
Czytam i widzę niewielką liczbę powtórzeń.. niewielką w porównaniu do tego co ostatnio widziałem gdzieś w social media - bodajże 3 lub 4 tydzień po roztrenowaniu a ktoś biega na krosie 30 x 1'/1'.. Tak z grubej rury dosyć..
Teacher
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:25
Życiówka na 10k: 41:11
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Runner333 pisze: 20 lis 2022, 21:12
zabawy biegowe: 15×1’/1’, 8×2’/2’, 6×3’/3’, 5×4’/4’ (w miarę możliwości biegane w urozmaiconym terenie).
Czytam i widzę niewielką liczbę powtórzeń.. niewielką w porównaniu do tego co ostatnio widziałem gdzieś w social media - bodajże 3 lub 4 tydzień po roztrenowaniu a ktoś biega na krosie 30 x 1'/1'.. Tak z grubej rury dosyć..
Tylko zabawa zabawie nie jest równa. Można np. zrobić 10x1/1 na intensywności 5km, co w krosie nie będzie lekkim treningiem, a można zrobić 30x1/1 tempem maratońskim, co trudne nie powinno być. Więc to, że ktoś biega taki trening po roztrenowaniu nic nie znaczy jeśli nie znamy całokształtu treningu
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

MikeWeidenbaum pisze: 20 lis 2022, 12:59 No i żeby nie odbiegać zbytnio od tematu już w pierwszym poście: jak często trenować w kolcach, jeśli chcemy w nich startować w trakcie sezonu przełajowego? Ja przeważnie przed startem robię tylko 1-2 spokojne wybiegania (w butach) i na koniec zakładam kolce na kilka przebieżek, może rozsądnie byłoby jakiś akcent w kolcach też polecieć?
Myślę, że szykując się do przełajów warto zrobić kilka akcentów w kolcach. Oczywiście jeśli jest na to czas i warunki.
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Runner333 pisze: 20 lis 2022, 21:12
zabawy biegowe: 15×1’/1’, 8×2’/2’, 6×3’/3’, 5×4’/4’ (w miarę możliwości biegane w urozmaiconym terenie).
Czytam i widzę niewielką liczbę powtórzeń.. niewielką w porównaniu do tego co ostatnio widziałem gdzieś w social media - bodajże 3 lub 4 tydzień po roztrenowaniu a ktoś biega na krosie 30 x 1'/1'.. Tak z grubej rury dosyć..
Nie wiem o jaki przypadek chodzi, ale to, że jest 30 powtórzeń nie znaczy, że trening jest ciężki. Pytanie na jakiej był intensywności?
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
ODPOWIEDZ