Teraz jest Cz, 21 stycznia 2021, 17:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komentarz do artykułu Nie myśl, rób!
Nowy postNapisane: N, 10 stycznia 2021, 21:24 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Skomentuj artykuł Nie myśl, rób!

Tytuł: Re: Komentarz do artykułu Nie myśl, rób!
Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 07:59 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Mam pytanie do Bartka. Jeśli odpowie, będę wdzięczny.

W podcaście była mowa, że Bartek zaczął trenować bieganie po około dwudziestu latach grania w koszykówkę. Czyli ile miał lat, gdy zaczął regularnie biegać? I jak te początki wyglądały? Bo wspomniał - może żartobliwie - że zanim zaczął trenować, nie był dobry w bieganiu. Wygłoszoną przez redaktora tezę, że nawet najlepszy talent należy wspomóc ciężką pracą, można by było pokazać na liczbach, np. wynik na pierwsze 10K (nie muszą być zawody, nawet lepiej, jeśli będzie to treningowe, jedno z pierwszych przebiegniętych 10K) itd. Zwyczajnie mnie to ciekawi.

Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź.

A odnośnie pytania, dlaczego ludzie, którzy biegają 3x w tygodniu, zakładają profile o nazwie "Ania Runner" czy "Krystian Runner", to moim zdaniem ma to związek z przemianami kulturowymi. O ile w poprzednich epokach tożsamość ludzka była jasno określona bądź przynajmniej uważano, że spoczywa ona na solidnych fundamentach, o tyle współcześnie, w wyniku "tryumfu" postmodernizmu (wszystko jest relatywne i względne), człowiek nie wie, kim jest, a więc sam musi siebie określić oraz w jakieś mierze poradzić sobie z własną przypadkowością i nędzą. Wielu nie chce się przyznać przed sobą, że w kontekście kulturowym czy społecznym nigdy niczego nie osiągną, ponieważ są do bólu zwyczajni, dlatego taka iluzja w formie "oto jestem mniej lub bardziej popularnym biegaczem, ponieważ moi odbiorcy to afirmują, a więc jest to prawda i sam coś znaczę" jest takim egzystencjalnym wentylem bezpieczeństwa czy mechanizmem obronnym. Z drugiej jednak strony w społeczeństwie demokratycznym mamy przecież upadek hierarchii, narrację, że wszyscy są równi i każdy ma takie same możliwości, o ile warunki społeczne tego nie zaburzą, więc biegaczem/ekspertem dzisiaj może być każdy. Wystarczy założyć profil na FB i pisać. Podsumowując, bardziej skłaniałbym się do tezy, że jest to próba poradzenia sobie z własną małością/przeciętnością, czyli mniej lub bardziej uświadomiony przejaw pychy.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 11:46 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Ależ zmęczony ten drugi akapit. Dawno nie czytałem tak beznadziejnego wyznania.
Przeciętność jest spoko. W przeciwieństwie do nadmiaru ambicji nie da się być nadmiernie przeciętnym. Społeczeństwo składa się z ludzi przeciętnych. Było tak w poprzednich epokach i jest obecnie. Zmieniły się środki przekazu i możliwości wyrażania siebie w sieci, co sprzyja nowym zjawiskom kulturowym i tworzeniu społeczności indywidualistów. Twory powstają, mieszają się i rozpadają. Z opisem tych szybkich przemian mają problem nauki o człowieku, więc tym bardziej domorosłe analizy "socjologa mdzugaja" i "socjologa yacoola", którzy próbują poradzić sobie z własną małością/przeciętnością, czyli mniej lub bardziej uświadomionym przejawem pychy.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 11:58 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

yacool napisał(a):
Ależ zmęczony ten drugi akapit. Dawno nie czytałem tak beznadziejnego wyznania.
Przeciętność jest spoko. W przeciwieństwie do nadmiaru ambicji nie da się być nadmiernie przeciętnym. Społeczeństwo składa się z ludzi przeciętnych. Było tak w poprzednich epokach i jest obecnie. Zmieniły się środki przekazu i możliwości wyrażania siebie w sieci, co sprzyja nowym zjawiskom kulturowym i tworzeniu społeczności indywidualistów. Twory powstają, mieszają się i rozpadają. Z opisem tych szybkich przemian mają problem nauki o człowieku, więc tym bardziej domorosłe analizy "socjologa mdzugaja" i "socjologa yacoola", którzy próbują poradzić sobie z własną małością/przeciętnością, czyli mniej lub bardziej uświadomionym przejawem pychy.

Złośliwość jest niepotrzebna i po prostu bym ją sobie darował, jeśli nie chcesz być traktowany jak ktoś, kto w ten sposób radzi sobie z własnymi kompleksami.

Nie rozumiem też, co znaczy uwaga, że społeczeństwo składa się z ludzi przeciętnych i że było tak w poprzednich epokach oraz że jest tak obecnie. Co to ma do rzeczy? Nigdzie tego nie kwestionuję. Pisałem o czymś zupełnie innym. Tutaj nie chodzi o ludzi, którzy wyrażają siebie w ten sposób, ale o profile typu "KrystianXRunner", gdzie totalni amatorzy "wczuwają się" w rolę trenerów personalnych i niemal zawodowych biegaczy. Można próbować analizować to zjawisko i nie ma to nic wspólnego z "domorosłością", bo nie wiesz, kim jestem, jakie mam wykształcenie itd., a nie trzeba chyba mieć doktoratu z socjologii, by napisać, co się sądzi na temat jakoś tam powiązany ze sferą kulturowo-społeczną.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 12:06 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

mdzugaj napisał(a):
(...) nie wiesz, kim jestem, jakie mam wykształcenie itd.,
Zapewne dokładnie przestudiowałeś profile typu "KrystianXRunner" i masz pełną wiedzę o ich dyletanctwie, co pozwala na trafne oceny i tworzenie rysu osobowościowego na tej podstawie.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 12:13 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

yacool napisał(a):
mdzugaj napisał(a):
(...) nie wiesz, kim jestem, jakie mam wykształcenie itd.,
Zapewne dokładnie przestudiowałeś profile typu "KrystianXRunner" i masz pełną wiedzę o ich dyletanctwie, co pozwala na trafne oceny i tworzenie rysu osobowościowego na tej podstawie.

Znam ludzi, którzy tworzą takie profile i właśnie na tej podstawie tworzę sobie rys ich osobowości, bo nie są to ani osoby utalentowane, ani osoby dysponujące odpowiednią wiedzą pozwalającą im wypowiadać się z poziomu autorytetu o kwestiach związanych z treningiem, dietą itd. Te profile, mówiąc kolokwialnie, służą pompowaniu własnego ego i poczuciu się kimś ważnym. Ktoś biega 10K w czasie 43:23, a prowadzi FB niczym Marcin Chabowski. Dla mnie wniosek jest jasny.

Poza tym nigdy, w żadnej dziedzinie, nie mamy dostępu do pełnego zbioru danych. Zawsze tworzymy sądy w oparciu o niepełne informacje, na odbiór których wpływa nasz temperament itd. Od tego nie ma ucieczki. Każda ocena jest z jakieś perspektywy.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 12:18 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

mdzugaj napisał(a):
(...) niepełne informacje, na odbiór których wpływa nasz temperament itd.
To mi przypomniało historyjkę o wieśniaku, który żali się do boga, że sąsiad ma krowę, która daje dwa razy więcej mleka. Bóg więc spytał, czy chce taką samą krowę. Na to wieśniak odparł, że woli, żeby tamtemu zdechła.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 12:57 
Stary Wyga
Stary Wyga

A dla mnie duża część tych ludzi po prostu chce zostać kolejnymi "insta influencerami", żeby zgarniać z tego jakieś profity itp. Tyle, zero filozofii xD

10 km - 37:48 (28.08.19)
HM - 1:34:05 (01.09.18)
M - 3:08:55 (03.03.19)

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 13:17 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Nie ma co się napinać i płakać, że świat schodzi na psy, bo każdy chce być ekspertem i przez to nie ma na wyciągnięcie ręki rzetelnej informacji. A przecież mogłoby być tak pięknie, zaczytując się w mądrościach na fb. Żal dupę ściska.

mdzugaj napisał(a):
(...) nie są to ani osoby utalentowane, ani osoby dysponujące odpowiednią wiedzą pozwalającą im wypowiadać się z poziomu autorytetu o kwestiach związanych z treningiem, dietą itd.
Typowe, zachodnie zachłyśnięcie się naukowym autorytetem. Tymczasem pierwszy lepszy pasterz z kenijskiej wiochy, nie mający pojęcia o treningu i diecie, poleci szybciej od Olszewskiego i Chabowskiego. Afryka pokazuje nam, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Autorytety i dyletanci.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 13:46 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

yacool napisał(a):
Nie ma co się napinać i płakać, że świat schodzi na psy, bo każdy chce być ekspertem i przez to nie ma na wyciągnięcie ręki rzetelnej informacji. A przecież mogłoby być tak pięknie, zaczytując się w mądrościach na fb. Żal dupę ściska.

mdzugaj napisał(a):
(...) nie są to ani osoby utalentowane, ani osoby dysponujące odpowiednią wiedzą pozwalającą im wypowiadać się z poziomu autorytetu o kwestiach związanych z treningiem, dietą itd.
Typowe, zachodnie zachłyśnięcie się naukowym autorytetem. Tymczasem pierwszy lepszy pasterz z kenijskiej wiochy, nie mający pojęcia o treningu i diecie, poleci szybciej od Olszewskiego i Chabowskiego. Afryka pokazuje nam, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Autorytety i dyletanci.

Yacool,

ok. Może nie doprecyzowałem: mnie nie chodzi o zwyczajne osoby, typu jakaś tam pani Ania, która w wolnych chwilach sobie biega i dzieli się swoim hobby na FB, nawet jeśli ma profil typowo biegowy. Sam znam człowieka, który zaczął biegać, żeby odgreagować stres. Bieganie przerodziło się w pasję i dzisiaj ma nawet własną stronę poświęconą bieganiu. Nie chodzi o zakaz ekspresji tym, którzy nie są na poziomie olimpijskim :oczko: Odniosłem się do zjawiska, o którym wspomniał redaktor w podcaście, tj. są osoby, którym daleko do bycia wyczynowcami, a w sieci kreują się na takich. Moim zdaniem często ma to podłoże psychologiczne oraz na pewno jest w jakiś sposób związane z przemianami kulturowo-cywilizacyjnymi. Nie napinam się i nie płaczę, tylko podejmuję interesujący moim zdaniem wątek poruszony w podcaście. Mnie osobiście to irytuje, bo ktoś ewidentnie chce osiągnąć "sławę" bez większego wysiłku i odpowiedniego przygotowania. Jedynym albo jednym z głównym weryfikatorów są tutaj zasięgi/lajki. Też trzeba mieć tupet, żeby biegać zupełnie przeciętnie, a kreować się na jakiegoś przygotowującego się do startu w mistrzostwach polski zawodnika. Ludzie biegający 3x w tygodniu z dychą na poziomie plus minus 45:00 z postami na tablicy typu: "Dzisiaj tylko lekki long, po tym odżywka i odpoczynek do wieczora, by jutro mieć siły na ciężki trening. NO PAIN, NO GAIN!!!". Dla mnie to trochę nędze i naprawdę podłożem nie jest tutaj zazdrość, bo pogodziłem się z tym, że nie mam predyspozycji do biegania.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 13:56 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Tak się składa że akurat ten podkast przesłuchałem.

Naczelny faktycznie wspominał o takich osobach "Nick+Runner" ale nie przypominam sobie by te stawiały siebie jako autorytety treningowe. Ot - mam bieganie w nicku.
Redaktor wyraził swoje zdziwienie faktem że zajęcie uprawiane ledwie 3 razy w tygodniu znajduje swój wyraz w nicku jegomościa (jegomościni) Nikt nic nie smucił o napinaniu się, radach, bieganie to moje życie itp.

Ot - randomowe konta z selfiakami z treningów.

Także chyba się mdzugaj zapędziłeś.

Maraton 2:37:41, 10km w 34:41 - Poranny Biegacz
Strava
Connect IQ Apps

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 14:07 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

mdzugaj,
mam dla ciebie złe wieści. Będziesz musiał pogodzić się również ze zjawiskiem, które zauważasz. Odpuszczenie ma potencjał w postaci całkiem rzeczowych refleksji, ale to jest taka odroczona w czasie gratyfikacja. Otóż wszystkie te profile na fp, ci influenserzy różnej maści, o których wspominasz i tropy jakimi podążają, pozwalają na zaoszczędzenie czasu i energii. Uważny poszukiwacz informacji tworzy wiedzę na podstawie tych ślepych dróg, weryfikując negatywnie szereg pomysłów znajdowanych w sieci. Podam ci pierwszy przykład z brzegu. Wiem już, że trening siły maksymalnej ze sztangą, promowany kilka lat temu przez Marcina Chabowskiego, nie sprawdził się. Nie tracę więc czasu na tę koncepcję. Nie odrzucam jej, ale odkładam na razie do szuflady.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 16:10 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Cytuj:
czyli mniej lub bardziej uświadomiony przejaw pychy.

Zgadzam się.
Z tym, że nie ograniczałabym tego tylko do strefy biegowej, a już na pewno nie do określonych nicków.
Wystarczy zajrzeć do yt, gdzie każdy może być ekspertem w każdej dziedzinie.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 17:14 
Ekspert/Trener

Aniad1312 napisał(a):
Cytuj:
czyli mniej lub bardziej uświadomiony przejaw pychy.

Zgadzam się.
Z tym, że nie ograniczałabym tego tylko do strefy biegowej, a już na pewno nie do określonych nicków.
Wystarczy zajrzeć do yt, gdzie każdy może być ekspertem w każdej dziedzinie.

Tak, ja również zgadam się z tym, co pisze mdzugaj. I rozumiem, co ma na myśli. Jeszcze dodam, że ja absolutnie nie zazdroszczę takim osobom, które kreują się na mistrza i znawcę czegoś tam, żadnym mistrzem nie będąc - uważam, że dziś każdy ma takie prawo i jeśli ktoś umie zbudować coś na niczym, to jego sprawa, w końcu jest wolność (niby). Ja tak nie umiem (bardziej w sensie mentalnym) - mój problem, chociaż teoretycznie podstaw ku temu aby być jakimś tam biegowym coachem, mam więcej.
Zjawisko samo w sobie jest ciekawe i ciekawe również, dokąd zaprowadzi. Wydaje mi się, że nikt tu nad nim nie płacze, raczej zastanawiamy się, nie oceniając specjalnie - chyba wolno? Bo nawet, jeśli napiszę, że mnie to zniesmacza - to nie oceniam - piszę o tym, co ja na ten temat myślę, proste.

Nowy postNapisane: Wt, 12 stycznia 2021, 17:58 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Myślę, że tutaj istotna jest jeszcze jedna kwestia: duża część użytkowników tego forum patrzy na bieganie głównie przez pryzmat wyników. I patrząc "bezwzględnie" na wyniki można by było stwierdzić, że faktycznie działalność niemal wszystkich biegaczy w mediach społecznościowych jest zbędna.

Wydaje mi się jednak, że jest mnóstwo ludzi, dla których bieganie dychy w 40 minut nie jest dużo mniej abstrakcyjne od biegania jej w 30 (a, że to jest przepaść w poziomie sportowym lepiej czują ci, którzy już spróbowali swój poziom przesunąć)... Jest masa ludzi, którzy będą się ekscytowali tym, że ktoś "taki jak ja" regularnie zmaga się ze swoimi słabościami i nieźle mu to wychodzi. A, że to "nieźle" elita biega na treningach głęboko w pierwszym zakresie tętna, to już nie ma znaczenia. :oczko:
Ludzi, którzy mają problem z realizacją postanowienia "będę biegał 3 razy w tygodniu" jest znacznie więcej od tych, którzy chcą urwać minutę z życiówki.

Dla ludzi sympatia względem amatora i wrażenie, że to "mój kolega" (mimo, że się na oczy nie widzieliście) może być mocniejszą więzią niż podziw względem kogoś, kto jest Mistrzem Polski. Dodatkowo profile społecznościowe zawodowców często są prowadzone tragicznie i ani nie dają wiedzy o treningu, ani nie przybliżają tych zawodników jako ludzi. Jeśli od Mistrza Polski nie dowiem się więcej, niż od zdobywcy trzeciego miejsca w kategorii M30 Biegu o Puchar Robaczywego Podgrzybka, to po co śledzić tego pierwszego? ;)

Myślę, że dla wszystkich w Internecie jest miejsce. Dyskusja o tym, czy np. Instagram powinien wyglądać tak, jak wygląda to bardziej dyskusja o tym, jakie ludzie mają oczekiwania życiowe i na ile zdają sobie sprawę z tego, na co patrzą.

To wszystko półżartem. Mnie akurat większość blogerów nie interesuje poza tymi, którzy faktycznie starają się w pełni wykorzystać swój potencjał sportowy (i tutaj ukłony dla takich biegaczy jak Bartek). Wielu ludzi jednak patrzy na to w inny sposób i mają swoje oczekiwania. Nie mam z tym specjalnego problemu.

5k: 18:19 | 10k: 37:31 | HM: 1:25:57

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]