Komentarz do artykułu Nike Alphafly - rewolucja czy marketing?

Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1735
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Zmieniający się pacemakerzy nie budzili jakoś mojego sprzeciwu, ale konstrukcja buta już budzi. Jakoś mi ten fakt wcześniej umknął i się w rodzinie nawet trochę ścięliśmy bo broniłem Eliuda, że to jednak epokowy wyczyn. Ale buty robią jakąś pracę i to mi się nie podoba.
szyman760
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 20
Rejestracja: 23 wrz 2016, 12:37
Życiówka na 10k: 42:40
Życiówka w maratonie: 3:28:40

Nieprzeczytany post

Adam, a czy żel Asicsa-fala Mizuno-pianka Adidas to nie to samo?
Każdy z producentów coś tam dokłada by but był jakiś tam coś tam bardziej i tego typu rzeczy.
Ale przy tej ilości "dokładek" osiągnięcie takiej wagi jak podano to jest wyczyn.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Historia ciekawa.
To nie rzecz w piance. Rzecz w płytkach umieszczonych w podeszwie. Istotnie, buty mocno sprężynują, szczególnie w początkowym okresie używania. Uważam, że nawet dobry amator może z nich sporo wycisnąć. Jaka będzie cena tych nowych butów w Polsce trudno powiedzieć. 4% były po 999, Next 1149. Przypuszczam że w moment wprowadza na rynek cena będzie bardzo wysoka. Odnośnie przepisów, zakazów, itp. Ta dyskusja dot zawodowców. Amator biega w czym chce i na co go stać. Dla NIKE ten segment klientów jest najważniejszy.
Pączek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 16 sie 2016, 21:04
Życiówka na 10k: 31:49
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Jestem amatorem i jednak mnie obchodzi to czy będzie zakaz czy nie, bo chciałbym aby moje rekordy życiowe, choć dalekie od wyczynu, były zgodne z regulaminem. Równie dobrze można powiedzieć, że amator może się szorycować farmakologiczne wbrew przepisom WADA.
5000 15:18,65 2020
10 30:49 2023
HM 67:13 2023
M 2:22:42 2021

#PiekielniWarszawa
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Pączek pisze:Jestem amatorem i jednak mnie obchodzi to czy będzie zakaz czy nie, bo chciałbym aby moje rekordy życiowe, choć dalekie od wyczynu, były zgodne z regulaminem. Równie dobrze można powiedzieć, że amator może się szorycować farmakologiczne wbrew przepisom WADA.
Masz prostą robotę. Unikaj butów NIKE ( również tych wcześniejszych 4% i NEXT ponieważ i one budziły kontrowersje ) i będziesz spokojnie gromadził swoje rekordy. Nie ma sensu oczekiwać na opinie specjalnych komisji bo wiadomo, na pewno ktoś komuś zapłaci aby wszystko grało. Ja w tych 4% "cisnę" maraton w 4h30', tak więc jak widzisz, jest moc,...W tych najnowszych zapewne "zerwę" kolejne dwie-trzy minuty i tym sposobem dociągnę szczęśliwy do emerytury,... :ble:
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1575
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Przyznam że mam lekki mętlik w głowie. Z jednej strony przekonuje mnie idea biegania minimalistycznego. Z drugiej strony przekonują mnie też argumenty o dostosowywaniu butów do długości biegu i nawierzchni. Ale jak patrzę na te buty to się zastanawiam jak to działa. W większości tańszych butów z taką amortyzacją biegacz trochę traci czasu, nie jest w stanie biegać aż tak dynamicznie jak w klasycznej startówce. A tu Kipchoge wyskakuje z takim monsterem i biegnie 2:50/km. Pewnie zasługa jakichś cudownych technologii wewnątrz.

BTW - jaki to ma drop? Amortyzacja amortyzacją ale jestem ciekawy na jakim dropie zwykle biega czołówka.
upoconejajka
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2015, 13:40
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cena buta będzie naprawdę zawrotna i to sporo więcej niż Vaporfly Next%.
Pączek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 16 sie 2016, 21:04
Życiówka na 10k: 31:49
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Akurat biegam w 4% i nie widzę w związku z tym tego tematu tak jak Ty. Poza tym budowa 4%/Next a tego Alphafly to jednak różnica. I z drugiej strony nie widzę problemu żebym biegał w 4% czy nowszej wersji jeśli nie będzie to zabronione. I nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, więc nie rozumiem przytyków o tym że ktoś komuś zapłaci i przepchnie nowe przepisy. I nie biegam 4:30, a nawet jakby to mam zajawkę z urywania nawet kolejnej minuty na maratonie czy sekund na 5 czy 10 km. :)
5000 15:18,65 2020
10 30:49 2023
HM 67:13 2023
M 2:22:42 2021

#PiekielniWarszawa
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Testy firmy wykazały, że model Vaporfly z 2017 roku poprawiał osiągi biegaczy o 4%
(...)
Teraz, gdy pojawiają się Alphafly z trzema płytkami z włókna węglowego(...) mówi się nawet o 6%
Te procenty w stosunku do czego? Do biegania boso, czy jakiegoś konkretnego "normalnego" modelu buta?

Tak czy inaczej... wychodzi na to że gdyby Eliud biegł bez tych butów to miałby czas pi razy drzwi 2:06:00 :hahaha:
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arasso pisze:wychodzi na to że gdyby Eliud biegł bez tych butów to miałby czas pi razy drzwi 2:06:00 :hahaha:
Nie jest powiedziane, że gdyby nie jasne nastawienie się na 1:59:40-1:59:50 i takie prowadzenie biegy to Eliud by nie pobiegł np. 1:58:58.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Pączek pisze:Akurat biegam w 4% i nie widzę w związku z tym tego tematu tak jak Ty. Poza tym budowa 4%/Next a tego Alphafly to jednak różnica. I z drugiej strony nie widzę problemu żebym biegał w 4% czy nowszej wersji jeśli nie będzie to zabronione. I nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, więc nie rozumiem przytyków o tym że ktoś komuś zapłaci i przepchnie nowe przepisy. I nie biegam 4:30, a nawet jakby to mam zajawkę z urywania nawet kolejnej minuty na maratonie czy sekund na 5 czy 10 km. :)
Tylko tak na prawdę kogo ten Twój wywód interesuje,...
Biegaj jak chcesz, w czym chcesz, realizuj co chcesz.
Z tymi przytykami to też nie przesadzaj, gdybym miał wrażenie ze chrzanisz to bym Ci to po prostu napisał. Luźna łydka.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arasso pisze:
Testy firmy wykazały, że model Vaporfly z 2017 roku poprawiał osiągi biegaczy o 4%
(...)
Teraz, gdy pojawiają się Alphafly z trzema płytkami z włókna węglowego(...) mówi się nawet o 6%
Te procenty w stosunku do czego? Do biegania boso, czy jakiegoś konkretnego "normalnego" modelu buta?
No właśnie mnie to też zastanawia.
I jeszcze ja mam problem jak policzyć ile but da przewagi. W tych butach prędkość wzrasta o 4/6% czy co?
Pączek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 16 sie 2016, 21:04
Życiówka na 10k: 31:49
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

https://www.nytimes.com/interactive/201 ... trava.html

Tu badanie statystyczne NYT.
5000 15:18,65 2020
10 30:49 2023
HM 67:13 2023
M 2:22:42 2021

#PiekielniWarszawa
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

no i w tym badaniu liczą tak: śr prędkość w "normalnych" butach razy 1,04 (czyli plus 4%). Bo z tego przykładu, który podali: 3h maraton wyjdzie w tych butach koło 2:54, czyli śr prędkość wzrośnie o 4%.

To jeśli zabierzemy Rhonexa Kipruto, który w normalnych adidaskach zrobił koło 26:45 to wyjdzie nam, że w najkach 4% biegałby poniżej 26:00. śr prędkość 22,4×1,04=23,296.

Coś ciężo mi wierzyć w te badania. W dodatku nie da się porównać, że takie same zmiany jakie mają amatorzy będzie miała elita biegów długich
ODPOWIEDZ