Komentarz do artykułu Testy wydolnościowe w treningu biegowy

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1737
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No i proszę, mamy w końcu tekst odnoszący się do progów, ich interpretacji, itd.
Ja mimo, że jestem niewierzący ;) (w progi) to uważam, że tekst jest bardzo dobry i chwała za niego Deckowi.
Awatar użytkownika
MichalJ
Ekspert/Trener
Posty: 2107
Rejestracja: 18 lut 2006, 07:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Peru
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pierwszy w Polsce przejzysty tekst dla ludzi. Naprawde super.
Michal. J
MOIM TRENEREM JEST JEZUS-strasznie wymagajacy ale warto mu zaufac

www.rodzinkamisyjna.pl
Awatar użytkownika
henley
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 12 maja 2007, 23:05
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa Marysin Wawerski

Nieprzeczytany post

Wielkie dzięki za ten artykuł. Pewne sprawy wreszcie się powoli wyjaśniają.
pzdr
henley
,,Nie ma litości, zakładników nie bierzemy..."
tequila
Wyga
Wyga
Posty: 146
Rejestracja: 15 lut 2005, 11:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: lubuskie

Nieprzeczytany post

Witam,

malutki blad droga Redakcjo:)

W Tabeli 1 przy HRmax 89-93 powinno byc w wierszu AT a nie LT.
Chyba.

_________________
pozdrawiam
TeQuila
Sylwia-misiak
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 06 cze 2008, 10:28

Nieprzeczytany post

Chciałabym sobie zrobić ten test, gdyż mam dostęp do urzędzenia mierzącego poziom stężenia mleczanu. Rozumiem, że test ma wyglądać tak, że biegnę 5 odcinków przez załóżmy 6 min na przerwach 1 min. Jak dobrać obciążenie? W teście Żołędzia było, żeby na podstawie tętna. Jak mam HRmax 193 to czy mam zacząć od tętna 130 i zwiększać co 10 na każdym kolejnym odcinku? Dojdę wtedy do 170, no bo przecież nie utrzymam tętna 190 przez 6 min. Jak się mylę to mnie poprawcie.
Paweł Grzonka
Wyga
Wyga
Posty: 116
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: tam gdzie jutra słodki smak...

Nieprzeczytany post

fajny tekst :)
ale- Badania wskazują, że stężenie mleczanu skorelowane jest z rozwojem zmęczenia, im większe stężenie mleczanu, tym większe zmęczenie układu mięśniowego.
Badania wskazują również na wysokie zmęczenie mięśni przy stosunkowo małym stężeniu LA we krwi :)
gg 2097932 służę pomocą :)
tomasz

Nieprzeczytany post

Mam podkładkę teraz :hej:
Awatar użytkownika
Fist
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 949
Rejestracja: 18 lip 2005, 22:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Rumia/Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie to przydałaby sie prezentacja tych najsłynniejszych testów
Zołądzia jest w miarę, ale Conconiego + innych Włochów
Takie zestawienie w jednym miejscu środków którymi możemy określić naszą dyspozycję
Mateusz
Dare for more!
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sylwia-misiak pisze:Chciałabym sobie zrobić ten test, gdyż mam dostęp do urzędzenia mierzącego poziom stężenia mleczanu. Rozumiem, że test ma wyglądać tak, że biegnę 5 odcinków przez załóżmy 6 min na przerwach 1 min. Jak dobrać obciążenie? W teście Żołędzia było, żeby na podstawie tętna. Jak mam HRmax 193 to czy mam zacząć od tętna 130 i zwiększać co 10 na każdym kolejnym odcinku? Dojdę wtedy do 170, no bo przecież nie utrzymam tętna 190 przez 6 min. Jak się mylę to mnie poprawcie.
Obciążenia dobiera się tak: biegniesz pięć odcinków z tętnami HRmax-50ud/min, -40, -30, -20 i -10. Ważne jest, aby znać swoje aktualne HRmax, a nie brać najwyższe jakie się kiedykolwiek udało osiągnąć. Kolejna istotna sprawa, to NALEŻY ZACZYNAĆ POWOLI bieg na każdym odcinku i spokojnie dochodzić do tętna docelowego. Do analizy bierze się średnie tętno z ostatnich 3min, więc są teoretycznie 3min na rozpędzenie się. Jak zaczniesz za szybko, to podskoczy ci stężenie mleczanu i sztucznie obniżysz sobie próg.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
tomasz

Nieprzeczytany post

A po jakim czasie HRmax ulega "przedawnieniu"?
ap
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 39
Rejestracja: 10 wrz 2008, 20:14

Nieprzeczytany post

z tego co jest mi wiadomo, HR max nie ulega duzym zmianom, szczegolnie w krotkim okresie czasu. W mocnym uproszczeniu podaje sie zwykle korelacje miedzy HR max a wiekiem, czyli 220-wiek w latach
tomasz

Nieprzeczytany post

Ja mam 24 lata i HRmax 210, znam niektórych w podobny wieku, którzy mają 190.
Wzory to statystyka, która jest nieprzydatna dla sportowców.
ap
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 39
Rejestracja: 10 wrz 2008, 20:14

Nieprzeczytany post

i oczywiscie osoby mocniej zorientowane w temacie to wiedza a dla pozostalych taki wzor moze byc ulatwieniem w zdobywaniu wstepnej orientacji
tomasz

Nieprzeczytany post

Dla początkujących nie polecałbym pulsometru. Zwłaszcza, że tętno może bardzo zwodzić jeśli posłużymy się wzorem.
Ogromne rezerwy drzemią w sprawności gibkościowo-siłowej, to się przekłada na słabą koordynację, a w rezultacie na kiepską technikę.
Po drugie - spokojne i delikatne rozbiegania, wręcz nauka truchtania.
Do tego ABC zasad biegowych. Czyli wpajanie schematu rozruch, rozgrzewka, akcent, schłodzenie, streczing. Zasady „czucia” organizmu, uzmysłowienie sensu superkompensacji. I tak dalej, i tak dalej…

Wydaje mi się, że początkujący amatorzy powinni sobie przyswoić inne podstawy, niż biochemia i fizjologia w praktyce.
ODPOWIEDZ