Carl Giese z Gdanska, ktory mial zamilowanie do ladnie brzmiacych tytulow, nazywal sam siebie "Prusko-Krolewskim Biegaczem Artystycznym". Dlaczego artystycznym? 200 lat temu biegacze popisywali sie swymi umiejetnosciami glownie na jarmarkach i odpustach. Mieli tam bardzo silna konkurencje: zonglerzy, sztukmistrze, uzdrowiciele i cala masa temu podobnych. Aby sciagnac na siebie uwage i zarobic pare groszy nie wystarczalo szybko biec, trzba to bylo robic w "artystyczny" sposob. I tak naprzyklad laczono bieg z tancem wegierskim (!). Artyzm naszego bohatera polegal na tym, ze biegal on tylem! Osiagal przy tym podobno niesamowite predkosci i byl przez wiele lat nie do pokonania scigajac sie we Wroclawiu, Norymberdze, Hamburgu... Zagadkowa rycina, to plakat zapraszajacy na zawody z udzialem naszego bohatera w kwietniu 1836 roku. Pan Giese prosi publicznosc o liczne przybycie, towarzyszenie mu w biegu zarowno powozami jak i konno oraz o oplate "wedle uznania".
Pytanie do czlonkow Grupy Trojmiejskiej. Czy nie dodalibysmy sobie powagi gdybysmy mieli patrona? Czy moze byc lepszy patron niz wybitny gdanski biegacz, ktory z pewnoscia kochal ten sport lecz jednoczesnie nie traktowal go ze smiertelna powaga i dobrze sie w czasie biegu bawil? Grupa Trojmiejska im. Carla Giese - to brzmi dumnie!
Od czasu gdy na poczatku lat osiemdzieisatych Robert K. Stevenson opublikowal swa cieszaca sie wielkim powodzeniem ksiazke "Backward Running", ten sposob biegania zdobyl rzesze zwolennikow na calym swiecie. Bieganie tylem jest czesto zalecane jako rehabilitacja, pomaga w leczeniu urazow i jest wprowadzane jako urozmaicenie do treningow biegaczy. Bez watpienia w tym sposobie poruszania sie przewodza Amerykanie. Bud Badyna, amerykanski strazak, zwany "Backwards-Bud" jest autorem wiekszosci rekordow swiata w biegu tylem na roznych dystansach. W nowojorskich biegach tylem, organizowanych corocznie 1-go kwietnia, udzial biora tysiace uczestnikow. W Europie rej w tej dyscyplinie wioda Niemcy. Dwaj mili panowie w pasiakach, z 1-ej strony, to uczestnicy corocznego augsburskiego biegu tylem organizowanego w ostatni dzien karnawalu.
Wyczerpujace informacje na temat biegania tylem znajdziecie na stronie:
http://www.backward-running-backward.com
Jak szybko mozna biegac tylem? Oto rekordy swiata:
100m 00:00:13,6
400m 00:01:16,92
3000m 00:13:01
5000m 00:21:50
10000m 00:45:31
maraton 03:53:17
1500km - 23 dni
Biegi tylem byly rozgrywane rowniez w XIX-wiecznej Warszawie. Jedyna wzmianka jaka znalazlem na ich temat poochodzi z zaproszenia na bieg Christiana Wilhelma Dreyera (drugiego, obok Giese, wielkiego "tylobiegacza" tamtych czasow) :
"...gdzie pokaze sztuke rownie szybkiego biegania przodem, jak i tylem, czego nie dokonal jeszcze zaden niemiecki biegacz, a co pokazalem juz podczas imprez w St. Petersburgu, Warszawie (!), Gdansku i ogrodzie zoologicznym w Berlinie..."
Fredzio, milosniku starej Warszawy, moze mozna wyszukac jakies informacje na ten temat? Najwieksza aktywnosc "tylobiegowa" Dreyera przypadala na lata dwudzieste XIX wieku.
kledzik
(Edited by kledzik at 9:26 am on Feb. 20, 2003)