Garmin Fenix 3/3HR

uriasz
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 17 sty 2015, 21:27
Życiówka na 10k: 45:59
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Brodnica

Nieprzeczytany post

Czyli nie ma sensu biegać z tym w mieście ;)
5 km/21:56 (2020) nieof.
10 km/45:59(2022)
21 km/1:49:51 (2023 nieof.)

blog viewtopic.php?t=46430
komenty viewtopic.php?f=28&t=46429
http://run-log.com/site_media/media/footer/uriasz.png
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To zalezy od miasta, nie wszystkie sa plaskie :usmiech:
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siemano ;)

Jestem świeżo upieczonym, ale nie do końca zadowolonym posiadaczem Fenix'a 3.

Czy taka "dokładność" GPS to w tym modelu norma, czy może powód do reklamacji?

Zapis co 1s, GPS w ustawieniu dokładnym (nie ultratrac), GLONASS wyłączony.

http://bit.ly/fenix3-testy-gps

Po tym co zobaczyłem zrobiłem jeszcze 2 testy z włączonym GLONASS, ale tym razem na spacerze.
Pierwszy krótki spacer (3km) wypadł znośnie i już się ucieszyłem, że włączenie Glonass ratuje sytuację,
ale drugi spacer ponad 10km (urywek jest na screenie m4) znów niezbyt zadowalający. Idę prosto i bez zmian tempa jedną stroną ulicy, a Garmin rysuje ślad GPS w kształcie węża zataczając się nawet na drugą stronę ulicy oddaloną o kilkadziesiąt metrów...

Pomarańczowy ślad to mój Garmin bez włączonego Glonass.
Granatowy pochodzi z Suunto Spartan Trainer Wrist HR (nie ma glonass w ogóle)

Obrazek m4 to spacer z Garminem i włączonym Glonass.

Mam doświadczenia z Polarem M400, kilkoma telefonami z GPS (i różnymi aplikacjami sportowymi)
i nigdy nie spotkałem się z tak poszarpanym i niedokładnym śladem...

Co o tym myśleć?

EDIT: Soft zaktualizowany, wersja 8.70
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dorian pisze:Siemano ;)

Jestem świeżo upieczonym, ale nie do końca zadowolonym posiadaczem Fenix'a 3.

Czy taka "dokładność" GPS to w tym modelu norma, czy może powód do reklamacji?

Zapis co 1s, GPS w ustawieniu dokładnym (nie ultratrac), GLONASS wyłączony.

http://bit.ly/fenix3-testy-gps

Po tym co zobaczyłem zrobiłem jeszcze 2 testy z włączonym GLONASS, ale tym razem na spacerze.
Pierwszy krótki spacer (3km) wypadł znośnie i już się ucieszyłem, że włączenie Glonass ratuje sytuację,
ale drugi spacer ponad 10km (urywek jest na screenie m4) znów niezbyt zadowalający. Idę prosto i bez zmian tempa jedną stroną ulicy, a Garmin rysuje ślad GPS w kształcie węża zataczając się nawet na drugą stronę ulicy oddaloną o kilkadziesiąt metrów...

Pomarańczowy ślad to mój Garmin bez włączonego Glonass.
Granatowy pochodzi z Suunto Spartan Trainer Wrist HR (nie ma glonass w ogóle)

Obrazek m4 to spacer z Garminem i włączonym Glonass.

Mam doświadczenia z Polarem M400, kilkoma telefonami z GPS (i różnymi aplikacjami sportowymi)
i nigdy nie spotkałem się z tak poszarpanym i niedokładnym śladem...

Co o tym myśleć?

EDIT: Soft zaktualizowany, wersja 8.70
Ciekawe czy Suunto Spartan Trainer Wrist HR ... Nie ma jakieś "ciekawszego" algorytmu i nie wygładza śladu, bo po tym co przedstawiasz jestem poprostu w szoku! Sam posiadam F3 i byłem w miarę zadowolony. Tempo poszarpane ale oczywiście ponoć ten typ tak ma. Jeśli masz możliwość sprawdzenia jak policzy bieg na zawodach porównując ślad z Suunto... Bo szczerze już sam myślałem żeby na Suunto się przesiąść. Miałem parę incydentów gdzie ze śladu nie byłem zadowolony bo okazywalo się, że trening skończyłem w lesie :( choć w rzeczywistości skończyłem tam gdzie zacząłem .,..Wtedy jednak km raczej mi się zgadzały. Ostatnio niestety na 15km pokazał mi 20km w mieście i bieg na odkrytej przestrzeni. Zareklamowałem i wymieniono mi sprzęt na inny. Co ciekawe ten sam bieg w Endomondo i Garmin 20km, a w Strava 15km, więc myślę że to kwestia algorytmów. Na śladzie nie zależy mi tak bardzo pod warunkiem, że jestem w stanie po nim wrócić biegając w nieznanym terenie co dzieje się dość często. Testuję nowy egzemplarz i mam nadzieję, że będzie lepiej. Spróbuj porównać się z kimś na długim dystansie. Pozdrawiam

Wysłane z mojego LON-L29 .
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wygładzanie można rozważać jeśli zapis nie jest 1-sekundowy, albo prędkości są jakieś kosmiczne. Tutaj nic takiego miejsca. Na screenie m4 mój Garmin "narysował" coś tak dziwnego, że musiałbym się teleportować w losowe miejsca w promieniu 100m, żeby tak wyszło. Niestety z tego dnia nie mam porównania do Suunto.

Korzystając z ostatnich dni nie dałem za wygraną i zrobiłem 2 kolejne testy biegowe. Wróciłem do ustawienia "domyślnego" czyli wyłączyłem Glonass. Ślad jest już AKCEPTOWALNY i chyba lepszego nie będzie. Suunto jest zawsze bliższy prawdy i nie oddala się od faktycznej trasy tak jak Garmin. Garmin widzę ma swoje humory i czasem zamiast rysować proste linie to zatacza sobie koła o dowolnym promieniu (screen m5). Jeszcze jedna sprawa, że Garmin, mimo zygzakowatych śladów, zaniża trochę dystans w porównaniu do Suunto (albo Suunto go zawyża). Około 200m na 10km różnicy. Zobaczymy co wyjdzie na CityTrailu w styczniu i jakie tam cuda się będą działy. Najbliższe zawody asfaltowe dopiero pod koniec marca.

Do screenów na DropBox http://bit.ly/fenix3-testy-gps dorzuciłem pliki TCX z porównaniem 2 biegów Garmin vs Suunto. Jak ktoś ma ochotę to może je sobie porównać ulubionym narzędziem, lub po prostu wrzucić wszystkie na raz na jedną mapę tutaj http://www.mygpsfiles.com/app/

Wygląd, budowa, funkcjonalność i mnogość ustawień w Feniksie powoduje, że nie chcę go się pozbywać i jeśli na zawodach nie oszuka mnie jeśli chodzi o dystans to pewnie przy nim pozostanę. Niestety czytając o tym problemie natknąłem się na jeszcze jedną, bardzo ciekawą stronę i dowiedziałem się, że F3 ma po prostu badziewny GPS i tyle http://fellrnr.com/wiki/GPS_Accuracy

A kupowanie Stryda za prawie drugie tyle co zegarek, żeby mieć dokładny dystans i tempo biegu na razie mi się nie kalkuluje :/ Już chyba wolałbym wrócić do biegania z telefonem trzymanym w dłoni (idealne ślady i dystans z ajfona i stravy). Tak czy siak nadal nie wiem, czy moje niezadowolenie z jakości śladu GPS może być podstawą do reklamacji... ?
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mi też zaniżał porównując do wszystkich innych urządzeń. :(. Suunto chyba niestety nie ma szafirowego szkła :(. Wcześniejsza zabawka też nie miała i w ciągu tygodnia głęboką rysa, a tu 1.5 roku i nadal piknie :). Zobaczymy jak będzie z tym egzemplarzem czy będzie zaniżał. 200m na 10km do przeżycia mi zaniżał więcej.

Wysłane z mojego LON-L29 .
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Suunto ma tylko nieliczne modele z szafirowym szkłem, ale Garmin tak samo. Zaniżanie 200m to rzeczywiście nic wielkiego na treningach i dla zabawy, ale chyba nie po to kupiliśmy topowe modele renomowanego producenta żeby (finiszując na półmaratonie resztkami sił ustanawiając życiówkę....) po wciśnięciu STOP zobaczyć 20,5 km na zegarku? :ojnie:
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dorian pisze:Suunto ma tylko nieliczne modele z szafirowym szkłem, ale Garmin tak samo. Zaniżanie 200m to rzeczywiście nic wielkiego na treningach i dla zabawy, ale chyba nie po to kupiliśmy topowe modele renomowanego producenta żeby (finiszując na półmaratonie resztkami sił ustanawiając życiówkę....) po wciśnięciu STOP zobaczyć 20,5 km na zegarku? :ojnie:
Też mi się to nie podoba...
Poczytaj sobie taką lekturę http://fellrnr.com/wiki/GPS_Accuracy
Czytałem inny wątek o stryd 2.0 i takie ciekawostki o dokładności GPS znalazłem. Pewnie kwestia czasu jak stryd będzie w standardzie...

Wysłane z mojego LON-L29 .
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Serczer, dzięki za podesłanie mi linka, którego ja sam Ci wyżej podesłałem ;)
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dorian pisze:Serczer, dzięki za podesłanie mi linka, którego ja sam Ci wyżej podesłałem ;)
Hahahahaha sorry. Hahahahaha. Tak to jest jak się 10 wątków nas raz czyta.

Wysłane z mojego LON-L29 .
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A tak zmieniając trochę temat. Fenix 3 posiada różne funkcjezwiązane z pomiarem pulsu np:

- Lactate Threshold
- Vo2 max
- Stress Score
- Recovery Advisor
- Race Predictor

Nie posiadam paska do pomiaru tętna, więc nie mogę z tych funkcji korzystać (a jestem ich ciekawy). Ogólnie biegam na tempo, a nie na tętno i nie wiem czy warto dopłacać do paska. Jak przeglądam różne opinie to większość (jak nie każdy) uważa, że te wszystkie wskaźniki to mniej, lub bardziej dokładny bajer niż faktycznie przydatna rzecz. Race predictor zbyt optymistyczny, vo2max za wysokie, recovery time wszyscy mają gdzieś, bo biegają i tak według swojego własnego planu.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Kupić pasek i korzystać z tych funkcji, czy może raz na rok zafundować sobie test wydolnościowy z prawdziwego zdarzenia? :)
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

- Lactate Threshold - przymierzałem się ale w związku z kontuzją pomierzę później
- Vo2 max - 1.5 roku temu zaczynałem z 46, 6 m-cy 48, później odpowiednio 50 i 52. Ostatnio wskoczyło na 53. Ciekawostka wymieniono mi zegarek i pierwszy bieg 46, kolejne 49 i 50. Pewnie przy kolejnych wrócę do ostatnich wskazań, ale swoją drogą ciekawe jak to liczy skoro przy zmianie zegarka z 53/52 spadło na 49. Jako że najlepsi dochodzą do 90 i ciężko się wspinać wyżej to myślę że może to być w miarę rzeczywistą wartość u kolegów biegających podobnie wartości zbliżone.
- Stress Score - co to?
- Recovery Advisor - kiedys olewałem i katowałem się różnymi treningami tego samego dnia pomimo, że już pierwszy pokazywał 48h+ odpoczynku. Teraz patrzę i staram się odpoczywać ze względu na zdrowie.
- Race Predictor - myślę że nie mam szans przebiec w sugerowanym czasie dystansów zwłaszcza tych dłuższych.

Wysłane z mojego LON-L29 .
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ciekawostka z dzisiejszego biegu. Kto zgadnie który ślad jest z Garmina? ;)

Obrazek
dorian
Wyga
Wyga
Posty: 68
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 50:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kalibrowałem dzisiaj Foot Poda na bieżni i po przebiegnięciu 800 m Garmin wg GPS-a pokazał 805 m czyli nawet spoko :)
Ogólnie po kilku biegach zauważyłem, że Fenix 3 najgorszy ślad rysuje przy budynkach (nawet niewysokich) oraz przy wolniejszych prędkościach. W kolejnym biegu ustawię prędkość oraz dystans z Foot Poda i zobaczę jakie będą efekty.

Ps. Jakby ktoś był zainteresowany to Foot Pod Adidasa działa bez problemu, a dorwałem w necie nowy za 35 zł.
Wg tej strony http://fellrnr.com/wiki/GPS_Accuracy jest na 2 miejscu jeśli chodzi o dokładność.
Awatar użytkownika
niuniek24w
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 480
Rejestracja: 06 cze 2015, 12:46
Życiówka na 10k: 38:39
Życiówka w maratonie: 3:06:36
Lokalizacja: Przemyśl

Nieprzeczytany post

dorian pisze:
Ps. Jakby ktoś był zainteresowany to Foot Pod Adidasa działa bez problemu, a dorwałem w necie nowy za 35 zł.
Wg tej strony http://fellrnr.com/wiki/GPS_Accuracy jest na 2 miejscu jeśli chodzi o dokładność.
O ile biegasz cały czas tym samym tempem jakim go kalibrowałeś i w tych samych butach. :hej:
10 km - 38:39 -20.09.2020r.
Półmaraton - 1:28:29 - 07.04.2019r.
Maraton - 3:06:36 - 06.10.2019r.

"Bieganie dało mi odwagę by zaczynać, determinację aby wciąż próbować i duszę dziecka, aby mieć z tego wszystkiego zabawę po drodze."
ODPOWIEDZ