Tętno spoczynkowe

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Jestem w trakcie przeziębienia. I być może przemęczenia. Dlatego w wolnym czasie zacząłem trochę czytać o tętnie spoczynkowym (na lekturę naprowadziła mnie uwaga Pana Jerzego Skarżyńskiego, który po dziwnych wynikach jednego z moich treningów, zasugerował początek infekcji lub przemęczenie oraz przyjrzenie się tętnu spoczynkowemu). Doczytałem, że rzeczywiście wartość tętna spoczynkowego może być wskazówką o zmęczeniu organizmu treningiem. Nigdy wcześniej się nim nie przejmowałem. Po sugestii Pana Jerzego zacząłem mierzyć przez cały tydzień i każdego dnia wyniki były inne - od 40 do 45. I zastanawiam się kiedy można stwierdzić po badaniu tętna spoczynkowego, że organizm jest przemęczony? Jaka musi być różnica między najniższym tętnem spoczynkowym a tym, który wychodzi w badaniu? Druga kwestia, to jak i kiedy wyznaczyć najniższe tętno spoczynkowe. Czy mogę przyjąć ten najniższy wynik z jednego z dni na poziomie 40 za wartość najniższą? Wątpliwość budzi fakt, że tego samego dnia stan regeneracji zegarek określił na około 50%.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Musisz sie obserwowac. Moje najnizsze tetno spoczynkowe to 38, a najwyzsze to 67 po 12h zawodach i slabo przespanej nocy. Zwykle sa to granice 40-44 przy normalnej egzystencji i treningu. Pomiary prowadze dopiero od 2 tygodni wiec tez wielkich wnioskow wyciagnac nie moge.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Może być wskazówką, szczególnie gdy jest wysokie.

Te 40-45 nic ci nie powiedzą dopóki nie znasz wartości tętna spoczynkowego (TS) gdy jesteś na pewno wypoczęty. Chociaż wydaje mi się, że to typowe wartości TS biegacza i dużo niższego bym się nie spodziewał, czyli prawdopodobnie jest OK.

Ja tętno spoczynkowe wyznaczam tak, że idę spać z pasem HR, wyłączam GPS żeby mi baterii nie żarło, włączam zapis (start) i następnego dnia, po zgraniu do Garmin Connect mam wykres tętna, odrzucam te różne chwilowe piki (chwilowe skrajne wartości), a pod uwagę biorę tylko najniższe ciągłe wartości, i mam. W przypadku wątpliwości powtarzam powyższe w najbliższym dogodnym terminie. Proponuję nie robić tego w noc po dniach treningowych, ani w ogóle po ciężkich dniach, bo pomiar będzie zawyżony.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Hmmm... z tym, ze wtedy nie mierzysz tetna spoczynkowego a tetno snu. Ja w takich wypadkach schodze na 34 udezenia w zaleznosci od fazy snu. Tetno spoczynkowe mierze paluchem zaraz po przebudzeniu.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Możliwe, ale mam gwarancję ciągłego, długiego i dokładnego pomiaru z możliwością rejestracji, analizy i porównania. Jakbym był purystą skupiałbym się na ostatnich kilku minutach pomiaru.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Obrazek
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

qqkly pisze:Regularne mierzenie tętna to naprawdę ważna rzecz podczas biegania.
Teraz to ja to wiem.

Dalej nie mam odpowiedzi na pytanie jaka różnica w tętnie spoczynkowym powinna wzbudzić ostrożność i zaniepokojenie.

Ja też chodzę spać z pasem. Ale pomiar robię zaraz po przebudzeniu. Leżę sobie spokojnie a zegarek przez trzy minuty robi pomiar i pokazuje na koniec najniższą wartość. Ale równie dobrze mogę zrobić to włączając ćwiczenie.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

5 -ostrożność
10 - zaniepokojenie
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Obrazek
:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Mnie to dziwi, ze ten kolega z Hela ma jeszcze tu tetno.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:5 -ostrożność
10 - zaniepokojenie
+
5-trening
10-ostroznosc
15-zaniepokojenie
20-dzien wolny
25-lekarz
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
jarjan pisze:5 -ostrożność
10 - zaniepokojenie
+
5-trening
10-ostroznosc
15-zaniepokojenie
20-dzien wolny
25-lekarz

Eee to nie jest źle ze mną. Przez ostatnie dwa tygodnie nie miałem powyżej 55. Raz 53 ale to w szczycie przeziębienia, podczas którego i tak biegam.

Zapytam jeszcze tylko, czy przejmować się zegarkiem, który pokazuje spoczynkowe tętno 44 a poziom regeneracji 19%? 19% wg Suunto oznacza "NIE TRENOWAĆ".
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zmień zegarek na wskazówkowy. I tak będzie za skomplikowany. Szczerze mówić to ręce opadają jak się czyta coś takiego: 19% wg Suunto oznacza "NIE TRENOWAĆ. Aż strach pomyśleć jak będzie napisane "zabij kogoś"...
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

bosak pisze:Zmień zegarek na wskazówkowy. I tak będzie za skomplikowany. Szczerze mówić to ręce opadają jak się czyta coś takiego: 19% wg Suunto oznacza "NIE TRENOWAĆ. Aż strach pomyśleć jak będzie napisane "zabij kogoś"...
O mój kręgosłup moralny się nie martw. Odpowiem tak: Ziejesz jadem. Typowy polaczek. Tacy jak Ty nie powinni mieć wstępu na forum. Jeśli pytanie wydaje się Tobie infantylne, trudno. Ja chcę wiedzieć czy mogę na nim polegać czy jest to tylko gadżet przez małe G.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

marco1980 pisze:
bosak pisze:Zmień zegarek na wskazówkowy. I tak będzie za skomplikowany. Szczerze mówić to ręce opadają jak się czyta coś takiego: 19% wg Suunto oznacza "NIE TRENOWAĆ. Aż strach pomyśleć jak będzie napisane "zabij kogoś"...
O mój kręgosłup moralny się nie martw. Odpowiem tak: Ziejesz jadem. Typowy polaczek. Tacy jak Ty nie powinni mieć wstępu na forum. Jeśli pytanie wydaje się Tobie infantylne, trudno. Ja chcę wiedzieć czy mogę na nim polegać czy jest to tylko gadżet przez małe G.
Spokojnie....

Zegarek nie moze okreslic jak wyglada umiejetnosc regeneracji twojego organizmu i nie wie jak wyglada twoje przygotowanie.
Ostatnio napisal mi zegarek: odpoczynek 4 dni.... ??? Ale ja trenuje 2x dziennie. Wiec olewam takie wskazowki.
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Spokojnie....

Zegarek nie moze okreslic jak wyglada umiejetnosc regeneracji twojego organizmu i nie wie jak wyglada twoje przygotowanie.
Ostatnio napisal mi zegarek: odpoczynek 4 dni.... ??? Ale ja trenuje 2x dziennie. Wiec olewam takie wskazowki.[/quote]

I po takim komentarzu już wiem, że to niestety tylko gadżet. Szkoda. Bo uważam, że jak się dodaje jakieś funkcje do produktu, to po to aby służyły użytkownikom a nie były tylko same dla siebie.
Dzięki.
ODPOWIEDZ