Komentarz do artykułu Motoryka ludzkiego ciała część I: statyka (jak Kipsang radzi sobie z ćwiczeniami Yacoola)

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Maxxer pisze:@yacool

Zgłaszam się na ochotnika do wykonywania tych ćwiczeń. Prezentuje jakiś tam poziom sportowy. Moje plany na przyszły sezon to 3:50 na 1500m. Mogę przez cały okres przygotowawczy wykonywać te ćwiczenia a na prawie identycznym planie treningowym trenuje ze mną 2 zawodników którzy nie bedą wykonywać tych ćwiczeń. Ile razy w tygodniu i przez jak długi okres czasu mam to robić?

Zalecam więcej pokory do dystansu, a zarazem trzymam mocno kciuki za te 3:50 na 1500m.

Choć wydaje mi się, że dokonałbyś naprawdę ogromnego progresu.

Powodzenia
New Balance but biegowy
Runner11
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 928
Rejestracja: 08 sie 2011, 17:25
Życiówka na 10k: 34:29
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bardzo fajne te ćwiczenia, poprzednie robiłem już po rozgrzewce przed czymś mocniejszym, teraz będę mógł to włączyć do rozgrzewki w truchcie (jak już się nauczę) :) dzięki
Awatar użytkownika
Maxxer
Wyga
Wyga
Posty: 83
Rejestracja: 25 gru 2012, 16:34
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@barcel

Dzięki za wsparcie. Na pewno jest to ambitny cel ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Wspólnie z trenerem wyznaczyliśmy taki cel wiec nie są to tylko moje pobożne życzenia :)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2015, 18:14 przez Maxxer, łącznie zmieniany 1 raz.
1500m: 4:19:00 (2014) 4:01:13 (2015)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12805
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Barcel ma rację, ale właśnie takich zawodników lubię, którzy chcą eksperymentować. Częstotliwość wykonywania takich ćwiczeń jest bardzo indywidualna. Można to załapać od razu i wtedy może to stanowić formę każdorazowej rozgrzewki. Może się jednak okazać trudne i trzeba poświęcić temu osobne treningi.
Celem tych ćwiczeń jest rozwijanie czucia rytmu biegu, zatem im częściej zawodnik prowokuje ciało do pracy z "przyruchem" wieloskokowym tym szybciej może stać się to dla niego łatwe do utrzymania w biegu. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że nie przeciążają tak nóg jak klasyczny wieloskok.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Barcel ma rację, ale właśnie takich zawodników lubię, którzy chcą eksperymentować. Częstotliwość wykonywania takich ćwiczeń jest bardzo indywidualna. Można to załapać od razu i wtedy może to stanowić formę każdorazowej rozgrzewki. Może się jednak okazać trudne i trzeba poświęcić temu osobne treningi.
Celem tych ćwiczeń jest rozwijanie czucia rytmu biegu, zatem im częściej zawodnik prowokuje ciało do pracy z "przyruchem" wieloskokowym tym szybciej może stać się to dla niego łatwe do utrzymania w biegu. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że nie przeciążają tak nóg jak klasyczny wieloskok.

Ćwiczenia, rzeczywiście są ciekawe, właśnie ze względu ma mniejsze przeciążenia. Jak również zauważyli poprzednicy, jak i autor, mogą stanowić świetny element rozgrzewki. :-)
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Maxxer pisze:@barcel

Dzięki za wsparcie. Na pewno jest to ambitny cel ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Wspólnie z trenerem wyznaczyliśmy taki cel wiec nie jest są to tylko moje pobożne życzenia :)
Trzymam kciuki.
Niemniej wiem z doświadczenia, że nawet będąc dość blisko granicy ~3:50 trudno ją osiągnąć. W Twoim przypadku pierwszą granicą do pokonania jest 4:00, która nie wszystkim łatwo się poddaje.

Trzymam mocno kciuki za Twój progres i sukces kolejnego sezonu, bo ambitne cele trzeba mieć :-)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13555
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Tez trzymam kciuki i wiem, ze ten skok na 3:50 to naprawę nie byle co i nie zależy od jakiegoś szczególnego ćwiczenia, tylko od całokształtu. Bedzie bardzo ciężko! Powodzenia.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Zobaczcie jaki ładny fragment" https://youtu.be/jYfh6CqUkBs?t=1m6s
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12805
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Tak, to są ładne fragmenty. Jednak same wykonywanie ćwiczeń bez refleksji o przełożeniu tego na bieg wnosi niewiele do świadomości ćwiczącego. Świadoma praca nad ruchem, to przede wszystkim zwiększanie uwrażliwienia na symetrię i czucie ciała. Świadome leżenie w bezruchu może wnieść więcej bodźców czuciowych niż bezmyślne powtarzanie nawet najbardziej skomplikowanych sekwencji. Trzeba to mieć na uwadze. Przykładem są tu nasze zwykłe skipy, które mogą, ale wcale nie muszą prowadzić do dobrego ruchu biegowego.
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

hehe. yacool, ty serio uważasz, że oni mają świadomość tych ruchów, wiedzę, jak przekładają się na bieg? lol, "daleką drogę przeszedłeś" od czasów puszczania na treningach bębnów z bumboksa :D
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12805
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, bo z tych tłumnych pokazów synchronicznych ćwiczeń nie rodzi się tłum świetnie biegających Etiopczyków. Po Kenenisie Bekele nastała jakby posucha w Etiopii.
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Tu przez 2 godziny : https://www.youtube.com/watch?v=allcgyEAWB0
Ojoj, bym z nimi poskakał ;)
Fajnie to wygląda i musi byc skuteczne.
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Zbigniew94
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 936
Rejestracja: 16 cze 2015, 15:59
Życiówka na 10k: 34'08
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Nieprzeczytany post

powiem jak Kipsang ocenia ćwiczenia po jego ruchach. Kur** co to jest ....
1000 2;42'83
1500 m 4;17'59
3000 m 9'44
5000 m 16;49
10000 34'08
ODPOWIEDZ