Komentarz do artykułu Technika biegu - praca rąk

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Technika biegu - praca rąk
New Balance but biegowy
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Jak zwykle dobry artykul.
Fajne podsumowanie. Wreszcie troche dluzszy material z cwiczen przy lustrze, o ktory tak prosilem :ble:

U Yator widac "spokojny" niewymuszony luzny krok - faktycznie ladne zjawisko.
Dla mnie ciekawy jest rowniez inny watek, a mianowice to jak Kiplangat (2 Kenijczyk) za kazdym razem jak silnie przyspiesza to pochyla cialo. Zachowania takiego nie widac i Yatora, a chlopak tez ma "ogien" w nogach.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12412
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mam w planie zrobienie oddzielnego materiału poświęconego samym układom koordynacyjnym.
--------------

Jak niekiedy widać, w bieganiu nie ma stałych kątów bez względu na tempo biegu. Czy to w ustawieniu rąk, czy wychyleniu ciała w przód. Yator podlega tym samym prawom, tyle że czasem słabiej to widać.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Wyczekuje takiego material jak kania dzdzu.
Kompilacja ktora poczynilem samodzielnie m.in. z twoich gifow i filmikow udana nie jest.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Jacek, zestawiasz Renatę Pliś z Dibabą, ale wg mnie Dibaba jest bardzo męska. Może poprostu są pewne cechy typowe dla kobiet a typowe dla mężcztyzn, i jeśli trafi się taka "męska" kobieta to robi rekord świata, ale to nie jest coś, co można sobie wytrenowac jakimiś ćwiczeniami.

Praca nad koordynacją u Etiopczyków Cie od dawna fascynuje, ale Kenijczycy nic takiego nie robią a biegają na podobnym poziomie (wprawdzie Etiopczycy maja kilka waznych rekordów świata ale ja dzisiaj nie potrafię już powiedzieć na pewno, że np Bekele bił Rekordy Świata na czysto).
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12412
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Z tym pierwszym trudno polemizować, chociaż Radcliffe aż tak męska się nie wydaje, a nawet jeśli, to oznacza, że męski typ budowy kobiet nie jest przypisany do koloru skóry. To czy istnieje skuteczny sposób na poprawę stabilizacji kobiecej miednicy jest kwestią do rozwinięcia. Uważam, że jest taka szansa, ale zagadnienie jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku męskiej miednicy.

Jeśli chodzi o drugi akapit, to zerknij na ósmą minutę tego nagrania. Zarówno Keniole jak i Etiopy bawią się różnymi układami, ale cały czas wydaje mi się, że i jedni i drudzy nie robią tego w jakiś świadomy sposób. Więcej w tym spontanu niż usystematyzowania, lecz w mojej ocenie trafiają z tym w dychę, bo takie zabawy rozwijają lepszą koordynację niejako przy okazji.

edit:
tak sobie przejrzałem fotki z Radcliffe i jednak jest ociosana na maksa...
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No rzeczywiście, ale wygląda na to, że to jest pomysł Brada Colma, a to znaczy, że jest zamknięty do jego szkoły, nie wydaje mi się, żeby gdziekolwiek jeszcze coś takiego robili, chyba, że w jakimś obozie np Rosy, ale tego nie wiem.

A co do Radclife (jeśli też ma jak rozumiem stabilną miednicę), czy Dibaby, może to jest akurat ich fizyczna przewaga, nie rzecz wytrenowana.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12412
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zakładając, że coś istnieje jako indywidualna cecha fizyczna dająca przewagę nie oznacza jeszcze, że nie da się tego wytrenować. Przy czym szeroka miednica wcale nie musi być tutaj przeszkodą. Jest taka zawodniczka, nazywa się Helen Clitheroe, która nie ma budowy Radcliffe, a mimo to w biegu jest stabilna.
ODPOWIEDZ