Poznań

Aleksandra1981
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2013, 22:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

a ja mogę przyjść? kiedy i gdzie?
New Balance but biegowy
fantom
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1984
Rejestracja: 14 cze 2011, 12:13
Życiówka na 10k: 42:21
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Podbijam ponownie temat apnea.
Kilka dni temu na forum deeper blue pojawił się bardzo ciekawy wpis, w którym poruszony jest wątek wpływu treningu apnea na fizjologiczne aspekty efektu hipoksyjnego. Okazuje się, że robione są już jakieś badania w tym kierunku. Ciekawostką jest fakt, iż po treningu apnea przez kilka godzin utrzymuje się podwyższony poziom epo. Tak więc sam trening trwający kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, jedynie inicjuje długotrwałe reakcje w organizmie. A to zaczyna już w swym czasie oddziaływania przypominać stosowane namioty tlenowe.
Pytanie czy jest sens stosowac trening apnea przed kazdym treningiem biegowym czy jest to raczej srodek uzywany typowo przed zawodami ?
Czy istnieje jakas korelacja pomiedzy czasem utrzymania w bezdechu a wynikami np. na 10km ?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2014, 12:34 przez fantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Rudaa
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 465
Rejestracja: 04 cze 2011, 23:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Aleksandra1981 pisze:a ja mogę przyjść? kiedy i gdzie?
Możesz, Zbiniek - Ty też ;)
Najbliższe oreganowe spotkania:
sobota - parking przy ul. Browarnej, godz. 9:30 - zabawa biegowa;
niedziela - parking przy ul. Węgorka, Lasek Marceliński, godz. 9:00 - ćwiczenia na bieżni antygrawitacyjnej, siła biegowa, wieloskoki.
Awatar użytkownika
szymon_szym
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1763
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 3:52:14

Nieprzeczytany post

ja niestety ciągle przeziębiony, więc zażyję oregano najwcześniej za tydzień...
Awatar użytkownika
f.lamer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2550
Rejestracja: 23 lis 2011, 10:10
Życiówka na 10k: czydzieści9ipół
Życiówka w maratonie: czydzwadzieścia

Nieprzeczytany post

fantom pisze:Pytanie czy jest sens stosowac trening apnea przed kazdym treningiem biegowym czy jest to raczej srodek uzywany typowo przed zawodami ?
a to nie działa bardziej długofalowo? zanim się te czerwone krwinki nabudują...
Self-improvement is masturbation.
Now, self-destruction…
fantom
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1984
Rejestracja: 14 cze 2011, 12:13
Życiówka na 10k: 42:21
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Wiadomo ze apnea trzeba cwiczyc regularnie ale chodzi mi o to czy robic to jako dodatkowa czesc treningu biegowego czy raczej w dni odpoczynku zeby sobie sztucznie nie zawyzac poziomu przed treningami.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12743
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Apnea, tak samo jak klasyczny trening IHT należy traktować jak jednostkę treningową. Tu znajdziesz kilka cennych wskazówek dotyczących łączenia treningu hipoksycznego z podstawowym treningiem fizycznym. Odnalezienie optymalnego, indywidualnego bodźca hipoksycznego będzie niezwykle trudnym zadaniem, dlatego nie sposób oszacować na ile zawodnik poprawi swoje wyniki. Zresztą taka niepewność towarzyszy również komuś kto bierze EPO. Nie sądzę żeby wiedział o ile poprawi się na 10k po wzięciu dopingu.
Obecnie skupiam się na sprawdzeniu czy ta metoda powoduje takie same zmiany w organizmie jak kilkutygodniowy obóz wysokogórski. Jeśli interesuje Cię na jakim etapie studiów jestem, to zerknij na forum free. Wrzuciłem tam kilka linków i sugestię dotyczącą granic zdolności aklimatyzacyjnych człowieka. Powoli zbieram materiały może do jakiejś publikacji, bo zagadnienie jest bardzo interesujące.
fantom
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1984
Rejestracja: 14 cze 2011, 12:13
Życiówka na 10k: 42:21
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Zle sformulowalem pytanie mialem na mysli czy ten trening (tak jak trening biegowy) rowniez powoduje zwiekszanie VO2max. Zrobilem sobie dzisiaj testowy trening apnea i pluca odczuwalem po tym tak jak po treningu biegowym (takie charakterystyczne uczucie po dlugotrwalym wysilku). Potem zrobilem trening biegowy i biegalo sie po tym dobrze wiec polaczyc to chyba mozna. Oczywiscie za wczesnie na wyciaganie jakichkolwiek wnioskow ale zainwestuje troche czasu w te cwiczenia a o jakis ciekawy artykul uprzejmie sie szanownego yacool-a uprasza ;-)

Poczytalem to forum o free divingu i byc moze tak jak pisala ATGO wazniejszy od zwiekszania czegokolwiek jest aspekt psychologiczny tak aby organizm wypracowal pewne mechanizmy radzenia sobie w warunkach niedoborow tlenowych na wyscigach.

A ile razy w tygodniu wykonujecie ten trening ?
bartibartez
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2013, 11:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Powiem na swoim przykładzie, trening apnea aktualnie wykonuje 2-3 razy w tygodniu zawsze rano. Bywały tygodnie że wykonywałem ten trening 5 razy w tygodniu ale w moim przypadku jest to zbyt duże obciążenie, byłem zbyt zmęczony. Czasami też trening apnea łączę z treningiem pływackim w basenie. Jak to wpływa na moje wyniki w bieganiu to ciężko stwierdzić - mało biegam, ale wyniki w pływaniu się polepszyły. Od stycznia regularnie pływam i na początku styczna robiłem test ile jestem wstanie przepłynąć przez 12 minut i ten test powtórzyłem ostatnio i jest różnica prawie 100 metrów. W styczniu przepłynąłem około 460-470 metrów teraz przez 12 minut przepłynę około 100 metrów więcej. Ile do tego przyczyniły się same treningi apnea a ile trening pływacki nie potrafię stwierdzić.
Awatar użytkownika
P@weł
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1587
Rejestracja: 27 gru 2011, 18:28
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Kilka fotek z dzisiejszego wiosennego BBLowania :) . W tym też nasze pozy na ławeczce :)

Browarna 01.03.2014r.
P@weł...

Relacje na moim foto-blogu Życie w biegu :)

Forumowy blog
Blogowe komentarze
Endo czyli moja aktywność
Fotki z życia wzięte

Cele 2016: 88kg i dobrze się bieganiem bawić...
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12743
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

fantom, kwestia kolejności wykonywania treningów jest zindywidualizowana. Ja wolałem robić rano trening biegowy i zaraz po nim apnea, bo przy odwrotnej kolejności czułem dziwne zamulenie podczas biegu. W tygodniu wychodziły 3-4 apnea w dni z rozbieganiami. Teraz mam dłuższą przerwę od biegania dlatego poszedłem po bandzie i znacznie podkręciłem czasy apnea oraz częstotliwość robienia tego treningu. Obecnie jestem na poziomie kilkunastu godzin bezdechu w miesiącu, przy czym jest to uzyskiwane bardzo komfortowo. Niebawem wrzucę nieco więcej szczegółów.
VO2max kojarzymy z aktywnością fizyczną. A każda aktywność wywołuje stany przejściowej hipoksji, która uruchamia procesy tworzenia nowych i zagęszczania istniejących naczyń krwionośnych. Poprawia się w ten sposób zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm. Jeśli trening apnea uruchamia te same procesy, a coś na pewno dzieje się z organizmem skoro zaczyna bez problemu znosić 5-minutowe bezdechy, to wg mnie bardzo prawdopodobne, że wpłynie to na poziom VO2max. Jednak do udowodnienia tej tezy potrzeba badań naukowych i to na szeroką skalę, a nie na jednym świrze, co sobie postanowił nie oddychać w czasie, w którym większość jest w stanie pokonać biegiem kilometr albo i półtora.
---------------------
edit:
Link do ciekawego dokumentu o freedivingu w wydaniu wyczynowym. Szkoda, że mało w nim szczegółów, które byłyby dla nas istotne, ale obejrzeć warto.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12743
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W najbliższą sobotę (9:30) zapraszam na ZB 10x(1:30/1:00). W niedzielę jak zwykle nieco techniki i siły w marcelinie (9:00).
dragoniasta
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:28
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam :) Po bardzo, BARDZO długiej przerwie chciałabym dowiedzieć się co, gdzie i kiedy się u Was dzieje i jak mogę dołączyć ;)
Pozdrawiam,
Magda
Rudaa
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 465
Rejestracja: 04 cze 2011, 23:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Najbliższe oreganowe spotkanie:
sobota - parking przy ul. Browarnej, godz. 9:30 - zabawa biegowa;
niedziela - parking przy ul. Węgorka, Lasek Marceliński, godz. 9:00.
FOTORELACJA z ostatnich weekendowych warsztatów.
-------------------------------------------
edycja:

Foty z wczorajszej zabawy biegowej.

A dzisiaj w marcelinie dowaliliśmy siłę ze sztangą.
Obrazek
hporter
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 41
Rejestracja: 30 mar 2010, 19:43

Nieprzeczytany post

Mam do oddania nr na Maniacką jeżeli ktoś jest zainteresowany. Nie mogę pobiec, chętnie przekaże dalej.
Pozdrawiam
Gebremariam Gazela de Zoo
ODPOWIEDZ