Trochę do poczytania. W tym artykule można przeczytać także na czym polega praktyczna strona doboru obciążeń treningowych sesjami hipoksyjnymi, podczas których wykorzystuje się specjalistyczną aparaturę. Na tym właśnie, czyli na doborze obciążeń, chcę skupić się w tym poście. W artykule dotyczącym tabel do statyki można znaleźć wskazówkę pod tabelą B:
Czas pierwszej statyki powinien wynosić około 50% maksimum, a czas ostatniej ok. 90%. Uważam, że to nazbyt wyśrubowane parametry, zwłaszcza, że trening statyk nie jest naszym głównym treningiem i zgodnie z tym, co napisane jest w podlinkowanym artykule,
należy traktować sesje hipoksyjne jako dodatkowe obciążenie. Sugeruję więc początkowo asekuracyjny dobór czasu pierwszej statyki na poziomie 25% z minimalnym krokiem 5 sekund lub też dobór czasów dla całej tabeli na podstawie czasu ósmej statyki, stanowiącego ~80% czasu próby maksymalnej. Z doświadczenia wiem, że bardzo szybko następuje adaptacja i po kilku treningach apnea jesteśmy w stanie wydłużyć zarówno czas pierwszej statyki jak i krok. Jeśli ktoś nie chce robić próby maksymalnej, to może zacząć trening z minimalnym czasem pierwszej statyki (00:20) i minimalnym krokiem (00:05). Wszystkim natomiast, którzy chcą wziąć udział w eksperymencie chcę narzucić jednakowy czas respiracji na poziomie 2 minut. To wystarczająco długa przerwa odpoczynkowa zarówno dla początkowych statyk na poziomie minuty i końcowych na poziomie kilku minut.
Dobór kroku apnea jest indywidualny, ale w miarę nabierania doświadczenia sugeruję w pierwszej kolejności dążyć do wydłużenia go do poziomu ~15s, a dopiero potem wydłużanie czasu pierwszej statyki. Dobór czasów apnea jest czynnikiem wpływającym na nasze odczucia podczas ostatnich, najdłuższych statyk w sesji. Jeśli podczas tych statyk dochodzi do kilkukrotnych skurczów przepony, to najprawdopodobniej nazbyt optymistycznie ustawiliśmy sobie początkowy czas apnea i krok. Celem nie jest ciągła walka z czasem i wytrzeszcz oczu, ale zmiany morfologiczne, zachodzące w długim okresie kilku tygodni i miesięcy. Optymalnie jest jeśli na 7 lub 8 statyce dochodzi do jednego skurczu pod koniec próby lub czujemy, że jesteśmy bardzo blisko tego efektu. Do kontroli właściwego doboru czasów apnea możemy użyć także zwykłego pomiaru tętna spoczynkowego na minutę po ostatniej statyce. Jeśli jest ono niższe od początkowego, zmierzonego przed treningiem apnea, to wtedy jest prawidłowo, bo trening statyki powinien nas wyciszać.
Ile razy w tygodniu? Z moich doświadczeń wynika, że wystarczy minimum 3 razy w tygodniu, aby uzyskać zmiany w morfologii.
W jakich godzinach? Jest to indywidualna sprawa i należy uwzględniać te same zalecenia o jakich można przeczytać w powyższym artykule. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na przebieg treningu apnea jest okres jaki upłynął od ostatniego posiłku. Trening na czczo jest w tym przypadku najbardziej optymalny.
Uwagi techniczne: trening robi się w pozycji leżącej na plecach i w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.
Przykłady doboru czasów początkowej statyki:
wg wcześniej wykonanej próby maksymalnej - apnea max
02:00
czas początkowy: 00:30 (25% apnea max)
dla kroku 00:05 czas ósmej statyki wyniesie 01:05 (~54% apnea max) - dobór asekuracyjny
dla kroku 00:07 czas ósmej statyki wyniesie 01:19 (~66% apnea max) - dobór pośredni
dla kroku 00:09 czas ósmej statyki wyniesie 01:33 (~78% apnea max) - dobór zaawansowany
wg wcześniej wykonanej próby maksymalnej - apnea max
03:00
czas początkowy: 00:45 (25% apnea max)
dla kroku 00:07 czas ósmej statyki wyniesie 01:34 (~52% apnea max) - dobór asekuracyjny
dla kroku 00:10 czas ósmej statyki wyniesie 01:55 (~64% apnea max) - dobór pośredni
dla kroku 00:13 czas ósmej statyki wyniesie 02:16 (~76% apnea max) - dobór zaawansowany
wg wcześniej wykonanej próby maksymalnej - apnea max
04:00
czas początkowy: 01:00 (25% apnea max)
dla kroku 00:10 czas ósmej statyki wyniesie 02:10 (~54% apnea max) - dobór asekuracyjny
czas początkowy: 01:15 (~31% apnea max)
dla kroku 00:12 czas ósmej statyki wyniesie 02:39 (~66% apnea max) - dobór pośredni
czas początkowy: 01:30 (~38% apnea max)
dla kroku 00:15 czas ósmej statyki wyniesie 03:15 (~81% apnea max) - dobór zaawansowany
Powyższe przykłady służą jako punkt odniesienia do dalszych indywidualizacji swojej tabeli.
Link do kilku innych artykułów.
Na koniec przypominam o zrobieniu badań krwi przed przystąpieniem do eksperymentu.