Regeneracja chrząstki stawowej

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Jakies 3 lata temu zacząłem odczuwać ból w kolanie przy obciążeniu oraz podczas dłuższego zgięcia. Miałem to szczęscie, że diagnozował to dr S. Machowski i stwierdził zapalenie chrząstki prawego stawu kolanowego i zalecił 3 zastrzyki z płynem stawowym o nazwie Hyalgan podawane co tydzien. Teraz kontuzja sie odnowila :/ Nie przeszkadza mi az tak jak wtedy, ale przy dluzszym zgieciu kolano znow boli. Nie wiem czy znowu musze brac zastrzyki zeby przeszlo, czy wystarczy moze jakis doustny preparat np. Arthryl albo Arthrosan... Nadmienie jeszcze, ze kuracja zastrzykami jest bardzo kosztowna (jeden kosztuje ponad 200zł). Niestety nie mam możliwości skonsultowania się z dr Machowskim, jednak może ktos miał podobne dolegliwości i wie co może pomóc stosowanie preparatów doustnych. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

PS. Zapomniełem jeszcze dodać, że inni lekarze (przed wizytą u dr Machowskiego) chcieli mnie kroić i kazali zapomnieć o piłce nożnej... dlatego boje się znów do nich iść z tą kontuzją... :/

(Edited by dudik at 3:48 pm on Feb. 5, 2005)
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Paunow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 27 cze 2003, 13:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław/Kraków

Nieprzeczytany post

Choroba, którą u Ciebie zdiagnozowano nazywa się "chondromalacja". Polega to na rozmiękaniu chrząstki stawowej. Teraz jest taki mały zonk- chrząstka nie ulega regeneracji... Żaden preparat nie jest w stanie tego zrobić. Jeśli chodzi o zastrzyki to są one drogie, ale skoro Ci pomogły to może teraz też pomogą. Warto zainwestować- takie jest moje zdanie.
Natomiast jeśli oczekujesz odpowiedzi, że już wszystko będzie OK. to niestety tego raczej nie usłyszysz... Powodzenia! Pozdrawiam!
Paulina
W górach jest wszystko co kocham...
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Dzieki za nazwe choroby ;)

Juz sie doczytalem, ze nie da rady zregenerowac. Piszac tamtego posta chcialem sie dowiedziec czy jesli ból nie jest taki intensywny jak 3 lata temu, to moze wystarczy stosowanie Arthrylu czy jakiegos innego srodka doustnego? Może dzieki temu ból przejdzie... a moze te preparaty sa raczej tylko profilaktyczne?
Awatar użytkownika
Paunow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 27 cze 2003, 13:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław/Kraków

Nieprzeczytany post

Ciężko mi powiedzieć czy przejdzie. To zależy od stopnia uszkodzenia... i też od tego co teraz jest uszkodzone. Natomiast możesz spróbować brać Arthryl.. może pomoże... Powodzenia!
W górach jest wszystko co kocham...
darjo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 27 sty 2005, 01:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: lublin

Nieprzeczytany post

tego typu preparaty odbudowują iwzmacniają chrząstke stawowa,bierze sie je i profilaktycznie i po urazach.
Bol moze przejsc ale wcale nie musi.
ato ze nieda rady zregenerowac wcale nie oznacza że nie mozna tego kolana normalnie używac
Awatar użytkownika
Paunow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 27 cze 2003, 13:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław/Kraków

Nieprzeczytany post

[darjo] Tego typu preparaty NIE ODBUDOWUJĄ chrząstki. Chrząstka stawowa nie ulega odbudowie!! Prepraty tego typu wspomagają odżywianie chrząski.. a to jest bardzo duża różnica!
Pozdrawiam
W górach jest wszystko co kocham...
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Wlasnie dzis bylem u lekarza i przepisal mi: Piascledine 300. Nie wiem co to jest, czy dziala, ale powiedzial, ze jak po miesiacu stosowania nic nie da, to wtedy dopiero zastrzyki... Moze powinienem cos do tego leku dorzucic, tak jak niektorzy pisza, ze siarczan glukozaminy to dobry wybor...
darjo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 27 sty 2005, 01:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: lublin

Nieprzeczytany post

hmm.glukozamina działa stymulująco,wzmaga synteze kolagenu włokien będących czescia chrzastki,czyli możemy powiedziec,ze moze nietyle odbudowuje te zniszczone,co tworzy nowe.fakt faktem jednak,ze ogólnie mozemy okeslic to jako regeneracja chrząstki.oczywiscie w pewnym tylko stopniu.
zgadzam sie,ze nigdy nie bedzie juz ona taka sama jak wczesniej,ale wszystko zalezy od stopnia jej zniszcenia i od "umiejetnosci"regeneracyjnych organizmu
...i zgadzam sie.
cały ten proces mozna nazwac czyms w stylu odzywiania.
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

jak na razie sie troszke poprawilo po tym Piascledine... zobaczymy jak dlugo... :)
Resk
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2005, 16:42

Nieprzeczytany post

Tyz mialem problem z kolanem przeszedłem altroskopie ale wczesniej jeden lekaz mi przepisal ten srodek Piascledine nic nie dał a jak poszedłem do innego to mi pokazał wykres działania leku od producenta z tego wynikało ze poprawa jest dopiero po conajmiej 3 miesiacach  stosowania
Resk
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2005, 16:42

Nieprzeczytany post

Chrząstka stawowa nie ulega odbudowie a w miejsce zniszczonej tkanki tworzą się zbliznowacenia

(Edited by Resk at 4:45 pm on Feb. 20, 2005)
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Wydawalo mi sie ze sie poprawilo... :/ To samo jest... Jesli tylko troszke obciaze kolano, to boli wieczorem... Zamowilem sobie dodatkowo siarczan glukozaminy z firmy Olimp (Glucosamine Plus)... Czy zeby calkiem zaleczyc ta dolegliwosc musze zrobic sobie przerwe w treningach?
Resk
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2005, 16:42

Nieprzeczytany post

To jest tak ze chrząstka działa jak amortyzator, a trenujac dalej ten nasz uszkodzony amortyzator dalej narazony jest na przeciązenia, ale średniointensywne ćwiczenia mogą pomagać.  
Te składniki pozwalaja utrzymać chrząstke w optymalnym zdrowiu : fosfor, magnez, mangan, cynk, miedz, bor, krzem, fluor. Witaminy: A ,C ,D ,B6, B12, K , kwas foliowy.  
Zażywanie glukozaminy i chondroityny pomagaja w "odbudowie chrząski" , najlepiej przyjmować  dawke dzienną 1500 mg śiarczanu glukozaminy albo troche wiecej:]  Basen moze być dobrym pomysłem zamiast normalnych treningow.
dudik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2005, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Dzieki, postaram sie ograniczyc obciążenie... Czy w ogole jest mozliwe, ze bol calkiem minie, jesli bede stosowal leki?
Resk
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2005, 16:42

Nieprzeczytany post

To zależy od tego jak wielkie sa zmiany. Jesli nie pomoga leki  i odpoczynek dla stawu mozna albo powturzyć zastrzyki albo pozostaje altroskopia.  Przyczym Chondroityna ( nie ma skutków ubocznych) nalezy stosować przez spory okres czasu 2-3 miesiace conajmniej
ODPOWIEDZ