ostroga piętowa +

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
novy1234
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2003, 23:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ludzie pomóżcie!
Witam wszystkich, niedawno sie dowiedzialem ze w jednej piecie mam ostroge. Bolała mnie już od roku. Teraz boli mnie i druga pieta. Bol najwiekszy jest rano, ale i podczas chodzenia mi doskwieraja obie piety. Co zrobic z ta ostroga? Jak pokonac bol drugiej, zeby nie wyrosla ostroga? pomóżcie...
marcin
New Balance but biegowy
kledzik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2163
Rejestracja: 21 wrz 2002, 21:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bawaria/Gdansk

Nieprzeczytany post

Jezeli juz masz ostroge to bez lekarza sie nie obejdzie. Im wczesniej tym lepiej. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne.

kledzik
Awatar użytkownika
lecho
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 579
Rejestracja: 12 lip 2003, 22:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: łaziska górne

Nieprzeczytany post

Najepiej zaraz idź do doktora.Też mam ostrogę w jednej pięcie.Seria zabiegów,wkładki i na razie mam spokój. Ponoć nie powinno się zwlekać zwizytą u lekarza,po prostu im wcześniej tym lepiej.


pozdrowienia                                              
Awatar użytkownika
Ralphi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 304
Rejestracja: 27 lip 2003, 14:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hej, czy moglibyście sprecyzować czym są ostrogi ??
Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluszki, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, (...), ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów.
Awatar użytkownika
raner
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 347
Rejestracja: 26 lut 2003, 22:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

własnie co to takiego te ostrogi ? bo mnie sie to kojarzy z innym sportem ;-)
oceniaj swój sukces na podstawie tego z czego musiałeś zrezygnować żeby go osiągnąć[/b]  gg310854
gloobo
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2003, 23:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: ŁóDź

Nieprzeczytany post

Ostroga piętowa czyli tzw. zespół bolesnej ostrogi piętowej (calcar calcananei ) jest to choroba przyczepów: rozcięgna podeszwowego oraz mięśni - odwodziciela palucha i krótkiego zginacza palców do wyrostka przyśrokowego guza piętowego.
Dotyczy to osób zazwyczaj starszych oraz biegaczy którzy przeciążają struktury miękkie powodując narastanie tkanki kostnej.
Leczenie polega na odciążeniu guza piętowego odpowiednią wkładka ortopedyczną mogą to być wkładki z otworem w miejscu przylegania pięty z wkładką lub wkładki żelowe, ciężkie ale skuteczne.
Stosowana jest również fizykoterapia ( masaż wirowy, diatermia krótkofalowa, ultra dźwięki najlepiej na podłożu Fastum ketaprofen świetnie działa p/bólowo i p/zapalnie ) no i oczywiście niech lekarz przepisze ci leki p/ bólowe i rozkurczowe w przypadku duże bolesności.
Powodzenia w leczeniu.
arnold
Awatar użytkownika
Kociemba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 412
Rejestracja: 30 sie 2002, 20:02

Nieprzeczytany post

Właśnie zakończyłem dwutygodniowa terapie w walce z ostrogami, a właściwie nie z ostrogami a ze skutkami jakie one wywołują. Było to dziesięć zabiegów ultradźwięków, które miały na celu wygładzenie zwapnianych części przyczepu rozcięgna i naświetlanie czy napromieniowanie polem elektromagnetycznym co ma przyspieszyć gojenie się stanu zapalnego. Do tego lekarstwa przeciwzapalne i dużo lodu. Na całkowite wyleczenie tego schorzenia nie ma co liczyć. Chodzi tylko o to, by zwapnienia nie powodowały powracających stanów zapalnych rozcięgna, a temu można zapobiec nawet z największymi ostrogami jeśli przestrzega się paru zasad. Najważniejsza z nich to lód. Po każdym biegu obowiązkowo 20 min okładów lodem i to samo wieczorem, w razie pojawienia się bardziej dotkliwego bólu, dwa dni przerwy kilka razy dziennie lud i aspiryna, rozciąganie Achillesa i łydki ale nie podeszwy zwłaszcza w stanie zapalnym, odpowiednie buty, raczej trochę sztywniejsze zwłaszcza jeśli chodzi o oś podeszwy. Mają się nie skręcać po osi podeszwy. Wielkie usługi oddają wkładki termoplastyczne robione na podstawie badania podoskopowego. Unikanie twardego podłoża. Generalnie jest to walka o niedopuszczanie do stanu zapalnego.
Pani która wykonywała zabiegi twierdziła, że w 90 procentach można przez odpowiednią profilaktykę biegać bez powrotu stanów zapalnych.
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
novy1234
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2003, 23:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dziekuje wszystkim za dobre rady na pewno z wielu skorzystam
jednoczesnie jesli macie cos jeszcze do powiedzenia na ten temat to jest on caly czas otwarty
a teraz chyba musze isc do ortopedy
pozdrawiam
i życze wiele sukcesów
marcin
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

A jak Wam stwiedzono że macie problem ostrogi? Mnie bardzo boli pięta przy obciążaniu jej. Miejce bólu to sam środek od spodu pięty. Wrażenie jest jakbym naciskała ciężarem z 20 razy większym niż faktycznie. Dziś poszłam na ultradźwięku, a po zabiegu ból mam wyraźnie jeszcze większy. Nie wiem więc czy to ostroga czy coś innego.
Jak nie obciążacie pięty to też Was boli? bo mnie tylko przy obciążaniu.
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
Awatar użytkownika
Kociemba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 412
Rejestracja: 30 sie 2002, 20:02

Nieprzeczytany post

Miejsce bolesności wskazuje na ostrogę. Wszystko wyjaśni zdjęcie rentgenowskie. Ale takie objawy daje też stan zapalny rozcięgna lub faza początkowa ostrogi, lekkie zwapnienia. Jeśli naciskając kciukiem na piętę znajdziesz taki punkt w którym odczuwasz bardzo wyraźny bul to raczej na bank ostroga.
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP.PL[/b][/url]
gloobo
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2003, 23:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: ŁóDź

Nieprzeczytany post

Witam ponownie, są dwie teorie prowadzenia głowice po pięcie podczas zabiegu ultra dżwiękami.
1. głowice przesuwamy kólistymi ruchami do okoła pięty tak aby  nie przechodzić przez szczyt ostrogi co może spowodować większe dolegliwości bólowe i pogłębić  schorzenie.
2. głowice przesuwamy ruchami kólistymi po całej pięcie wchodząc na szczyt ostrogi piętowej.
Ja jestem za pierwsza opcją natomiast jest wiele szkół wykonywania zabiegów ultra dżwiękami.
Napewno nie wolno zatrzymywac głowicy w miejscu bólu ponieważ doprowadziło by to do podgrzania i uszkodzenia taknek a co za tym idzie bólu.
powodzenia w leczeniu.
arnold
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

A czy po pierwszych zabiegach ultadźwiękami mieliście jeszcze wiekszy ból?
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
Awatar użytkownika
novy1234
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2003, 23:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Po pierwszych trech lub czterech zabiegach bol sie zwiększa. To całkiem normalne. Dopiero dalsze zabiegi przynoszą ulgę, ale nie zawsze. Nieraz moze bolec przez cały okres stosowania ultradzwięków w zależności od schorzenia lub organizmu. Dopiero gdy po 2 tyg od ostatniego zabiegu nie odczujesz zadnej poprawy to pora zastosowac inne zabiegi lub dobrego ortopede. Jesli chodzi o pięte to najlepsze rezultaty dają ultradzwięki wraz z laseroterapią. Laser zmniejsza odczyn zapalny. Ostrogi wychodzą na zdjęciu rtg, a jesli nic nie wyszło, a nadal boli pięta proponuje usg pięty. W czasie zabiegów z ultradzwiękami nie obciążajcie piety (zastosujcje wkładki). Jedną z przyczyn ostróg jest przewlekły ( długotrwały ) stan zapalny rozcięgna, więc im wcześniej zaczniecie leczyć ból tym lepiej. Powodzenia w leczeniu.
Ps. Wszystko co napisałem wiem z własnego doświadczenia lub z informacji od kilku ortopedów.
marcin
ArthurP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 680
Rejestracja: 14 sty 2002, 13:29

Nieprzeczytany post

Dobrze jest też zastosować lek ww. przez Goobo - Fastum ketaprofen albo Voltaren do ultradźwięków. Profenid jest też przeciwzapalny ale sie nie nadaje bo sie kluchy robią. Sprawdzajcie czy technik stosuje jakiś lek czy tylko sam  żel do USG. Ponadto sposób wykonania tj. bez najeżdżania głowicą na ostrogę, tylko kuliste ruchy wokół, ale także wielkość samej głowicy, polecam małą, jak najmniejszą glowicę, wtedy można zrobić precyzyjniej zabieg. Rozumiem że wszyscy zrobili RTG przed zabiegami i konsultowali się z lekarzem.
U mnie pojawił się obrzęk po utradźwiękach piety, i to jest najlepszy dowód że fizkoterapia to częściowo magia- w tym sensie, że pacjent musi bardzo obserwowac subiektywny odbiór zabiegów i komunikować to lekarzowi. Na ogól ortopedzi zmieniają/weryfikują zabiegi. Na wysięk np. dobry jest terapuls, ale nie dla każdego, bo niektórym pomaga całkiem odwrotne pole magn. tj. o niskiej częstotl.  Nikt nie wie tak naprawdę co jest najlepszym zabiegiem dla konkretenego pacjenta przy danym schorzeniu, są tylko ogólne wytyczne, nie miejmy złudzeń.
Pisze to też wyłacznie na podstawie swojego dośw. i konsultacji.
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP[/b][/url] m/f
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

Poszłam na RTG żeby ustalić czy mam ostrogę w pięcie (tej co mnie boli) a z opisu zdjęcia wynika że mam "ostrogi obu kości pietowych". Ech CI lekarze, niech ich szlak!!!
Czy ktoś może wie jak rozpoznac na zdjęciu RTG czy jest ostroga?
I jeszcze jedno: czy pamiętacie ile zabiegów utradźwięków mieliście i po ile minut trwał każdy zabieg?
Z góry dziękuję za pomoc. :)
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
ODPOWIEDZ