MET?
-
- Rozgrzewający Się
- Posty: 7
- Rejestracja: 29 sie 2010, 21:36
- Życiówka na 10k: brak
- Życiówka w maratonie: brak
Kiedyś tj. do 18 roku życia (dziś 30) uprawiałem grę w piłkę nożną (makro). Później grałem już raczej rekreacyjnie i troszeczkę pływałem. Przez ostatnie dwa lata moja aktywność fizyczna była relatywnie niska, ale ostatnio, tj. od kilku letnich miesięcy, intensywnie się ruszam i ...postanowiłem postawić na bieganie (na razie spokojnie - max 3 do 5 km; właściwie bieg to dopiero zacząłem, wcześniej pływanie, rower i piłka). Lekarz rodzinny nakazał zrobić próbę wysiłkową (twierdząc, że w cywilizowanych krajach bez takich testów nie zaczyna się w ogóle treningów). No to próba została zrobiona, ale ku zaskoczeniu badającego wynik okazał się być co najmniej zastanawiający (jak na nie-zawodnika). Otóż osiągnąłem jakąś jednostkę MET na poziomie 24 i zdaniem lekarza jest to za dobry wynik. Czy ktoś coś może powiedzieć o tym MET i jak to należy rozumieć; czy mogło dojść do jakiejś pomyłki - może lepiej przyjąć założenie, że mam średnią wydolność i nie trenować zbyt intensywnie?
- F@E
- Zaprawiony W Bojach
- Posty: 2302
- Rejestracja: 16 paź 2009, 17:09
- Życiówka na 10k: brak
- Życiówka w maratonie: brak
- Lokalizacja: TG
Metabolic Equivalent - to spalony tlen w jednostce czasu na kg masy ciała, a reszte se poczytaj -=TU=-
pozdro
Jeżeli masz 24 to masz większe zapotrzebowanie na tlen i tym samym szybciej się możesz męczyć, ale wydolnościowo na początku będziesz dobry, sprinty te sprawy, potem już nie za bardzo, a jak się mylę to mnie poprawcie.MET values of physical activities range from 0.9 (sleeping) to 18 (running at 17.5 km/h)
pozdro
"Wizja bez działania jest marzeniem, działanie bez wizji jest koszmarem"
-
- Rozgrzewający Się
- Posty: 7
- Rejestracja: 29 sie 2010, 21:36
- Życiówka na 10k: brak
- Życiówka w maratonie: brak
Aha, czyli wcale nie tak ciekawie jak się wydawało. Tak więc osiągnięcie takiego poziomu MET oznacza tylko, że raczej mogę sobie jedynie pohasać i porobić parę udanych sprintów, a tak naprawdę wydolnościowo to nie ma co się podniecać i lepiej pozostać przy krótkich biegach?
Może ktoś ma więcej informacji na temat tego jak przekładać uzyskany poziom MET na wydolność i trening?
Może ktoś ma więcej informacji na temat tego jak przekładać uzyskany poziom MET na wydolność i trening?