Poniższe wykresy sporządziłem na podstawie książki Skarżyńskiego pt. "Maraton" oraz książki Danielsa pt. "Daniels Running formula", które pozwalają uchwycić specyficzne cechy obu filozofii podejścia do treningu maratońskiego.
Wykres 1 obrazuje porównanie wb2 i threshold.
Na pierwszy plan rzuca się od razu przebieg dwóch linii wb2 (jasnoniebieska i niebieska) względem linii tempa maratońskiego M (czarna). Dwie linie wb2 stanowią krawędzie szerokiego pasma prędkości proponowanych przez Skarżyńskiego w jego planach. Ma to związek ze stopniowym osiąganiem zamierzanych prędkości przelotowych - od prędkości wykreślających linię jasnoniebieską do docelowych prędkości wykreślających linię niebieską.
Rozpatrywane są poziomy maratońskie: 2:20, 2:40, 3:00, 3:20, 3:40 i 4:00 oraz ich relacje względem prędkości threshold T(gruba linia czerwona) oraz wydłużonych biegów ciągłych od T25 do T60 (cienkie czerwone linie).
Wykres 1 można podzielić na dwie części: pierwszą - gdzie prędkości wb2 są wolniejsze od prędkości maratońskiej M i drugą - gdzie prędkości wb2 są szybsze od prędkości maratońskiej M. (Część druga została szczegółowo zobrazowana na wykresie 2). Granica obu części przebiega na poziomie 3:00 w maratonie. Konsekwencją nieliniowego przebiegu krzywej wb2 jest m. in. założenie stałego procentowego poziomu HR względem HRmax. (Podobnych nieciągłości nie ma w systemie Danielsa i proponowane przez niego tempa są proporcjonalne względem prędkości maratońskiej M). Pociąga to za sobą konieczność różnicowania podejścia do zawodników na lewo i na prawo od granicy 3:00. Na wykresie widać, że wb2 stanowi akcent budujący dla poziomu > 3:00, natomiast podtrzymujący dla poziomu < 3:00.
Na wykresie jest też naniesiona linia (fioletowa) prędkości wb3, będąca akcentem "budującym" dla lewej części wykresu. Należy zaznaczyć, że linia wb3 jest wyznaczona dla treningu interwałowego z kilometrowymi odcinkami biegu. Dłuższe ciągi na przykład wb3 2x6km lub wb3 w ramach bnp (bieg z narastającą prędkością) mają wolniejsze tempa, zbliżone do temp Danielsa T(gruba linia czerwona). W przypadku różnych konfiguracji wb2 i wb3 podczas bnp, tempa wb3 mogą nachodzić na przedłużone tempa T Danielsa (cienkie czerwone linie).
Można to porównać z prędkościami interwałowymi (I) Danielsa (linia żółta). Obszar pomiędzy T oraz (I) nie jest u Danielsa uwzględniany. Natomiast u Skarżyńskiego stanowi żyzne pole dla różnych wariantów wb3.
edit: wykres 1 (20.10.2021)

Wykres 2 przedstawia szczegółowe różnice w treningu zawodników na poziomie od 3:20 do 4:00 w maratonie.
U Skarżyńskiego celem jest wydłużanie biegów ciągłych i zwiększanie tempa (linie niebieskie). Ma to miejsce w okresie nazwanym przez niego - siew. Linie niebieskie mają stałe tendencje, niezależnie od poziomu zawodnika w podanym przedziale.
Filozofia Danielsa jest diametralnie różna, bo wraz z wydłużaniem biegu (zwiększaniem czasu trwania wysiłku) obniża się poziom tempa (linie czerwone). Linie czerwone również mają stałe tendencje, niezależnie od poziomu zawodnika. Środki do tego służące są jasno przez Danielsa sprecyzowane w tabeli T20 - T60 (str. 115).
edit: wykres 2 (20.10.2021)

Obie filozofie trenowania łączy tylko jeden punkt wspólny (na przecięciu linii niebieskich z czerwonymi) przypadający w podobnym miejscu, niezależnie od poziomu zawodnika w danym przedziale. Te charakterystyczne zbieżności temp mają miejsce w okolicy 55 minuty trwania biegu ciągłego.