Koronawirus Covid 19

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

50latek pisze: 08 gru 2022, 17:09
pawo pisze: 08 gru 2022, 13:59
PiotrSn pisze: 08 gru 2022, 00:21 tylko do tych wszystkich dupków, ... czy odpuszczenie sobie w tym akurat czasie manifestacji.
A mógłbyś uściślić o które manifestacje chodzi, bo były różne wtedy?
Pewnie chodzi mu o te najbardziej liczne pokazywane w mediach np. strajk kobiet (ten z wulgarnymi hasłami), w obronie tvn czy w obronie sądów.
Tylko koleś trafił kulą w płot. Bo akurat po tych manifestacjach Naukowcy stwierdzili, że to były manifestacje w słusznych sprawach, a że wirus C-19 jest wyrobiony politycznie, to ich zdaniem powstrzymał się od zarażania uczestniczek i uczestników i na pewno nie nastąpił po nich wzrost zakażeń.
Chodziło mi o wszystkie manifestacje z tego okresu (listopad 2020, nie było jeszcze szczepionki)...

Ale z wyłączeniem akurat tej konkretnej, bo jak słusznie przypominasz, wybitna pani profesor tę akurat uznała za uzasadnioną i niegroźną, tzn. że na pewno nie była przyczyną gwałtownego wzrostu zachorowań. Zatem chodziło mi o wszystkie inne tylko nie tę, bo to rzeczywiście było by kulą w płot. A nawet w stopę, więc nie odpowiadałem Pawo, bo wiedziałem, że właśnie o coś takiego mnie podejrzewa, a takie podchwytliwe pytania lepiej ignorować...Ale skoro za mnie ktoś inny odpowiada, to wyjaśniam.

A żeby uniknąć innych niesłusznych podejrzeń, dodałem we wcześniejszym wpisie wyjaśnienie:
że słowa 'dupek' używam w sensie czysto technicznym, jako określenia kogoś nie liczącego się z innymi lub robiącego coś kosztem innych, co często jest przecież uznawane za cechę pozytywną. Dodam jeszcze dla większej jasności, iż jestem raczej optymistą, i wydaje mi się, że 'dupkiem' się nie jest, tylko się czasem bywa.

Dyskusji na ten temat tu i w tym momencie sam się trochę dziwię, ale że zobaczyłem głupstwa, a akurat wyjść pobiegać nie mogłem, to tak wyszło...nie chodzi o przekonywanie. Będę się bardziej pilnował.
New Balance but biegowy
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 08 gru 2022, 17:01
marco1980 pisze: 08 gru 2022, 16:42 Chłopie, podstaw sobie rękę pod nos i zobacz przy ilu cm poczujesz oddech. Jak kaszlesz i kichasz to spokojnie Twoje wyziewy wylecą na 1,5metra. Rozumiesz różnicę? Bo zaczynam mieć wątpliwości. Choć z drugiej strony wierz sobie w co tam chcesz. Nawet, że bezobjawowy może zarażać. Mi rodzice bajki opowiadali jak byłem dzieckiem :hahaha: :hahaha: :hahaha: .
Oczywiście, że rozumiem różnicę między kaszlnięciem a normalnym oddechem. Nie o tym była mowa - mowa była o tym, że ten "normalny oddech" też może być źródłem zakażenia. To nie jest kwestia wiary, to zostało zbadane.
Pozdrawiam, zdrówka życzę!
A mógłbyś to udowodnić? Wg wyników z googla niby były prowadzone jakieś badania, na temat możliwości roznoszenia wirusa przez osoby normalnie oddychające. Ale nigdzie nie mogę znaleźć ich wyniku.
https://www.medonet.pl/koronawirus,koro ... 97805.html
Niestety artykuł może być nieaktualny. Choć pokazuje, że zalecenie noszenia masek było profilaktyczne i nie miało podstaw naukowych: "Dotychczasowa debata nakłoniła jednak CDC do przemyślenia swojego dotychczasowego stanowiska. Z niedawnych doniesień medialnych wynika, że organizacja może się zdecydować na zalecenie noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na terenie Stanów Zjednoczonych."
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3923
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

PiotrSn pisze: 08 gru 2022, 17:57 więc nie odpowiadałem Pawo, bo wiedziałem, że właśnie o coś takiego mnie podejrzewa, a takie podchwytliwe pytania lepiej ignorować...
A gdzieżby podchwytliwe, pytania zadajemy, żeby się zorientować jak świat jest zbudowany, żeby wiedzieć kto jest dupkiem, kto jest mędrcem, a kto debilem, czy palantem. i takie tam.
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 gru 2022, 19:21 ... pytania zadajemy, żeby się zorientować jak świat jest zbudowany, żeby wiedzieć kto jest dupkiem, kto jest mędrcem, a kto debilem, czy palantem. i takie tam.
No więc ja na takie pytania nie umiem odpowiedzieć. Ale mogę polecić ciekawą książkę, z której kiedyś czegoś się dowiedziałem: "Między Logiką a Wiarą", rozmowa z J.M.Bocheńskim. Nie biegał, ale za to latał samolotem, no i dla mnie mędrzec. (Niestety dawno wydana). Z biegowych lubię "The runner's guide to the meaning of life" Burfoota (chyba można u autora zamówić z autografem, no i w Amazonie oczywiście).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3923
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Wyguglałem tego Bocheńskiego. To właśnie przykład księdza dupka szowinisty.
Wypada stwierdzić, że kobieta jest z natury (wystarczy zwrócić uwagę na budowę jej ciała) przyporządkowana do dzieci, które są jej pierwszym i podstawowym powołaniem. Mniemanie, że młoda kobieta powinna się zajmować sprawami, które z natury rzeczy leżą poza jej głównym zadaniem, jest więc zabobonem.
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 400
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

marco1980 pisze: 08 gru 2022, 18:43
Świeżak pisze: 08 gru 2022, 17:01
marco1980 pisze: 08 gru 2022, 16:42 Chłopie, podstaw sobie rękę pod nos i zobacz przy ilu cm poczujesz oddech. Jak kaszlesz i kichasz to spokojnie Twoje wyziewy wylecą na 1,5metra. Rozumiesz różnicę? Bo zaczynam mieć wątpliwości. Choć z drugiej strony wierz sobie w co tam chcesz. Nawet, że bezobjawowy może zarażać. Mi rodzice bajki opowiadali jak byłem dzieckiem :hahaha: :hahaha: :hahaha: .
Oczywiście, że rozumiem różnicę między kaszlnięciem a normalnym oddechem. Nie o tym była mowa - mowa była o tym, że ten "normalny oddech" też może być źródłem zakażenia. To nie jest kwestia wiary, to zostało zbadane.
Pozdrawiam, zdrówka życzę!
A mógłbyś to udowodnić? Wg wyników z googla niby były prowadzone jakieś badania, na temat możliwości roznoszenia wirusa przez osoby normalnie oddychające. Ale nigdzie nie mogę znaleźć ich wyniku.
https://www.medonet.pl/koronawirus,koro ... 97805.html
Niestety artykuł może być nieaktualny. Choć pokazuje, że zalecenie noszenia masek było profilaktyczne i nie miało podstaw naukowych: "Dotychczasowa debata nakłoniła jednak CDC do przemyślenia swojego dotychczasowego stanowiska. Z niedawnych doniesień medialnych wynika, że organizacja może się zdecydować na zalecenie noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na terenie Stanów Zjednoczonych."
Udowodnić nie, ponieważ nie mam warunków do przeprowadzenia odpowiedniego eksperymentu, ale na szczęście ktoś kompetentny zrobił to w imieniu wszystkich zainteresowanych i nawet to udokumentował - tu link do dobrego badania opisanego w Science, które mówi o tym, że skonkludowano już z całą pewnością, że aerozole (a więc cząsteczki o bardzo małej średnicy) biorą istotny udział w zakażeniach C19: https://www.science.org/doi/pdf/10.1126/science.abg6296. Tu artykuł z The New England Journal of Medicine, w którym autor stwierdza explicite, że aerozole są generowane również przy "normalnym" oddechu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7179963/.
Na przyszłość polecam przeszukiwać pubmed, nie medonet (bez ironii).
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 gru 2022, 21:41 Wyguglałem tego Bocheńskiego. To właśnie przykład księdza dupka szowinisty.
Tak, to pewnie dlatego Senat RP rok 2020 uchwalił rokiem Bocheńskiego...wiadomo
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4931
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 08 gru 2022, 21:54 Udowodnić nie, ponieważ nie mam warunków do przeprowadzenia odpowiedniego eksperymentu, ale na szczęście ktoś kompetentny zrobił to w imieniu wszystkich zainteresowanych i nawet to udokumentował - tu link do dobrego badania opisanego w Science, które mówi o tym, że skonkludowano już z całą pewnością, że aerozole (a więc cząsteczki o bardzo małej średnicy) biorą istotny udział w zakażeniach C19: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abg6296. Tu artykuł z The New England Journal of Medicine, w którym autor stwierdza explicite, że aerozole są generowane również przy "normalnym" oddechu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7179963/.
Na przyszłość polecam przeszukiwać pubmed, nie medonet (bez ironii).
A tutaj jeszcze krotkie podsumowanie eksperymentow z jednej z klinik nt. tego jak maski ograniczaja rozprzestrzeniania sie kropelek i aerozoli w zasie rozmowy:
https://www.youtube.com/watch?v=9fca7M5STEA
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1700
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

I co w praktyce z tej uchwały senatu wynika? Dokładnie nic.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3923
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

PiotrSn pisze: 09 gru 2022, 08:21
pawo pisze: 08 gru 2022, 21:41 Wyguglałem tego Bocheńskiego. To właśnie przykład księdza dupka szowinisty.
Tak, to pewnie dlatego Senat RP rok 2020 uchwalił rokiem Bocheńskiego...wiadomo
Dupek na pomniku pozostaje dupkiem, a pomniki mają to do siebie, że powstają i padają.
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 08 gru 2022, 21:54
marco1980 pisze: 08 gru 2022, 18:43
Świeżak pisze: 08 gru 2022, 17:01
Oczywiście, że rozumiem różnicę między kaszlnięciem a normalnym oddechem. Nie o tym była mowa - mowa była o tym, że ten "normalny oddech" też może być źródłem zakażenia. To nie jest kwestia wiary, to zostało zbadane.
Pozdrawiam, zdrówka życzę!
A mógłbyś to udowodnić? Wg wyników z googla niby były prowadzone jakieś badania, na temat możliwości roznoszenia wirusa przez osoby normalnie oddychające. Ale nigdzie nie mogę znaleźć ich wyniku.
https://www.medonet.pl/koronawirus,koro ... 97805.html
Niestety artykuł może być nieaktualny. Choć pokazuje, że zalecenie noszenia masek było profilaktyczne i nie miało podstaw naukowych: "Dotychczasowa debata nakłoniła jednak CDC do przemyślenia swojego dotychczasowego stanowiska. Z niedawnych doniesień medialnych wynika, że organizacja może się zdecydować na zalecenie noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na terenie Stanów Zjednoczonych."
Udowodnić nie, ponieważ nie mam warunków do przeprowadzenia odpowiedniego eksperymentu, ale na szczęście ktoś kompetentny zrobił to w imieniu wszystkich zainteresowanych i nawet to udokumentował - tu link do dobrego badania opisanego w Science, które mówi o tym, że skonkludowano już z całą pewnością, że aerozole (a więc cząsteczki o bardzo małej średnicy) biorą istotny udział w zakażeniach C19: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abg6296. Tu artykuł z The New England Journal of Medicine, w którym autor stwierdza explicite, że aerozole są generowane również przy "normalnym" oddechu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7179963/.
Na przyszłość polecam przeszukiwać pubmed, nie medonet (bez ironii).
Pierwszy link nie otwiera żadnego artykułu. Z drugim się zapoznałem. Pozostaje zawierzyć, że te badania nie były robione pod z góry założoną tezę. Bo ostatnio to modne. W zależności kto badania finansuje.
Mnie tylko ciekawi, że grypę znamy od setek lat, inne choroby przenoszone drogą kropelkową także, koronawirusy od chyba ponad 50 a dopiero teraz ludzie odkryli że bez maseczki nawet oddychając normalnie można zarażać. I tylko to budzi moją lekką podejrzliwość. Ale tylko lekką :oczko: :oczko: :oczko: .
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4931
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

marco1980 pisze: 09 gru 2022, 15:34 Mnie tylko ciekawi, że grypę znamy od setek lat, inne choroby przenoszone drogą kropelkową także, koronawirusy od chyba ponad 50 a dopiero teraz ludzie odkryli że bez maseczki nawet oddychając normalnie można zarażać. I tylko to budzi moją lekką podejrzliwość. Ale tylko lekką :oczko: :oczko: :oczko: .
O matko, ktory raz juz czytam to samo :echech:
Moze latwiej bedzie z takim porownaniem: koronawirusy, to grupa roznych wirusow, tak. np. koty.
Spotkanie z kotem domowym jest jednak mniej grozne niz z tygrysem, prawda?
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Sikor pisze: 09 gru 2022, 15:40
marco1980 pisze: 09 gru 2022, 15:34 Mnie tylko ciekawi, że grypę znamy od setek lat, inne choroby przenoszone drogą kropelkową także, koronawirusy od chyba ponad 50 a dopiero teraz ludzie odkryli że bez maseczki nawet oddychając normalnie można zarażać. I tylko to budzi moją lekką podejrzliwość. Ale tylko lekką :oczko: :oczko: :oczko: .
O matko, ktory raz juz czytam to samo :echech:
Moze latwiej bedzie z takim porownaniem: koronawirusy, to grupa roznych wirusow, tak. np. koty.
Spotkanie z kotem domowym jest jednak mniej grozne niz z tygrysem, prawda?
Ale co się Tobie Sikor nie podoba? :niewiem: :niewiem: :niewiem: To że z natury jestem podejrzliwy i nie łykam wszystkiego jak leci? Ano jestem. Nie mam wielkiego szacunku do wielkich tego świata. I raczej się to już nie zmieni. Jeśli w USA, za jakąkolwiek wypowiedź wskazującą na brak zgody z teorią ewolucji, naukowiec straci granty i dostęp do nich na kilka lat, to jak można mówić, że świat nauki jest rzetelny? Świat nauki próbuje narzucać pewne tezy i jeśli ktoś się z tezami nie zgadza zamyka się mu buzię. Szantażem bądź odpowiednim ukaraniem. Mając tego świadomość podchodzę do wszystkiego ostrożnie. Nie neguję tylko zastanawiam się. Możliwe, że to prawda, że akurat C19 jest tak wstrętnym wirusem, że przez zwykły oddech się rozprzestrzenia. Profesor Gut też podał przykład, że jeśli mamy maseczkę na buzi to jak chuchniemy to nic na ręce nie poczujemy. Sprawdziłem i pomyślałem - chyba ma rację. Ale potem dmuchnąłem przez moją bluzę i efekt był taki sam. Też ruchu powietrza na dłoni nie poczułem. I znowu zagadka.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13334
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 gru 2022, 21:41 Wyguglałem tego Bocheńskiego. To właśnie przykład księdza dupka szowinisty.
Wypada stwierdzić, że kobieta jest z natury (wystarczy zwrócić uwagę na budowę jej ciała) przyporządkowana do dzieci, które są jej pierwszym i podstawowym powołaniem. Mniemanie, że młoda kobieta powinna się zajmować sprawami, które z natury rzeczy leżą poza jej głównym zadaniem, jest więc zabobonem.
:hahaha:
Pasuje!!
I on jest bohaterem PiSowcow? Nic mnie juz nie dziwi.
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 400
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

marco1980 pisze: 09 gru 2022, 15:34 Pierwszy link nie otwiera żadnego artykułu. Z drugim się zapoznałem. Pozostaje zawierzyć, że te badania nie były robione pod z góry założoną tezę. Bo ostatnio to modne. W zależności kto badania finansuje.
Mnie tylko ciekawi, że grypę znamy od setek lat, inne choroby przenoszone drogą kropelkową także, koronawirusy od chyba ponad 50 a dopiero teraz ludzie odkryli że bez maseczki nawet oddychając normalnie można zarażać. I tylko to budzi moją lekką podejrzliwość. Ale tylko lekką :oczko: :oczko: :oczko: .
Już poprawiłem, przepraszam.
marco1980 pisze: 09 gru 2022, 15:34 Mnie tylko ciekawi, że grypę znamy od setek lat, inne choroby przenoszone drogą kropelkową także, koronawirusy od chyba ponad 50 a dopiero teraz ludzie odkryli że bez maseczki nawet oddychając normalnie można zarażać. I tylko to budzi moją lekką podejrzliwość. Ale tylko lekką :oczko: :oczko: :oczko: .
Science to absolutna czołówka journali naukowych - negowanie absolutnie wszystkiego nie zaprowadzi nas donikąd.
marco1980 pisze: 09 gru 2022, 16:02 Profesor Gut też podał przykład, że jeśli mamy maseczkę na buzi to jak chuchniemy to nic na ręce nie poczujemy. Sprawdziłem i pomyślałem - chyba ma rację. Ale potem dmuchnąłem przez moją bluzę i efekt był taki sam. Też ruchu powietrza na dłoni nie poczułem. I znowu zagadka.
Różne materiały mają różną przepuszczalność. Nie poczułeś na swojej dłoni oddechu, bo zatrzymała większość powiewu powietrza, to oczekiwany efekt (nie wiem gdzie tu zagadka). Nie wiemy natomiast ile przeszło przez nią aerozoli - tego dłonią niestety nie zmierzysz.
ODPOWIEDZ