P. Pfitzinger pisze o tym tak :Mossar pisze:
Powiedzmy, że chcę biegać szybciej 5km. Niech to będzie to 20min, czyli tempo 4:00min/km. Czy to znaczy, że muszę przystosować organizm do wytrzymywania takiego tempa w tlenie (przynajmniej w większości tego dystansu)?
...
" Bez względu na to, czy mamy do czynienia z bieganiem, jeżdżeniem na rowerze, biegami narciarskimi, wioślarstwem czy pływaniem, pułap tlenowy jest najważniejszą zmienną fizjologiczną decydującą o możliwości odniesienia sukcesu podczas wysiłku trwającego od 3 do 20 minut. W przypadku biegania chodzi o dystanse 1500 – 5000 metrów. Ponieważ dystans 5 kilometrów pokonuje się powyżej progu mleczanowego, stężenie mleczanu rośnie niebezpiecznie w trakcie biegu. Jeśli zaplanujesz wysiłek optymalnie, osiągnie ono trudny do zniesienia poziom dopiero, gdy przekroczysz linię mety.
Ponieważ pułap tlenowy jest najważniejszym czynnikiem sukcesu na tym dystansie, bieg na 5 kilometrów jest wyjątkowy pod względem fizjologicznym wśród wszystkich dystansów omówionych w tej książce.
...
Bieg na 5 kilometrów różni się także od długich biegów tym, że bardzo duża część energii jest podczas niego wytwarzana w systemie anaerobowym. Na przykład w trakcie maratonu wytwarzane jest w ten sposób mniej niż 1 procent energii, a w trakcie biegu na 5 kilometrów odsetek ten wynosi aż 5 – 10 procent.
(...)
Celem treningu jest podwyższenie pułapu tlenowego i przygotowanie się fizyczne i psychiczne do wysiłku o intensywności jak najbliższej VO2 max trwającego przez cały czas wyścigu.
Priorytetami powinny być trening wytrzymałościowy i trening podwyższający próg mleczanowy. Będą one bazą, na której będziesz mógł podwyższać pułap tlenowy i budować formę startową."