Koronawirus Covid 19

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za link. Nie wiedziałem że istnieje kanał na YT po polsku z tego typu zawartością.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Svolken
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2274
Rejestracja: 29 sie 2009, 15:48
Życiówka na 10k: 46:08
Życiówka w maratonie: 3:51:50
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Swego czasu Dragan zasłynął portretowaniem znanych osób i bardzo oryginalnej obróbce, która go rozsławiła szeroko w świecie. Wielu kombinowało jak osiągnąć ten efekt Dragana
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ano robił zdjęcia, nawet filmy się zdarzyły np. "dylatacja czasu".
Kangoor5 pisze: 23 lut 2022, 10:47 Dzięki za link. Nie wiedziałem że istnieje kanał na YT po polsku z tego typu zawartością.
No jak, przecież Skłodowska i Kopernik były kobietami, tfu, znaczy Polakami.
A co Cię interesuję, jak o kwantach albo o bezkresnym kosmosie to chętnie coś podrzucę.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Interesują mnie interesujące wykłady interesujących osób na interesujące tematy ;-) Albo rozmowy z tymi osobami. Ważne żeby było ciekawie i nie tak powierzchownie jak w TED.
O kwantach się już trochę nasłuchałem, m.in. za sprawą prowadzącej ten wczorajszy wywiad i jej podcastów. W zakresie fizyki klasą samą w sobie są rozmowy Tomasza Stawiszyńskiego z Janem Chwedeńczukiem.

Tak trochę narzekam, może mam spaczony obraz co do YT bo znam jeden kanał u naszych południowych sąsiadów, na którym są nagrania z wykładów robionych dla audytorium w większości akademickiego przez ludzi z innych dziedzin. Niektóre z nich są genialne. Z kolei w Polsce wydaje mi się, że ciekawiej się dzieje w przestrzeni podcastów - przejrzałem kilka z potencjalnie interesujących mnie materiałów na Wszechnicy FWW i albo tempo narracji zbyt wolne, albo widać że ktoś stawia pierwsze kroki na zoomie, albo ktoś przyjmuje pozę przewodnika wycieczki muzealnej. Pierwotny entuzjazm dotyczący prezentowanych tematów zniknął.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13477
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

No to jest bardzo dobre! Czego brakuje na Forum.
https://www.youtube.com/watch?v=TG4ZAGnlPOY
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Co tam Bralczyk, to jest to czego mi przez całe życie brakowało:
Nauka angielskiego podczas snu | Najważniejsze zwroty i słowa po angielsku
Przydały by się inne języki.
Angielski przez sen to świetna metoda nauki języka angielskiego. ... Jak nauczyć się angielskiego? Słuchanie angielskiego w trakcie snu. Kojąca muzyka w tle pomoże Ci usnąć i zrelaksuje Cię. Naucz się angielskiego kiedy śpisz 10 godzin.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A, czyli jak mówić, żeby nas usłyszano przez sen, rozumiem. :spoczko:

Andrzej Dragan, Leszek Sokołowski, Marek Kuś, Michał Heller, Michał Eckstein, szukać na jutubie. A i jak ktoś ma jakieś prochy na uspokojenie to również Krzysztof Meissner.
Kanały popularyzatorskie, którym można zaufać to naukowybełkot i naukatolubie.
A jakby kogo zainteresowała mechanika kwantowa, na początek to będzie dobre i wesołe:
https://www.youtube.com/watch?v=nDs7EAl_rYM
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To jeszcze podcast 'Radio naukowe' prowadzącej ten wywiad z Draganem i niektóre odcinki 'Skądinąd', bardziej zahaczające o nauki społeczne, ale jest też tam kilka wspomnianych wcześniej rozmów z Chwedeńczukiem.

Przechodząc do świata, jeśli rozumiesz coś czeski, to jest kanał o którym wspominałem. Jedne z najlepszych na nim to np.
pomyłki w nauce
albo oszustwa w nauce

I jeszcze sobie przypomniałem klasykę sprzed lat: podcast radia BBC "The infinite monkey cage". Bardziej show komediowo-popularnonaukowy, w którym jednym z częstych gości był Eric Idle z Monty Pytona.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Daj Pan spokój, mieszkałem kilka lat przy granicy, w biedronce co trzeci to Czech, a w sobotę przyjeżdżali pojeździć do nas rowerem, znaczy się pojeździć na kole. No ale dogadać się nie idzie, truskawki to jagody, jagody to borówki, świeży to czerstwy, :szok: no i to ciągłe ahoj. :hejhej:
To dźwig od Pani Hanuszowej, ze trzy godziny trwało ustalanie gdzie, kiedy i po co. :wrrwrr:

Obrazek
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Obrazek
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dla tych którym nie chce się d. ruszyć, jak i dla głosujących portfelem:
lista zbiórek

pawo pisze: 24 lut 2022, 15:45 Daj Pan spokój, mieszkałem kilka lat przy granicy, w biedronce co trzeci to Czech, a w sobotę przyjeżdżali pojeździć do nas rowerem, znaczy się pojeździć na kole.
Może czegoś szukali?

No to polecam obydwa a jest jeszcze jego równie dobry wykład o układzie okresowym pierwiastków.

Z innych to genialny program TV z 50 minutowymi rozmowami: https://www.ceskatelevize.cz/porady/104 ... /#showmenu
niestety bardzo nieliczne są na YT, więc trzeba oglądać przez ten odtwarzacz na stronie TV. Znajdziesz wszystko od wielu noblistów, przez lekarzy, astronautów, sportowców, alpinistów itd.
Osobno mają zebrane wersje po angielsku: https://www.ceskatelevize.cz/porady/104 ... /#showmenu
Tu jeden z największych oryginałów jakich tam widziałem: https://www.ceskatelevize.cz/porady/104 ... -laureate/
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Wróćmy na chwilę do tematu tytułowego. Według bardzo wiarygodnych informacji, od tygodnia aktywność stron antyszczepionkowych spadła o 80%, równocześnie 80% tych stron głosi treści antyukraińskie i prorosyjskie. Tak, że apel, żeby bardzo mocno teraz weryfikować informacje i nie powielać bzdur, bo dzisiaj to już może kosztować życie ludzi, a nawet tysiące żyć.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Uspokoiłeś mnie, bo zaczynałem się martwić nagłym zamilknięciem naszej "fantastycznej czwórki" tydzień temu.
Pewnie część z nich jest od tygodnia zawalona pilniejszą robotą a druga część przestała otrzymywać nowe "fakty" potwierdzające ich tezy.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Wróćmy na moment do tematu tytułowego
https://www.cnn.com/2022/02/26/health/c ... index.html
Studies offer further evidence that the coronavirus pandemic began in animals in Wuhan market
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za powrót do tematu. Jednak to co pokazałeś to zwykły infotainment i dalsze rozwadnianie sprawy.
One of the studies -- neither of which has been peer-reviewed or published in a professional journal
I chwytliwa retoryka:
Experts have roundly condemned the theory of a laboratory origin for the virus, saying that there's no proof of such origins or of a leak.
Dla pochodzenia z targu zwierząt też nie ma "proof", ale brak dowodu na istnienie czegoś nie jest równoznaczne z dowodem na nie istnienie.

A potem "mocny dowód" na odzwierzęce pochodzenie polegający na tym, że ktoś pobrał materiał wirusa w kiosku, w którym inny badacz dużo wcześniej widział jakiś gatunek ssaka (akurat jakiś badacz przechodził z tragarzami i zapamiętał, że na ogromnym chińskim rynku w tej akurat klatce było takie akurat zwierzę). Co podsumowali stwierdzeniem:
The findings are "as close to having the virus in an animal as you can get,"
Przynajmniej wnioski na przyszłość w dwóch ostatnich akapitach są dobre. Jednak co do sposobu i miejsca przeskoku na człowieka już od dawna wiadomo, że nigdy nie będziemy mieć pewności. Co zresztą potwierdza tamten profesor mówiąc, że mocniejszych dowodów od tych opisanych nie da się zdobyć.
Więc do dwóch ostatnich akapitów dodałbym trzeci, mówiący o tym, żeby lepiej pilnować procedur w laboratoriach a w przypadku uniku patogenów nie zatajać tego przed światem.
ODPOWIEDZ