Blog o biegach długich

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Znalazłem przypadkiem "biomechanical report" na stronie world athletics. Różne ciekawe dane można zobaczyć. Tutaj z finału MŚ na 10.000m z 2017 roku fragment.

Źródło: https://www.worldathletics.org/about-ia ... chanics-st

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 15:10 przez Ricardo, łącznie zmieniany 2 razy.
New Balance but biegowy
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 644
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Fajne, ale nawet ciekawiej by było jakby to zestawić z analogicznymi danymi dla innych poziomów wynikowych.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

tkobos pisze: 10 lis 2021, 13:00 Fajne, ale nawet ciekawiej by było jakby to zestawić z analogicznymi danymi dla innych poziomów wynikowych.
Parametry takie jak GCT są mocno zależne od prędkości, więc wolniejszy bieg będzie się przekładał na większe wartości GCT.

A co do innych dystansów to tutaj porównanie do biegu maratońskiego z tych samych MŚ. Dane z okolic 40 km.
Tak się złożyło, że mężczyźni w tym czasie zwolnili, a kobiety przyspieszyły, więc średnie prędkosci były podobne (16-17 km/h)

Mężczyźni
Obrazek

Kobiety
Obrazek
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tutaj z finału MŚ na 10.000m z 2017 roku fragment.
Obrazek
I jeszcze dla porównania kobiety na 10.000m. Myślałem, że będą odstawać trochę od mężczyzn, a w rzeczywistości wartości są bardzo podobne. Co ciekawe Tirunesh Dibaba przy 21 km/h osiągała wartości GCT w okolicach 0.140s.

Obrazek
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A tak się wita zwyciężczynię nowojorskiego maratonu w Kenii
https://youtu.be/8copK3hmnow
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Udało się załatwić już akredytację medialną i loty, więc pewnie uda się porobić jakieś fajne zdjęcia, a może nawet wywiady. Jakbyście mieli jakieś pytania do Jacoba Kiplimo to piszcie:)
Ricardo pisze: 03 lis 2021, 20:33 Fajny półmaraton się zapowiada w Lizbonie (21.11.2021). Jacob Kiplimo w zeszłym roku świetnie sobie radził na tym dystansie, więc jestem ciekawy jak mu pójdzie tym razem.

Obrazek
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12677
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

1. Czy zakładają mu jakieś czujniki na nogi, jeśli tak, to czy wie po co to jest robione?
2. Czy ktoś analizuje jego ruch, jeśli tak, to czy potem dostaje jakieś wskazówki praktyczne?
3. Czy czuje różnice w butach z karbonem, jeśli tak to niech o tym opowie. Może uda się coś wycisnąć.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 12 lis 2021, 14:46 1. Czy zakładają mu jakieś czujniki na nogi, jeśli tak, to czy wie po co to jest robione?
2. Czy ktoś analizuje jego ruch, jeśli tak, to czy potem dostaje jakieś wskazówki praktyczne?
3. Czy czuje różnice w butach z karbonem, jeśli tak to niech o tym opowie. Może uda się coś wycisnąć.
Spoko. Spróbuję też z tymi tematami (jeśli w ogóle wywiad dojdzie do skutku). Nie wiem jeszcze jak u niego z angielskim, a od tego też zależy ile będę mógł się dowiedzieć.

A co myślisz o tych danych co podesłałem z MŚ w 2017? Widziałeś to już wcześniej?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12677
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie, nie widziałem. To pokazuje, że wartości nawet grubo poniżej 200ms są powszechne w wyczynie i jakaś korelacja z prędkością biegu jest, ale nie aż tak silna, żeby zaobserwować zdecydowanie krótsze czasy kontaktu u mężczyzn. Interpretacja gct może być też powiązana z mobilnością stawu skokowego. Te 140ms u Dibaby jest zastanawiające i stawiałbym raczej na dysfunkcję niż predyspozycję. Natomiast celowy trening mógłby prowadzić do gct poniżej 150s przy jednoczesnym zachowaniu dobrej mobilności, czyli zdolności do przenoszenia maksymalnych sił w funkcjonalnie krańcowym zakresie ruchu stawu. Zgodnie z tym, co mówi się o powięzi i przytaczam to w moim ostatnim filmie, im szybciej jest ona załadowana tym większym dysponuje potencjałem sprężystości. Powięź można załadować przy niepełnej mobilności i wtedy gct mógłby być krótszy, ale kosztem mniejszego potencjału. Dlatego uważam, że gct jest tylko jednym z parametrów i sam o niczym jeszcze nie przesądza.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Tak szybko przeliczyłem ile procentowo to wychodzi u mnie:

Kadencja 174 czas kontaktu 208 (dla jednego z najlepszych moich interwałów na 400, które ostatnio robiłem)
Co daje
61,3% na ziemi
i
39,7% lotu, czyli: 137
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1242
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

A dla truchtu wyszło:
Kadencja: 154 i czas kontaktu: 237
60,83%
Czas lotu: 153,

Jest to możliwe, że w truchcie lecę dłużej?
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 12 lis 2021, 18:38 A dla truchtu wyszło:
Kadencja: 154 i czas kontaktu: 237
60,83%
Czas lotu: 153,

Jest to możliwe, że w truchcie lecę dłużej?
Przy tak niskiej kadencji to możliwe
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12677
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Można próbować i szukać jakiegoś trendu, czy wyjaśnienia zaskakujących wyników. Jak to możliwe, że faza lotu zachowuje się tak nieintuicyjnie? Ucieka nam zupełnie fakt, że mamy do dyspozycji jedynie gct i kadencję. Te grafiki ze słupkami powyżej dotyczą wyczynu, czyli ludzi w naturalny sposób wyselekcjonowanych z populacji. Większość z nas ma większe lub mniejsze dysfunkcje, których nie da się określić skąpymi pomiarami dynamiki biegu. Dysfunkcje wpływają na dynamikę w tym na gct i kadencję, ale to za mało, żeby cokolwiek sensownego z tego wyciągnąć.
Ten artykuł zmusza do refleksji i odbiera nam złudzenia na temat kontroli własnego biegu, dzięki monitorowaniu gct, vo, kadencji i balansu, czyli tego co widzimy w zegarku.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rozpoczął się sezon biegów przełajowych.
Już w niedzielę (14.11) w Hiszpanii (Atapuerca) zobaczymy zawody na bardzo wysokim poziomie

Start 12:40
Transmisja: https://youtu.be/0C2DkmNfM5Q

Wśród mężczyzn zobaczymy między innymi:
Ouassim Oumaiz 🇪🇸 - wicemistrz Europy w XC
Thomas Ayeko 🇺🇬 - wicemistrz świata w XC
Aron Kifle 🇪🇷 - brązowy medalista MŚ w półmaratonie

A wśród kobiet:
Margaret Chelimo 🇰🇪 - wicemistrzyni świata na 5000m
Norah Jeruto 🇰🇪 - 29:51 na 10km
Beatrice Chebet 🇰🇪 - mistrzyni świata juniorów w XC

zdjęcie: Ricardo Ordóñez
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Dzięki za info.
Obejrzałem z wielką przyjemnością.
ODPOWIEDZ