Maska Respro a koronawirus

immortal
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 14
Rejestracja: 13 paź 2011, 15:25
Życiówka na 10k: 51:15
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na stronie Respro znalazł się poradnik, w którym zapewniają, że ich filtr HEPA nie przepuszcza koronawirusa, co jest uzasadnione bo tego rodzaju filtry znajdują się również z maskach FFP3.
Problemem jest jednak czyszczenie maski po każdym użyciu w środowisku potencjalnie skażonym.

Czy ktoś używa jej w tym celu? Może coś podpowiedzieć jak ją skutecznie czyści?

Na stronie polecają jonizator za 89 zł, ale nie jestem przekonany, że to wystarczające. W zasadzie skutecznym antidotum jest roztwór alkoholu >60%, ale tam nie wiedzą czy można go używać. Drugie wyjście to woda z mydłem, nie wiem tylko czy filtrowi nie szkodzi.
Polecają też pasteryzację, ale w 30C to na wirusa za mało.

Za wszystkie rady z góry dzięki
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

immortal pisze:Na stronie Respro znalazł się poradnik, w którym zapewniają, że ich filtr HEPA nie przepuszcza koronawirusa, co jest uzasadnione bo tego rodzaju filtry znajdują się również z maskach FFP3.
Oczywiście. Dlatego gdy jakimś sposobem szczelnie zainstalujesz ten filtr do szczelnej maski certyfikowanej w klasie FFP3 i gdy będziesz używał tej maski zgodnie z procedurą oraz odpowiednio często wymieniał filtr, to powinien Cię ochronić przed wdychaniem koronawirusa.
immortal pisze:Problemem jest jednak czyszczenie maski po każdym użyciu w środowisku potencjalnie skażonym. (...) Może coś podpowiedzieć jak ją skutecznie czyści?
Część neoprenową można wyprać. Materiału filtrującego się nie czyści.
immortal pisze:Na stronie polecają jonizator za 89 zł, ale nie jestem przekonany, że to wystarczające.
Jonizator nie służy do czyszczenia ani do dezynfekcji czegokolwiek.
immortal pisze:W zasadzie skutecznym antidotum jest roztwór alkoholu >60%, ale tam nie wiedzą czy można go używać. Drugie wyjście to woda z mydłem, nie wiem tylko czy filtrowi nie szkodzi.
Jeśli dalej ma mieć właściwości filtrujące na tym samym poziomie, to filtra HEPA czy ffp3 nie czyści się niczym.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2020, 21:32 przez Kangoor5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Z tymi maskami nie wpadajcie w euforie jakby to byl antydotum na wirusa.
Maska ffp3 wg. normy nie moze przepuszczac kropel parafiny wymiar 10do -5m
w ilosci wiekszej niz 1%. Rozmiar naszego wirusa to 160nm czyli 10do -9 m.
Zostaje zawsze jakby nie liczyc roznica wykladnicza 10. Czyli jesli wirus ma
wymiar 1mm milimetra to ma ok. 1,6cm wolnej przestrzeni do przejscia!
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Spoko. Gwarancji sobie nie dasz, ale populacyjne przynosi to pożądany efekt. Ryzyko dla siebie samego też możesz ograniczyć o kilka %, szczególnie gdy połączysz to z noszeniem okularów.
ODPOWIEDZ