Nike Zoom Fly 3

Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3265
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Mam to samo. Jakaś tam drobnica to i pewnie tak ale by ten NEXT działał na poziomie 6sek/km przy okolicy 35-37min to no cholera moja głowa nijak nie chce uwierzyć.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rolli, gratuluję wyniku. Jak na 53-latka to całkiem dobry czas, bez względu na rodzaj obuwia.

Do dyskusji na temat ewentualnego wspomagania technologicznego powinni być dopuszczeni inżynierowie. Każdy kto kuma nieco sprawy techniczne, zorientuje się, że karbonowa płytka bardziej służy skutecznemu amortyzowaniu niż sprężynowaniu. Rozkład nacisków dzięki tej płytce jest równomierniejszy i rozłożony na większej powierzchni. Prawdopodobnie, żeby uzyskać podobny efekt amortyzowania w bucie bez takiej płytki, to grubość podeszwy musiałaby poszybować w kierunku 6, może 7 centymetrów, a i tak nie daje to gwarancji równomiernego rozkładu nacisków. Za to zwiększa się niestabilność. Zatem aby nie iść za bardzo w słoninę i nie pogarszać stabilności, inżynierowie wpadli na pomysł użycia płytki. A że przy okazji karbon sprężynuje, no to woda na młyn machiny marketingowej.

Problem z weryfikacją wpływu amortyzacji w zf3 i vaporach na wynik w zawodach, polega na trudnej do zmierzenia geometrii każdego biegacza podczas ruchu. Przede wszystkim chodzi tu o ułożenie miednicy. Niewielkie zmiany jej położenia są prawie niewidoczne przez warstwę odzieży.
Bardziej agresywne ułożenie miednicy (wysunięcie jej do przodu i z tyłopochyleniem) wystawia ciało biegacza na większe przeciążenia. Ciało broni się przed taką twardą pracą, cofnięciem miednicy. Narastające zmęczenie na dystansie również będzie powodowało cofanie miednicy. Skuteczna amortyzacja może więc przesunąć ten efekt cofania miednicy w czasie lub na wyższe tempa.

Kto może najwięcej skorzystać z takiego technologicznego wspomagania? Ci którzy pracują na tzw. "wysokich biodrach", czyli z agresywną geometrią. Ci którzy biegają w pozycji jakby wciąż siedzieli za biurkiem, skorzystają najmniej.

Nie ma pewności, że amator wyciśnie więcej minut z takiego wspomagania niż Kipchoge. W przypadku Kipchoge przeciążenia są większe, dlatego na logikę amortyzacji powinien mieć jeszcze więcej. No i mu ja dali w Alfach, które pod śródstopiem mają ponad 4cm. W takich butach, które pozwalają na mocniejsze wbicie się w ziemię i załadowanie nogi, trzeba się nauczyć biegać. Inaczej człowiek cofnie miednicę w reakcji na zbyt twardą pracę. To dotyczy nawet Kipchoge.
Nike Alphafly.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Kurde... No i co? pozostaje kupić te magiczne trzewiki, wytrenować się na 38min/10 i pobiec 37min.

Trochę ciężko mi w taki przeskok uwierzyć...
Zrobiłem wczoraj test w hali na 200m biezni...

3 serie 4x200/100m w 1500mT i bardzo krotka przerwa. Przerwa miedzy seriami 5' na zmianę butow.

1x Kolce Adizero MD
1x Nike Zoom Flyknit
1x Nike Nike Zoom Vaporfly Next%

Kolce normalnie w 37s/200
Flyknit już o 3-4s szybciej !!!!!
Next% jeszcze 0,5s szybciej!! I to bylo juz moje 800mT.
Oczywiscie troche duzo motywacji ale 4x200m na 30sP w 800m przebiegnę może 2x i położę sie na ziemi. W tych butach szlo... nawet na tych wirażach w hali. Dziwne uczucie ale szlo.

Nie chce ich za bardzo wychwalać, bo dla mnie to dalej doping technologiczny.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ludzie przestaną biegać na bieżni w kolcach. Większa przyczepność na tartanie daje mniej niż większa amortyzacja. Może powstanie jakaś hybryda vapora z kolcami.
grzechu_wroc
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 355
Rejestracja: 08 maja 2010, 14:51
Życiówka na 10k: 32:30
Życiówka w maratonie: 2:27:16
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

albo może niech zamiast tartanu kładą nawierzchnię ZoomX :)
#WrocławskieIten
HM: 1:11:11
M: 2:27:16
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Takie nakładanie na siebie różnych materiałów nie zawsze daje pożądany efekt. Wydaje mi się, że to akurat dałoby się łatwo zweryfikować zwykłym pomiarem gct i lss (od stryda). Coś na zasadzie: jak za miękko, to rośnie gct, jak za twardo to spada lss. Gdzieś jest optimum dające najlepszą kombinację, czyli niskie gct i wysokie lss.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Ricardo pisze:Dla ciebie może to jest ważne, ale jak Kipchoge bije rekordy to pierwsza rzecz o jakiej się mówi to najczęsciej buty. I ludzie wymyślają teorie, że te buty dają im w maratonie 1/2/3 minuty albo niewiadomo ile. Te buty są reklamowane tą przewagą jaką dają, ale nikt nie sprawdził ile buty te dają keniolowi biegnącemu ponad 20 kmh, a 4h/3h maratończykowi. Na pewno nie tyle samo. Ludzie się podpierają badaniami na amatorach, a może się okazać, że to się w ogóle nie przekłada w taki wymiarze na elitę.
Nie rozumie o czym ty mówisz?
Przeczytaj ten artykuł. Po co mi badania nad Kipchoge jeżeli mi to nic nie przyniesie. Badania nad takimi jak ja mi sa potrzebne.
Co mnie interesuje Kipchoge, jak ja i moi podopieczni w tych butach pobiegna do minuty szybciej?

Mimo tego uważam ze to jest technologiczny doping...
Ja mówię o poziomie wyczynowym. Twoje wyniki i twoich podobiecznych nie bardzo mnie obchodzą. Chyba nas interesują inne rzeczy
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Patrząc na działanie ramy karbonowej w rowerze to ona świetnie pochłania drgania ale bardzo słabo je oddaje co w połączeniu z niską wagą daje wyraźną przewagę nad aluminium czy stalą, które słabiej pochłaniają a mocniej od karbonu oddają. Raczej Yacool ma tu rację lub w jej okolicach się porusza, w kwestii sensu tych płytek i zysków z nich. Zysk może być w synergii właściwości buta z właściwością biegacza. No i moze się okazać, ze więcej od Profi zyskają szybcy amatorzy biegający nieco wolniej bo but bardziej pomaga im przez poprawę czasu wykonywania ich optymalnego ruchu, opóźnia moment pojawienia się zmęczenia układu dającego straty. Lepsza, dużo większa i bardzo rozłożona amortyzacja a do tego bardzo niska waga buta. No i ta pianka, która tu coś może oddawać bardziej niż inne i za tą jej reaktywnością stoi niska trwałość bo trudno mi sobie wyobrazić by te buty po 300km się rozleciały czy straciły tą amortyzację. Raczej tracą tą reaktywność i ten zysk. Fly 3 różnicę się głównie pianką robią się od razu cięższe, wytrzymałe i dosyć trudno dopatrywać się przy ich użyciu wyraźnych zysków w tempie. Jak biegałem drugi zakres po 4.05 w innych butach tak samo go zrobiłem we Fly 3. W Vaporach też bym szukał porównania biegnąc np 10km na tej samej trasie i w takich samych warunkach w identycznych zakresie monitorowanym tak odczuciem biegacza jak i pomiarem tego zakresu. Testy na bardzo krótkich odcinkach są obarczone jednak sporym błędem, 10km w zawodach też może dać istotne rozbieżności bo trasa, bo warun, bo taktyka - 30 sek różnicy tu nieco się gubi.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

mihumor pisze: Testy na bardzo krótkich odcinkach są obarczone jednak sporym błędem, 10km w zawodach też może dać istotne rozbieżności bo trasa, bo warun, bo taktyka - 30 sek różnicy tu nieco się gubi.
Raczej odwrotnie. Bieg na 800m mozna zrobić prawie zawsze na +/- 2s.

Brakuje mi jeszcze testu maxymalny na dystansie który mnie interesuje 1500-3000m... opisze.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Ludzie przestaną biegać na bieżni w kolcach. Większa przyczepność na tartanie daje mniej niż większa amortyzacja. Może powstanie jakaś hybryda vapora z kolcami.
Jedni nie dowierzają inni myślą już dalej:
https://www.youtube.com/watch?v=F6cFK2szjdg
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

O tych butkach wspominał mi Seba jakiś czas temu. Czy to jest przyszłość dla kolców, to się okaże. Możliwe. Trzeba jednak zauważyć, że mamy tu zdaje się dwie płytki, pomiędzy którymi jest pianka. Jak taki układ się zachowuje i czy jest lepszy od klasycznego vapora? Przypadek do analogicznego sprawdzenia jak wcześniejsza propozycja Grzegorza.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

grzechu_wroc pisze:albo może niech zamiast tartanu kładą nawierzchnię ZoomX :)
Niestety nie da sie na tym zarabiać (275 Euro za pare!!!)
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
mihumor pisze: Testy na bardzo krótkich odcinkach są obarczone jednak sporym błędem, 10km w zawodach też może dać istotne rozbieżności bo trasa, bo warun, bo taktyka - 30 sek różnicy tu nieco się gubi.
Raczej odwrotnie. Bieg na 800m mozna zrobić prawie zawsze na +/- 2s.

Brakuje mi jeszcze testu maxymalny na dystansie który mnie interesuje 1500-3000m... opisze.
Ok, 800m to już tam coś powie więcej niz 200m tempem na 800m. To zapodawaj te testy 800m w butach klasik i vaporach. To samo z tymi testami 1500 i 3000. Jak pisałem, przy tempach typu T1500 we Fly 3 miałem wrażenie, ze zysk jakiś jest, przy tempie koło 4 min/km biegło się ok ale to było zwykłe ok. Ale to nie Vapory i tylko ta płytka pewnie podobna oraz kształt i koncept buta.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Mam pytanie do użytkowników.
Kupiłem te buty lecz z dopiskiem "premium". Cena tych z dopiskiem i bez była taka sama. Bez dopisku "premium" były tylko różowe.
Mam pytanie, czy ten dopisek coś znaczy. Kupiłem je jako buty treningowe. Pierwsze wrażenie takie sobie. Buty są dosyć ciężkie lub są ok ale ja biegałem treningowo w zbyt lekkich i teraz zaskoczenie. Biegałem np. w NB ZANTE lub NIKE PEGASUS TURBO.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

ODPOWIEDZ