Praca nad techniką biegu

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

No tak zrobię za 12 dni. Po dwóch dniach to raczej efektów nie będę miał. Teraz jestem zdeterminowany, więc jestem ciekaw czy coś "ruszy" za te 12 dni i potem po kolejnych 2 tygodniach.

Może też spróbuję w któryś dzień dla odmiany Twojej propozycji treningu z gumami. Nie spodziewam się że pójdzie mi to jakoś świetnie, ale jestem ciekawy odczuć po dzisiejszych postach w tamtym temacie.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Trafiłem dzisiaj na taki artykuł:
https://www.runnersworld.com/advanced/a ... -the-hips/

Przystępnie napisany, fajnie wyjaśnił mi na czym polega ta cała magia bioder. Choć podają przykład Bekele, a on chyba aktualnie nie jest jakimś wyznacznikiem pięknej sylwetki biegowej.
zozur
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 302
Rejestracja: 03 gru 2018, 05:06

Nieprzeczytany post

Mossar pisze:... podają przykład Bekele, a on chyba aktualnie nie jest jakimś wyznacznikiem pięknej sylwetki biegowej.
Bluźnisz! ;-)
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Ale to nie moje słowa :) gdzieś mi się kojarzy takie stwierdzenie na tym forum.
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 407
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

Bekele nadal jest wyznacznikiem świetnej techniki tyle że po przejsciach :jatylko: Na pewno przewlekłe kontuzje sporo mu odebrały ale to co zostało nadal robi robotę.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

zozur pisze:
Mossar pisze:... podają przykład Bekele, a on chyba aktualnie nie jest jakimś wyznacznikiem pięknej sylwetki biegowej.
Bluźnisz! ;-)
+1 !!!
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Dobra dwa tygodnie minęły. Było ciężko, mało biegania, dużo różnego rodzaju ćwiczeń. Czuję, że te 2 tygodnie to za mało i potrzebuję więcej czasu, bo kupiłem sobie zestaw na mobilność i te ćwiczenia mocno obnażyły moje słabości zarówno jeśli chodzi o zakres ruchu jak i siłę. Szczególnie siłę. W biodrach, tyłku, plecach. Ale powiedziałem, że nagram to nagrałem. Osobiście nie widzę jakiejś znaczącej różnicy w sylwetce biegowej, raczej takie detale pokroju, że noga nie ucieka do przodu aż tak bardzo jak wtedy.

https://i.imgur.com/LeJltW3.jpg
https://streamable.com/fqr5fc
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Lewą lądujesz na śródstopiu, a prawą na pięcie. Popracuj nad tym i wrzuć za kolejne dwa tygodnie. Im dalej stopa ląduje przed ciałem tym bardziej agresywny i dynamiczny jest bieg.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Właśnie też to zauważyłem na każdym filmiku, który nagrywałem. Przydaje się nagrywanie, żeby wynajdywać takie dziwne zachowania, bo podczas biegu tego nie czuję. Myślę, że taki interwał 2 tygodniowy zagości u mnie na stałe i będę sobie sprawdzał jak tam wygląda ten bieg.

No i myślę że te ćwiczenia na mobilność (czy "mobilność") będę robił stosunkowo dlugo. Bo mało mnie jara bieganie latami w niewlaściwy sposob. Tzn. jasne, do takiej książkowej sylwetki biegowej pewnie się nigdy nie zbliżę, ale do czegoś trzeba dążyć :) W taki sposób mogę biegać w tempie około 5:00, ale ja mam ambicje na 4:00 i niżej, a tu już trzeba włożyć sporo trochę więcej niż tylko wychodzenie na bieganie i nieświadome pogłębianie swoich dysfunkcji.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Skoro masz ambicje na szybsze bieganie, to zainwestuj więcej pracy w dobre nagrania. To co wrzucasz jest słabe. Przede wszystkim analiza w strzałce daje mało informacji. Najwięcej mówią nagrania z czoła. Tyle, że są trudniejsze w realizacji i warto też zaangażować kogoś do nagrywania oraz zadbać o stabilizację obrazu.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Nie będzie to takie proste o zrealizowania, ale wezmę do pod uwagę. Rzeczywiście nawet upierając się przy nagrywaniu z boku to kąt jest tutaj mało sensowny. Jesteśmy z żoną fotografami, więc sprzęt mamy. Gorzej z możliwością wyjścia razem i pomocy w nagraniu, ale może połączymy jakiś leśny spacer z moim bieganiem i coś z tego wyjdzie. Choć lepsza byłaby bieżnia. Zobaczę czy coś z tego wyjdzie, nie będę raczej tutaj co 2 tygodnie wrzucał tych filmów. Jak będę widział znaczącą poprawę (albo po prostu jakieś istotne różnice) to się zamelduję.

BTW sprawdziłem inne nagranie z wolniejszego biegu (takie na oko 5:45min/km) i tam ląduję na śródstopiu na obu stopach. Na pewno temat dla mnie to zbadania, zresztą nie wiem czy do zbadania czy po prostu do przeczekania, bo powodów może być multum i może za 2/4 tygodnie ćwiczeń już tego nie będzie.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Nie miałem możliwości zrobić nagrania, choć ćwiczenia na mobilność robię już od 2 miesięcy i tym razem zdecydowanie czuję poprawę. Pośladki lepiej pracują, przody bioder są silniejsze i mniej zbite, ale ja nie o tym, to tylko taki krótki update.

https://www.youtube.com/watch?v=aOm6YjNeeVE
Facet biegnie w świetnym tempie piątkę. Generalnie wygląda, że ma niezłą technikę, przynajmniej dla mnie nieznającego się na rzeczy. Ale zawsze zastanawia mnie praca rąk. Kszczot na którymś filmie pokazywał, żeby ramiona szły prosto z kierunkiem ruchu, natomiast taki, dosyć lekki i ślamazarny ruch ramion jak u tego pana widzę dosyć często u profesjonalistów. Czy można przyjąć, że jak ramiona i ręce zataczają trochę takie okręgi do środka ciała to jest to w porządku?
Awatar użytkownika
j.nalew
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 737
Rejestracja: 31 gru 2015, 09:24
Życiówka na 10k: 42:49
Życiówka w maratonie: 3:35:01
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Skoro tak rękami pracuje i osiąga takie wyniki, to widocznie jest to dla niego w porządku. Zwróć też uwagę, że Adam biega na dużo krótszym dystansie, to inna specyfika. Co innego utrzymać sylwetkę przez mniej niż 1:50 minuty a co innego przez niecałe 14 minut, tak jak w tym przypadku, albo i dłużej. Wydaje mi się, że w biegach długodystansowych należy dążyć do rozluźnienia i naturalności, aby nie tracić energii na niepotrzebnie wymuszoną pracę, niepotrzebne napięcie.
IG jnalew
www.strava.com/athletes/19149633

Blog viewtopic.php?f=57&t=56963
Blog - komentarze viewtopic.php?f=28&t=56993

5km 20:11, 2018
10km 42:49 2018
HM 1:37:29, 2023
M 3:35:01, 2023
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 407
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

Przypadek tego gościa był już poruszany w wątku o triatlonowych geniuszach. Dość szokująca sprawa bo koleś wyglądający jak nieźle przypakowany byczek z siłowni robi po osiedlu piątkę w czasie, do którego mało kto w Polsce dałby radę się zbliżyć. Jego technika wizualnie nie jest jakaś porywająca, biegnie dość ciężko i siłowo ale ma stabilną miednicę i to oprócz olbrzymiej siły robi w dużej mierze robotę. Co do pracy rąk to wydaje mi się że u najlepszych odbywa się ona na zasadzie bezwładności. Akcentowany jest ruch ręki w tył w stawie barkowym natomiast powrót odbywa się już z bezwładnością wahadła. Podobnie zresztą wygląda praca nóg i wysokie "podciąganie" pięt do pośladków. Oczywiście do takiej pracy rąk i nóg potrzebna jest unikalna umiejętność szybkiego rozluźniania mięśni.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1586
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Dzięki bardzo za wyjaśnienia. Też byłem zaskoczony jego wynikami na 5km i 3km biorąc pod uwagę jego budowę. No ale niezbadane są wyroki adaptacji mięśniowej. Nie jest powiedziane, że ktoś musi być smukłym Ingebrigstenem, żeby biegać szybkie piątki. Zresztą ktoś mu zwrócił uwagę, że po 2.5km był szybszy od Ingebrigstena.

Ja zrobiłem sobie mały check mojej techniki biegowej. Na moje oko jest lepiej. Nieidealnie, ale lepiej niż np. 2 miesiące temu. A na pewno lepiej się czuję, mocniej czuję pośladki, pracę przodu bioder. Mam też filmik z przodu, ale słabo wyszedł.
https://streamable.com/wwtvs3
ODPOWIEDZ