Bieganie uszkadza płuaca ? początkujący

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
loginus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2020, 10:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam
Dopiero się przygotowuję do biegania, wybrałem sposób Gallowaya po 30min a dzień . Zbieram informacje na temat wpływu na zdrowie i pojawiają się artykuły typu : bieganie uszkadza płuca BRH, powoduje astmę ogólnie jest niezdrowe , biegacze często chorują na płuca ,mają wiele kontuzji , w zimie zakaz biegania. Nie mam na razie żadnego doświadczenia ani wielu danych. Możecie się do tego odnieść ?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3274
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Jasne - bzdura.
Jajo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 48
Rejestracja: 21 paź 2020, 10:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Pierwsze słyszę, żeby bieganie uszkadzało płuca, aż musiałem to wygooglować... No i to prawda, jak biegasz przy -15 stopniach. I tak wątpię, czy wyszedłbyś wtedy na trening :hahaha: W zimie (na plusowych temperaturach) można co najwyżej złapać przeziębienie. Bądź ostrożny na początku, a z czasem się zahartujesz.

Kontuzje u biegaczy się zdarzają, ale najczęściej nie przez samo bieganie (chyba, że się wypierniczysz na ulicy), a przez przykurczone albo osłabione mięśnie. To jest większość problemów (mówię o amatorach). Ale jak np. ból kolana nie wyjdzie dzisiaj przy bieganiu, to wyjdzie za 20-30 lat przy chodzeniu...

Tak więc słuchaj swojego organizmu, rozciągaj się, wzmacniaj mięśnie. Może przytrafić się przeziębienie w zimę, na to trzeba uważać, może też trafić się jakaś kontuzja, wtedy marsz do fizjoterapeuty i powinno być OK.

A jak już zbierasz informacje o zdrowiu i bieganiu, to poszukaj też, co jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie (spoiler: choroby układu krążenia) i jak można im zapobiegać :lalala:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeśli zaczynasz teraz, to napiszę że może uszkadzać nie tylko płuca, jeśli będziesz biegał przy dużym zanieczyszczeniu powietrza. Dlatego znajdź sobie jakiś czujnik jakości powietrza w pobliżu i dostosuj porę biegania do niego. Z osobistych doświadczeń wynika, że zimą najlepsze godziny to od południa do zachodu słońca.
Czujniki możesz znaleźć np. na mapie http://www.airly.eu/map/pl/, a jeśli te nie mają pokrycia w twoich okolicach, to są też inne, ale ich nazw nie pamiętam.
Tylko nie przyzwyczajaj się do wskaźników na oficjalnych stronach instytucji państwowych, bo tam są normy przekręcone tak, że będzie pokazywało ok nawet gdy jest już całkiem źle. Tzn. możesz patrzeć na podawane tam wartości i odnieść je do jakiegoś ludzkiego poziomu alarmowania, np. niemieckiego albo francuskiego - takie poziomy odniesienia są używane właśnie na airly i innych niezależnych mapach.
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1584
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Ja mam poczucie, że bieganie jak żaden inny wcześniejszy sport, który uprawiałem, wypunktowuje wszystkie niedoskonałości naszego organizmu. Siatkówka, piłka nożna, mogłem w nie grać ile wlezie i co najwyżej miałem zakwasy. Po bieganiu wyszły wszelkie napięcia, słabości pośladków, braki stabilizacji, itd. I najpierw mnie to wkurzało w bieganiu, ale teraz to doceniam, bo gdyby nie bieganie to dalej chodziłbym jak kaczka, co pewnie miałoby niekorzystne skutki w starszym wieku, a teraz to z miesiąca na miesiąc idzie do przodu.
kojot19922
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 03 maja 2014, 17:57
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W dzisiejszym internecie znajdziesz wszystko :D producenci i sprzedawcy maseczek antysmogowych powiedza Ci ze musisz biegac w ich maseczce bo inaczej umrzesz :D Malo tego pokaza Ci badania, ktore byly robione na zlecenie podobnej firmy :D Biegaj i nie czytaj bzdur, a bedziesz mial wieksza wydolnosc i silniejsze pluca.
ODPOWIEDZ