Komentarz do artykułu „Nie wierzę w czystość takiego postępu" - rozmowa z Karoliną Nadolską

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:
Arti pisze:
jorge.martinez pisze:Predyspozycje są tylko społeczne, ekonomiczne i geograficzne. Genetyka nie ma tu nic do rzeczy, tym bardziej kolor skóry.
Przecież czarnoskórzy mają zupełnie inna budowę mięśni co właśnie predystynuje ich do sportów dynamicznych itp.
A budowa mięśni białych predystynuje do ...?
Skupiono się na czarnoskórych z uwagi na dużą różnicę poziomu sportowego w danych dyscyplinach.
Jeżeli znasz drugi biegun tj. analizę białych to zawsze możesz się podzielić informacjami za co wielu forumowiczów będzie na pewno wdzięcznych .
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3419
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

dubel post, do usunięcia
Ostatnio zmieniony 21 paź 2019, 23:42 przez Przemkurius, łącznie zmieniany 1 raz.
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3419
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:
A budowa mięśni białych predystynuje do ...?
choćby siatkówka. z drużyn reprezentujących jakiś poziom to kubańczycy byli ciemnoskórzy, ale nie "smolaści". i to też dawno, bo leon, leal czy inni potrafili zdobywać medal mistrzostw świata w 2010. lecz akurat w tej dyscyplinie akurat wiodą prym biali
Przemkurius pisze:
jorge.martinez pisze:Predyspozycje są tylko społeczne, ekonomiczne i geograficzne. Genetyka nie ma tu nic do rzeczy, tym bardziej kolor skóry.

koszykówka - liczba czarnoskórych graczy na mega poziomie a białych
sprinty (100,200,400)

predyspozycje, które wymieniłeś pomagają lub utrudniają rozwój talentu czy też predyspozycji. ale nie powiesz mi, że zobaczymy białego lecącego 9,6 na 100m
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja nawet nie wiem czy zobaczymy jeszcze jakiegoś czarnego, który pobiegnie 9.6 (przynajmniej nie w najbliższym czasie).
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przemkurius, Arti, ... - proponuję zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy w zakresie ludzkiego genomu bo to, co tu powtarzacie, to jak pisanie w 2019 roku, że margaryna jest dobra dla zdrowia a masło złe. Różnice genetyczne w obrębie rdzennych mieszkańców Afryki są dużo większe, niż różnice pomiędzy niektórymi Afrykanami a niektórymi Europejczykami. Dlatego "czarnoskórość" nie ma tu nic do rzeczy. Być może w obrębie niektórych plemion afrykańskich istnieją jakieś predyspozycje genetyczne do biegania wytrzymałościowego, ale to jest zjawisko nie związane z ilością pigmentu w skórze. Jeśli istnieją takie cechy warunkowane genetycznie, to one co najwyżej współwystępują z kolorem skóry.
Bardziej prawdopodobne, że Kenia i Etiopia tak odjechały całej reszcie z uwagi na:
jorge.martinez pisze:Predyspozycje są tylko społeczne, ekonomiczne i geograficzne.
Czyli dlatego, że nie byli oni upośledzeni ruchowo w dzieciństwie (brak auta i komputerów) i że od początku żyją na wysokościach, na które inni jeżdżą tylko na obozy wysokościowe. no i jeszcze dlatego, że tam to jest najbardziej oczywista droga do dobrego życia.
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Przede wszystkim nie pisałem o genomie.
Po drugie jak to się ma do czarnoskórych np z USA bez wysokości, raczej w niezłych warunkach możliwe ,że zwiększymi możliwościami przygotowań niż. np w Europie?
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Kangoor5 zapewne wiesz,że czarnoskórzy są również poza Kenią i Etiopią oraz są również doskonali w innych dyscyplinach? O tym właśnie mówimy...
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arti pisze:Przede wszystkim nie pisałem o genomie.
Po drugie jak to się ma do czarnoskórych np z USA bez wysokości, raczej w niezłych warunkach możliwe ,że zwiększymi możliwościami przygotowań niż. np w Europie?
Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:
Arti pisze:Przede wszystkim nie pisałem o genomie.
Po drugie jak to się ma do czarnoskórych np z USA bez wysokości, raczej w niezłych warunkach możliwe ,że zwiększymi możliwościami przygotowań niż. np w Europie?
Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Dyskusja już dawno przeniosła się na wiele dyscyplin dlatego nie rozpatrujemy tylko długodystansowców ale jak tutaj już wskazano np. koszykówka itd. Mówiliśmy o predyspozycjach czarnoskórych np. w sportach dynamicznych od futbolu amerykańskiego , lekkiej, koszykówki itp.

Ograniczając się do długich faktycznie zatrzymamy się na 2-3 krajach.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:
Arti pisze:
jorge.martinez pisze:Predyspozycje są tylko społeczne, ekonomiczne i geograficzne. Genetyka nie ma tu nic do rzeczy, tym bardziej kolor skóry.
Przecież czarnoskórzy mają zupełnie inna budowę mięśni co właśnie predystynuje ich do sportów dynamicznych itp.
A budowa mięśni białych predystynuje do ...?
Rzutów i pchań,...
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3419
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze: Rzutów i pchań,...

dokładnie, sporty typowo siłowe.
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
mpruchni
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 13 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Ponieważ tam trafiają/li nieboracy z Afryki Zachodniej, którzy mają inną budowę ciała niż ci z Afryki Wschodniej. Nie słyszałeś również o długodystansowcach z Nigerii czy Jamajki, ani o Kenijskich sprinterach.
Kangoor5 pisze:proponuję zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy /...nietrafione.../ Różnice genetyczne w obrębie rdzennych mieszkańców Afryki są dużo większe, niż różnice pomiędzy niektórymi Afrykanami a niektórymi Europejczykami.
No i co z tego???
Kangoor5 pisze:Dlatego "czarnoskórość" nie ma tu nic do rzeczy. Być może w obrębie niektórych plemion afrykańskich istnieją jakieś predyspozycje genetyczne do biegania wytrzymałościowego, ale to jest zjawisko nie związane z ilością pigmentu w skórze
Ale też proponuję nie wylewać dziecka z kąpielą w głupiej antyrasistowskiej krucjacie. Aktywiści równości, nie bacząc na to, że od 40 lat w olimpijskim finale 100 metrów mężczyzn nie widzieliśmy osoby rasy kaukaskiej, upierają się, że kolor skóry nie ma żadnego wpływu na wyniki sportowe - no litości! 9 finałów, w każdym 8 biegnących, daje 72 miejsca i zupełnie losowo sami goście pochodzący z Afryki Zachodniej - Po prostu cud!!! Wreszcie dowód na istnienie siły wyższej!
Aż mi głupio pisać takie oczywistości, ale tu nie chodzi o ilość pigmentu, tylko o proporcje włókien szybkokurczliwych - tak bardziej nowocześnie trzeba patrzeć.

Co do biegów długich - pewnie rzeczywiście przede wszystkim splot "dobrej" bazy społeczno-treningowo-ekonomicznej z niezłymi predyspozycjami i mnóstwem jajek do rzucenia o ścianę. Jeżeli Gebrselassie od dzieciaka biegał codziennie 10 km do szkoły i 10 ze szkoły na wys. 2x00m. i mu to "treningowo weszło" - w okresie wielkiej chłonności na bodźce, toć przecież płuca same mu się zrobiły - to ile by się trzeba napracować, żeby go dogonić, zaczynając "delikatnie" w wieku 16-17 lat na poziomie 250m. Ale i tak nie przekreślałbym przewagi fizjologicznej - o ile pamiętam, są różnice w rozłożeniu środka ciężkości.
Swoją drogą... jeszcze Malinowski z Kenijczykami i Tanzańczykami wygrywał, ale czy to było "na czysto"? To były czasy, kiedy na 100 metrów NRD łoiło Jamajkę drugim składem, bo pierwszy się ścigał z USA.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:
Arti pisze:Przede wszystkim nie pisałem o genomie.
Po drugie jak to się ma do czarnoskórych np z USA bez wysokości, raczej w niezłych warunkach możliwe ,że zwiększymi możliwościami przygotowań niż. np w Europie?
Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Ricardo, uzbrój się w cierpliwość i poczekaj na to co pokarzą dzieci Mo,...
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:
Ricardo pisze:
Arti pisze:Przecież czarnoskórzy mają zupełnie inna budowę mięśni co właśnie predystynuje ich do sportów dynamicznych itp.
A budowa mięśni białych predystynuje do ...?
Rzutów i pchań,...
Przemkurius pisze:dokładnie, sporty typowo siłowe.
Julius Yego, Keshorn Walcott, Michelle Carter, Anderson Peters, Guillermo Martinez, Yipsi Moreno, Denia Caballero, Yarelys Barrios, Fedrick Dacres, żeby wymienić tylko finalistów MŚ i IO w konkurencjach rzutowych.

"Czarni" są jeszcze słabi w skokach narciarskich, bobslejach i curlingu ;-) {edit: przepraszam, w bobslejach już nie}
A na poważnie: fakt, że w niektórych konkurencjach nie widać niektórych krajów wynika z braku zainteresowania, braku zaplecza lub braku dobrych trenerów. Tak samo, jak do pewnego czasu w dyscyplinach rzutowych byli widoczni prawie wyłącznie "biali". No i "żółci", dlaczego pomijamy "żółtych"? Przecież oni też pewnie muszą mieć zupełnie inne geny :hahaha:
Naprawdę, dopatrywać się związku koloru skóry z predyspozycjami do jakiegoś sportu, to jak wnioskować o takich predyspozycjach na podstawie np. wielkości uszu.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2019, 11:10 przez Kangoor5, łącznie zmieniany 1 raz.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:
Ricardo pisze:
Arti pisze:Przede wszystkim nie pisałem o genomie.
Po drugie jak to się ma do czarnoskórych np z USA bez wysokości, raczej w niezłych warunkach możliwe ,że zwiększymi możliwościami przygotowań niż. np w Europie?
Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Ricardo, uzbrój się w cierpliwość i poczekaj na to co pokarzą dzieci Mo,...
Ten projekt podobno jest już zamknięty ;-)
ODPOWIEDZ