MEZO planuje 2h30 w maratonie w ciągu dwóch lat

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach

Czy MEZZO pobiegnie 2h30 w ciągu najbliższych dwóch lat ?

TAK
28
26%
NIE
79
74%
 
Liczba głosów: 107
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
barcel pisze: co za brednie. Co ma 1km do maratonu.
To nie ma nic wspólnego ale wyjatkowo dobrze pasuje.

No i 2:33/1000 i 2:26/MRT to juz nie az tak daleko.

tylko, że w momencie biegania maratonu (2:26) szybciej niż 2:50 na 1000m nie byłe w stanie pobiec.
Snucie jakiejś korelacji pomiędzy tymi dwoma dystansami to jak pisanie psychodelicznych bajek dla dzieci :-p
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13333
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

barcel pisze:
Rolli pisze:
barcel pisze: co za brednie. Co ma 1km do maratonu.
To nie ma nic wspólnego ale wyjatkowo dobrze pasuje.

No i 2:33/1000 i 2:26/MRT to juz nie az tak daleko.

tylko, że w momencie biegania maratonu szybciej niż 2:50 nie byłe w stanie pobiec. Snucie jakiejś korelacji pomiędzy tymi dwoma dystansami to jak pisanie psychodelicznych bajek dla dzieci :-p
Bajka bajka, korelacji nie ma i nie bede sie opierał nad dowodem reguły (bo takiej nie ma)... ale mimo tego, u bardzo duzej ilosci biegaczy takie porownanie pasuje.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Bajka bajka, korelacji nie ma i nie bede sie opierał nad dowodem reguły (bo takiej nie ma)... ale mimo tego, u bardzo duzej ilosci biegaczy takie porownanie pasuje.

Rozważ kilka przykładów, weź kilku biegaczy z forum, kilku z czołówki Polski i kilku z czołówki światowej. Rozważanie obejmuje rok 2016.

Mistrz Olimpijski w roku 2016 biegał 2:03 w maratonie, czy pobiegnie choćby 2:10/ 1000m ?? NIE Oba wyniki są na poziomie rekordów świata, ale jak odległe.

Henryk Szost, w 2016 roku chyba biegał 2:08, tak czy owak w okolicach 2:10. Czy pobiegnie na 1000m 2:20, choćby??? NIEEEE

itd. itd.
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To chyba trochę tak, jak z Yasso 800.
Wszystko zależy od treningu. Jeśli ktoś trenuje w miarę klasycznie pod maraton to 1000m będzie miał słabe (przypadek barcela, gdzie z 2:26 w M sam przyrównuje do 2:50 na 1000m). Jeśli ktoś trenuje głównie pod szybkie, to nawet stosunkowo szybkie 1000m nie przełoży się na wynik w maratonie (przypadek choćby trenera Meza - M. Nagórka). Na to by jeszcze trzeba jednak predyspozycje nałożyć, bo nie mówimy już o poziomach dostępnych dla przeciętnego kanapowca.
biegam ultra i w górach :)
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

barcel pisze:Rozważ kilka przykładów, weź kilku biegaczy z forum, kilku z czołówki Polski i kilku z czołówki światowej. Rozważanie obejmuje rok 2016.

Mistrz Olimpijski w roku 2016 biegał 2:03 w maratonie, czy pobiegnie choćby 2:10/ 1000m ?? NIE Oba wyniki są na poziomie rekordów świata, ale jak odległe.

Henryk Szost, w 2016 roku chyba biegał 2:08, tak czy owak w okolicach 2:10. Czy pobiegnie na 1000m 2:20, choćby??? NIEEEE

itd. itd.
Zawodowców to ja bym w takie coś nie mieszał. Tak samo jak zupełnie bez sensu będzie patrzenie na ludzi z 4-5h w maratonie, którzy często 1km mogą pobiec sporo szybciej niż jakikolwiek kalkulator czy statystyka mówi.
Kalkulatory, wzory i wszelkie uproszczenia oparte na statystyce sa dobre dla "statystycznego kowalskiego". Sprawdzają się często w pewnym wycinku populacji. Poziomy skrajne (czyli zawodowców i z drugiej strony słabych amatorów) raczej nie podchodzą pod takie rozważania.
biegam ultra i w górach :)
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

marek84 pisze: Zawodowców to ja bym w takie coś nie mieszał. Tak samo jak zupełnie bez sensu będzie patrzenie na ludzi z 4-5h w maratonie, którzy często 1km mogą pobiec sporo szybciej niż jakikolwiek kalkulator czy statystyka mówi.
Kalkulatory, wzory i wszelkie uproszczenia oparte na statystyce sa dobre dla "statystycznego kowalskiego". Sprawdzają się często w pewnym wycinku populacji. Poziomy skrajne (czyli zawodowców i z drugiej strony słabych amatorów) raczej nie podchodzą pod takie rozważania.

statystyka zazwyczaj opiera się na rozkładzie Gaussa, w zależności od współczynnika jest to 95% lub wyżej, więc obliczenia dotyczą znacznej liczby badanych. Można się pobawić w obliczenia, ale na pierwszy rzut oka widać, że to nie ma korelacji
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13333
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

marek84 pisze:(przypadek barcela, gdzie z 2:26 w M sam przyrównuje do 2:50 na 1000m).
Przypadek Barcela jest bardzo prosty... przygotywal sie do maratonu i olewal wynik na 1000m. Ale wystarczylo by 3-4 tygodnie i zowu biegnie duzo ponizej 2:40. A z odpowiednim, wielosezonowym treningiem 2:29.

Barcel, oczywiscie jest rozbieznosc w rekordach swiata. Ale nie o to chodzi ze ja chce cos udawadniac... Takie porownania robilismy juz na innym forum. Okolo 80% begaczy sie zgadzalo o +/- 2-3 minuty.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
marek84 pisze:(przypadek barcela, gdzie z 2:26 w M sam przyrównuje do 2:50 na 1000m).
Przypadek Barcela jest bardzo prosty... przygotywal sie do maratonu i olewal wynik na 1000m. Ale wystarczylo by 3-4 tygodnie i zowu biegnie duzo ponizej 2:40. A z odpowiednim, wielosezonowym treningiem 2:29.

Barcel, oczywiscie jest rozbieznosc w rekordach swiata. Ale nie o to chodzi ze ja chce cos udawadniac... Takie porownania robilismy juz na innym forum. Okolo 80% begaczy sie zgadzalo o +/- 2-3 minuty.

Znajdź mi dużą grupę amatorów, którzy trenują do maratonu i uwzględniają w tych planach również wynik na 1000m. Moim zdaniem, nie ma takich.

To są całkiem inne treningi. Z treningu do maratonu owszem możesz przejść do treningu na bieżnię, ale nie oczekuj cudów. Uważam, że doszukiwanie się korelacji pomiędzy tymi dwoma dystansami jest nieprawidłowe.

@marek84 dlaczego zawodowców mamy zostawić i nie uwzględniać? Wg mnie to własnie oni są najlepszym przykładem.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

marek84 pisze:
Adam Klein pisze:Powiedziałem, że z treningu do maratonu.
Adam, ale umówmy się że trening rozpisywany przez Marcina Nagórka to nie jest klasyczny trening do maratonu. Z tego, co obydwaj zeznają to Mezo biega jednak dużo szybkich treningów, siły biegowej, podbiegów, itp. Na pewno z takiego treningu poleci sporo szybciej 1000m niż osoba "klepiąca Danielsa".
No i ja nie mowię, że on jest gotowy teraz na 2:30. To raczej takie wspomnienia.

Rolli, jesli pobiegłes 1000m w 2:40 a maraton wyraźnie słabiej niz 2:30 to:
- nie masz predyspozycji
- źle trenujesz

Przy czym, ja wiem, że wiele osób, ktore mają pojęcie o treningu ma problem z "proporcjonalnym" wydłużeniem do maratonu (choćby wspomniany Marcin Nagórek) i zrucają to pewnie na karb "innej budowy, typów włókien " itd ale moja "teoretyczna" głowa podpowiada mi, że w większości przypadków to jest jednak trening, nieumiejętnosc spojrzenia na siebie z boku (dlatego czasem jednak ten trener moze sie przydać) i ułożenia takiego treningu ktory bedzie naprawdę ukierunkowany na cel a nie "bo lubię taki trening".
Ty Rolli na pewno kochasz interwały i one w Twoim treningu królują ale robiąc to do maratonu tracisz jednak czas.

Korelacja o której mówisz nie istnieje, choć jest na pewno kilka osób, którym tak to wychodzi. Tyle samo, co 10km 40:00 to maraton 4:00. :)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13333
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Rolli, jesli pobiegłes 1000m w 2:40 a maraton wyraźnie słabiej niz 2:30 to:
- nie masz predyspozycji
- źle trenujesz
Takie 2:40 w treningu do 2:30 na martonie to z marszu bez przygotowania. Tez jak Barcel pisze ze nie da rady na 2:50 gdy biegal 2:26 nie bardzo wierze, gdyz tego nie sprobowal.

A tak Adam poza tym... do maratonu przygotowywalem sie przez biegi ciagle z dodatkiem interwalow. To co robie teraz to nie trening maratonski.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Adam Klein pisze: Rolli, jesli pobiegłes 1000m w 2:40 a maraton wyraźnie słabiej niz 2:30 to:
- nie masz predyspozycji
- źle trenujesz
Takie 2:40 w treningu do 2:30 na martonie to z marszu bez przygotowania. Tez jak Barcel pisze ze nie da rady na 2:50 gdy biegal 2:26 nie bardzo wierze, gdyz tego nie sprobowal.

A tak Adam poza tym... do maratonu przygotowywalem sie przez biegi ciagle z dodatkiem interwalow. To co robie teraz to nie trening maratonski.

@Rolli, dwa miesiąc po maratonie w 2014 (2:28) biegałem trening do przełajów, już zmieniony całkowicie z maratońskiego. Trening miał tylko 2x1000m/p.8min. Przebiegłem oba odcinki w 2:45 i to było bieganie na wycisk. Zauważ, że dwa miesiące mocnego treningu pod 4km w przełaju mało zdziałało.
To są dwa różne treningi, które rozwijają inne cechy zawodnika. Brak korelacji między wynikami w maratonie i na 1000m
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13333
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

barcel pisze: To są dwa różne treningi, które rozwijają inne cechy zawodnika. Brak korelacji między wynikami w maratonie i na 1000m
Ja wiem o tym i nie musisz mnie przekonywac.

Takze ty wiesz o tym ze jeden trening typu 2x1000 na 8'P duzo twoje wyniki na MD nie zmieni.

Dlatego Mezo musi jeszcze troche na te 2:30 popracowac i z 2:50 to daleko. Przede wszystkim ja biega duzo na szybkosc. Doszedl Mezo juz do 34/10? Bo na 2:30 musi tez pobiegac 32/10km.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Takze ty wiesz o tym ze jeden trening typu 2x1000 na 8'P duzo twoje wyniki na MD nie zmieni.
wiem, że jeden trening dużo nie zmieni. Ten trening był swego rodzaju sprawdzianem, dlatego go przytoczyłem, jako przykład dyspozycji na 1000m bezpośrednio po długim czasie trenowania pod maraton.

Pozdrawiam (z szacunkiem w rzeczy samej)
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

barcel pisze:@marek84 dlaczego zawodowców mamy zostawić i nie uwzględniać? Wg mnie to własnie oni są najlepszym przykładem.
Z dokładnie takiego powodu, jaki podałeś: zawodowcy to ten malutki %, dla których statystyka nie będzie prawdziwa. Dlaczego? Ano dlatego że zupełnie nie trenują pod ten drugi dystans. Przykładowo taki Adam Kszczot poleciał 10km na Orlenie chyba rok czy dwa temu w 32 minuty. Co to oznacza? Ano nic. Bo teoretycznie z takiej dychy powinien złamać 2:30 w maratonie (a żaden z tych wyników nijak się ma do osiągniętego przez niego poziomu 800m). Pewnie gdyby z pół roku potrenował pod 10km to by się przesunął. Gdzie? Ciężko powiedzieć, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa nadal nie na poziom adekwatny do 800m.
biegam ultra i w górach :)
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Takie rozumowanie nakazałoby sądzić, że amatorzy rozwijają się biegowo równomiernie (w bardzo dużym przedziale dystansów).

To raczej teza trudna do udowodnienia/obronienia.
ODPOWIEDZ