Koronawirus Covid 19

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13508
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Troche to dziwne:
Na całym świecie walczą wszyscy przeciwko koronie. A w Polsce? Dalej miedzy sobą.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:
L19:57 pisze:Nie wiem kto pierwszy zaczął gmerać przy OFE.
Chyba Sz. Premier T. zostawiając swoje polskie premierostwo i wyjeżdżając do Brukseli.
Rozmawiajmy o faktach a nie o fantazjach. O ile % pomniejszono wtedy odłożone przez was środki, a o ile % pomniejszają teraz?
wtedy 0% - teraz 15%
Ogólnie to jedni i drudzy pomniejszyli o 100% - każde moje pieniądze przeniesione do ZUS to szmal wywalony w błoto. Ja nie mam wątpliwości, że już go nigdy nie zobaczę. :bum:

@Rolli - 100% racji. Zagryziemy się jeszcze przed wirusem.
Fenomen
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 362
Rejestracja: 22 lut 2020, 08:40
Życiówka na 10k: 42:00
Życiówka w maratonie: 3:28:00

Nieprzeczytany post

Na tle zamkniętej na głucho Europy zupełnie abstrakcyjnie wyglądają ogłoszone dziś przez rząd Szwecji zalecenia, że organizacje sportowe powinny treningi prowadzić w miarę możliwości na świeżym powietrzu.



Szwecja zdecydowała się na zupełnie inną drogę walki z koronawirusem niż większość krajów europejskich – zamiast nakazów są rekomendacje, by myć ręce, pracować z domów, unikać podróży i kontaktów społecznych innych niż konieczne.

Szczególnie te zalecenia podkreślane są w przypadku osób starszych i przewlekle chorych, które mają unikać wychodzenia z domów. Zakupów mają dokonywać przez internet albo prosić innych, by zrobili zakupy za nich. W domach powinni też pozostawać wszyscy, którzy mają objawy przeziębienia lub grypy.

https://wyborcza.pl/7,75399,25837562,sz ... d_js=false
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zgadza się - Skandynawia: tam politycy nie wiedzą najlepiej, więc kierowanie takimi rzeczami jak walka z epidemią zostawiają specjalistom a sami zajmują się zapewnieniem ich finansowania i wdrażaniem ich zaleceń. Zwykli ludzie wiedzą dzięki tamu, że ci u steru wiedzą co mówią i robią, więc spokojnie stosują się do zaleceń, niekoniecznie do zakazów.


@ b@rto to, że przeniesione do ZUS, to swoją drogą.
Słyszałem niedawno taką parafrazę tego, jaki jest przekaz pokolenia obecnych rodziców i dziadków dla pokolenia swoich dzieci.
"Nie macie co liczyć na dobrą pracę, nie macie co liczyć na emeryturę, nie macie co liczyć na znośny klimat. Właściwie to już macie przerąbane. Rozejdźcie się do swoich zajęć, bo nie macie tu czego szukać".
Do tej pory jakoś to wszystko wytrzymuje ale nie ma już co się łudzić, że nie znajdzie się taki rocznik, który nie będzie się chciał na to zgodzić. Pytanie tylko, który to będzie rocznik, przeciw któremu starszemu pokoleniu skieruje swój wk... i co z tego wszystkiego wyniknie. Może to będą koronawirusowi baby-boom'ersi, ale całkiem możliwe że już wcześniej.
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 644
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przypadek Szwecji jest ciekawy, ale kilka rzeczy dobrze jest wziąć pod uwagę:

1. Szwecja ma niską gęstość zaludnienia (patrząc na cały kraj) 23 osoby na km^2. Dla porównania, np. gęstość zaludnienia w Lombardii to 397 osób na km^2. Różnica prawie 20-krotna. Niemniej jednak, w samym Sztokholmie jest już znacznie gęściej: około 5000 na km^2. W Madrycie jest około 6000 osób na kilometr kwadratowy.
2. Podobno wyjątkowo dużo gospodarstw domowych w Szwecji jest 1-osobowych. To ma bardzo duży wpływ na efekt izolacji społecznej, no bo od domowników jest się ciężko odizolować.
3. Skandynawowie to generalnie idee izolacji społecznej mają we krwi. Nie pamiętam czy ktoś mi kiedyś pokazywał takie zdjęcie czy krążyło ono w internecie, które pokazywało ludzi na przystanku autobusowym w którymś kraju skandynawskim - każdy od każdego z odstępem na 2 metry. A wtedy nie było żadnej pandemii, dla nich to po prostu naturalne. Więc kijem ich do tego nie trzeba przekonywać.

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, to nie jest wykluczone, że Szwedzi tylko poproszeni o izolowanie robią to i tak lepiej niż przymuszeni Włosi czy Hiszpanie. To nie jest też tak, że rząd Szwedzki nic nie robi - jest już wiele obostrzeń od jakiegoś czasu i np. licea czy uniwersytety są zamknięte. Tak czy siak, liczba zgonów dnia x związana jest z decyzjami, które podejmowane były dnia x-20 czy x-25. Więc tak naprawdę to teraz jest zdecydowanie za wcześnie, żeby oceniać skuteczność tego czy innego podejścia. Na razie poziom zachorowań i zgonów rośnie u nich tak samo szybko jak w innych krajach.

A zalecenia co do treningów na świeżym powietrzu są akurat całkiem logiczne.
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Przypadek Szwecji. Przypomne, ze w Szwecji pamieta sie nieudany eksperyment
profilaktyki raka ploc. Poparte na badaniach wydawalo sie w tym przypadku logiczne zalecenie ekspertow
aby wprowadzic szczepienia ochronne przeciw tej chorobie doprowadzilo do powiekszenia
liczby zgodonow. Glowny wirolog Szwecji nauczyl sie ,ze nie ma jednego zlotego srodka np.
teraz izolacji. Jest to rozwiazanie dorazne bo moze doprowadzic do ponownego wybuchu epidemi
np w przyszlym roku!
Fenomen
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 362
Rejestracja: 22 lut 2020, 08:40
Życiówka na 10k: 42:00
Życiówka w maratonie: 3:28:00

Nieprzeczytany post

Posluchajcie tego, Dlugi material

https://youtu.be/2xnRwD70TZU

Wysłane z mojego DUK-L09 .
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 644
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

adam1adam pisze:Przypadek Szwecji. Przypomne, ze w Szwecji pamieta sie nieudany eksperyment
profilaktyki raka ploc. Poparte na badaniach wydawalo sie w tym przypadku logiczne zalecenie ekspertow
aby wprowadzic szczepienia ochronne przeciw tej chorobie doprowadzilo do powiekszenia
liczby zgodonow. Glowny wirolog Szwecji nauczyl sie ,ze nie ma jednego zlotego srodka np.
teraz izolacji. Jest to rozwiazanie dorazne bo moze doprowadzic do ponownego wybuchu epidemi
np w przyszlym roku!
Oczywiście. Złoty środek tutaj raczej nie istnieje, ale pewnie istnieje najmniejsze zło. Nadzieja jest taka, że zanim nastąpi druga fala będzie jakiś postęp technologiczny tzn. np. terapia lub szczepionka. Czas pokaże, które podejścia okazały się najlepsze. Teraz jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na ocenę, ale jeśli miałbym wybrać swojego kandydata, to najbardziej podoba mi się podejście Południowej Korei. Stosują bardzo wyrafinowane metody, dobrze przemyślane i zastosowane z dużą precyzją. W porównaniu do nich, to nasza strategia mniej więcej polega na waleniu łomem gdzie popadnie. Mimo wszystko, lepsze to niż nie robić nic.
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 716
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

tkobos pisze:...W porównaniu do nich, to nasza strategia mniej więcej polega na waleniu łomem gdzie popadnie.
Bardzo dobrze, że wkraczamy na poziomy "strategiczne"? :hej:

I ja mam pytanie w związku z tymi strategiami. :usmiech:

Czy w kontekście zagrożenia życia i zdrowia, strategie "ajronmenów" czy "maratonomenów"
to tak, jak Nasza Polska strategia, czy jak te "lepsiejsze" bo "zagramaniczne"? :bum: :usmiech:
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3296
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

A co ma jedno do drugiego?
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4960
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:Mogą być, ale nie muszą być!
A czy ja twierdze, ze musza? Zadales pytanie to na nie odpwiedzialem.
Ja przeżyłem stan wojenny, w 1981 miałem 18 lat, i godzinę, wówczas, milicyjną, ale np. do lasu i parków etc, wchodzić można było zawsze. :)
Ja bylem troche mlodszy w tym czasie, ale wystarczajaco duzo pamietam.
BTW do lasow i parkow mozna bylo zawsze? Po godzinie policyjnej tez?
Dla PiS wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, w takiej formie o jakiej piszesz, byłoby najczarniejszym snem - "stanęliby tam gdzie stało ZOMO", i żadne tłumaczenia, że to z innych powodów etc. nie miałoby większego znaczenia, zrobiliby to samo co Jaruzelski, dlatego, miedzy innymi, tak się przed tym "podprogowo" bronią.
Tak? Mysle, ze gdyby nie wybory, to chetnie by sie nam "milosciwie panujacy" na ta opcje skusil :trup:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mówiąc o modelu Południowo Koreańskim, to zamierzają go wprowadzić Czesi. Od tygodnia trwa program pilotażowy w jednym województwie.

Właśnie obejrzałem główne wydanie Události, więc przekazuję zainteresowanym, jak to wygląda we w miarę normalnym kraju:
- Premier zapowiada możliwość otwarcia od czwartku niektórych typów sklepów.
- Z bardzo pozytywnych spraw: już nie tylko Niemcy, ale też Czesi przyjmą pacjentów z Francji, którzy wymagają użycia respiratorów. Ustalono liczbę 15 pacjentów, z czego pierwszych 6 ma przylecieć jutro.
- Cały czas przylatują samoloty z zakupionym sprzętem ochronnym. Państwo rozdziela je oprócz szpitali do gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu a maski niższego typu służbom miejskim itp.
- Generalnie to godzinne główne wydanie informacji w państwowej TV podzielone mniej więcej po równo na: gospodarkę, zdrowie publiczne i wiadomości ze świata.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2020, 23:56 przez Kangoor5, łącznie zmieniany 2 razy.
L19:57
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 186
Rejestracja: 22 kwie 2013, 06:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 4:49:48

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Troche to dziwne:
Na całym świecie walczą wszyscy przeciwko koronie. A w Polsce? Dalej miedzy sobą.
U Sz. Zachodniego Sąsiada, także trochę dziwnie.
Żadnej walki między sobą i Wszyscy jednomyślnie "przeciwko koronie".

Wywiad dosyć długi, ale warto wysłuchać od początku.

https://www.youtube.com/watch?v=xhKY-p0wjsM

" Na całym świecie ........" . Już bez Chin, która rozpoczęła produkcję.

Państwo Środka, zrobiło w "coś tam" Cały Świat.

Niestety, nie czytam wszystkiego na forum więc jeżeli "gdzieś coś było" w tym temacie, to sorry.

No i coś "se" solo pobiegniemy. Troszkę później, bo wczoraj rano (ok. 7), trochę zanieczyszczone powiecho.
Im krócej biegniesz, tym mniejszy dystans jesteś w stanie pokonać :-).
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 716
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

Witajcie Drodzy Biegacze. :usmiech:

Ładna pogoda dzisiaj, słonko świeci, t. ok 10 st. C.
Jest optymizm u mnie, wiem że Ludzie na Ziemi,
staraja się, mobilizują siły, aby zapanować nad zarazą. :hahaha:

Może trochę egoistyczne mam samopoczucie,
ale wiem, że te dziesiątki lat biegania nie poszły na marne! :usmiech:

Przypuszczam, że gdy mnie, lub Was dopadnie SARS-CoV-2,
to jesteśmy na to przygotowani najlepiej, jak to możliwe w naszej sytuacji. :taktak:

Niepokoję się jednak o bliskich i znajomych o Wasze Rodzinki,
czyli o Tych, dla których priorytetem nie zawsze są, kondycja, zdrowie itp........ :orany:


Obrazek
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3296
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Zięba poranny, od razu uśmiech na twarzy :)
ODPOWIEDZ