Jakie buty trekkingowe w polskie góry wiosna/lato?

sciemniacz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2018, 15:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć. Planuję trochę połazić po górach. O ile w Bieszczady, na Śnieżnik czy Góry Stołowe to chodziłem w zwykłych trekkingach za stówkę, to teraz chciałem nieco zwiększyć i intensywność i lekko progresować trudność. Biegam sobie po mieście od kilku lat, zrobiłam parę półmaratonów, zdarłem kilka par butów, ale tu nie chodzi mi o bieganie, tylko turystykę - zresztą z moim brzuszkiem po górach się nie widzę. ;) Jeśli to ma znaczenie, to z butów biegowych moje ulubione do tej pory to były Nike Lunarglide 2, Lunarglide 4, Saucony Ride 5, Triumph 10, Triumph 11. Jestem duży i ciężki, więc lubię takie kapcie, ale z przyspieszeniem. ;)
Budżet do 400zł (absolutny max, więc proszę bez "dołożołbym 50 zł i wybrałbym...), moze być mniej.
Wstępny wybór:
Brooks Cascadia 14 (faworyt, ale nie miałem na nogach, natomiast znam wielkich fanów, tylko obawiam się czy nie są nadmiernie amortyzowane, bo np w glycerine czulem się jakbym stał w misce z ciastem)
Salomon X Ultra 3 (niby but dedykowany pod to czego potrzebuję i dobrze oceniany, ale czym on się różni od "biegowej" Cascadii?)
Columbia Caldorado III (nie wiem, ale czytałem dobre opinie, a ja mam kilka rzeczy Columbii na narty i jestem zadowolony, więc jako "trzeci wybór"...
Merrel Moab 2 (najtańsze, wyglądają okej, miałem już kiedys jakieś buty Merrela i byłem zadowolony)
Inne propozycje? ;)
Z góry dziękuję.
EDIT stopę mam średnio szeroką do szerokiej z dość wysokim podbiciem. Nie mam skłonności do skręceń, ale fajnie jeśli but dobrze trzyma. Chciałbym też żeby był przyczepny i stabilny, nie lubię się ślizgać. Na pewno z ochroną nosków. Wykonany z takich materiałów, których nie wykończy wilgoć, kamienie, czy gałęzie. No i komfortowy przy całodziennym intensywnym chodzeniu. Chcę dobrze czuć podłoże, ale nie każdy najmniejszy kamień po którym idę.
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Gdzie i kiedy chcesz iść w tych butach? Jeśli w lecie i gdziekolwiek w Polsce, gdzie nie ma ryzyka wystąpienia lodu, to założył bym stare, wygodne buty biegowe i tyle. A te 4 stówki to odłożyłbym na ewentualność zakupu butów zimowych: dołożysz je do 4 innych stówek i będzie w czym wybierać.
Żeby nie być gołosłownym, mam schodzone całe Tatry i trochę Bieszczad w tym modelu. Trasy 20 - 40 km/dzień. W lato/jesień innych bym nie chciał, ale nie każdy lubi brak amortyzacji, dlatego pisałem o biegowych. Ważne, żeby miały gumowy bieżnik pod całą stopą.
sciemniacz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2018, 15:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Gdzie i kiedy chcesz iść w tych butach? Jeśli w lecie i gdziekolwiek w Polsce, gdzie nie ma ryzyka wystąpienia lodu, to założył bym stare, wygodne buty biegowe i tyle. A te 4 stówki to odłożyłbym na ewentualność zakupu butów zimowych: dołożysz je do 4 innych stówek i będzie w czym wybierać.
Żeby nie być gołosłownym, mam schodzone całe Tatry i trochę Bieszczad w tym modelu. Trasy 20 - 40 km/dzień. W lato/jesień innych bym nie chciał, ale nie każdy lubi brak amortyzacji, dlatego pisałem o biegowych. Ważne, żeby miały gumowy bieżnik pod całą stopą.
Dzięki. Wcale nie jestem chętny wydawać 400zł, po prostu myślałem że muszą byc specjalne ze względu na ryzyko poślizgnięcia się np po deszczu na kamieniach, czy śliskim podejściu. No i lepiej chronić stopę. Ale masz rację, ja planuję latem, czerwiec-lipiec i turystycznie, Śnieżka, latwiejsze szlaki tatrzańskiej, więc może faktycznie wystarczy wyciągnąć stare biegowe buty. :)
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Potwierdzę co Kangoor napisał - ja po górach chodzę w Adidas Glide Boost, continental na podeszwie robi robotę na kamieniach. W Bieszczadach za to byłem w cienkich "trampkach" i mocno odczułem drobne kamyki w podeszwie.

A jak musi być treking, to może zerknij teraz na adidas.pl, jest promo -30% i coś z terrex wybierz. https://www.adidas.pl/search?q=terrex&d ... =mezczyzni

PS. Po deszczu możesz pojechać w każdych butach, trzeba po prostu uważać i trochę przewidywać. ;)
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na poślizgnięcie zawsze trzeba uważać, szczególnie gdy jest jakiś piach na skale albo szlak po luźnym żwirze. Ale takie sytuacje są w kilku miejscach w Tatrach, głównie w pobliżu wysokich przełęczy: Krzyżne od 5 Stawów, Szpiglasowy Wierch, Polski Grzebień, Rohatka, Czerwona Ławka. W takich miejscach trzeba po prostu bardziej uważać. Nie miałem jednak nigdy niebezpiecznej sytuacji z tego powodu, że chodzę latem w tych butach. Słyszałem za to pojedyncze komentarze od ludzi, którzy uważają że ciężkie zimowe buty czynią latem prawdziwego tatrzańskiego turystę ;-)
sciemniacz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2018, 15:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Okej. Panowie, przekonaliście mnie. Dzięki za uratowanie paru stówek. ;)
Faza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2020, 15:00
Życiówka na 10k: 53:36
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kupiłem sobie ostatnio własnie w Bieszczady taki model za 220 zł https://www.adidas.pl/terrex-ax3-hiking ... 26563.html
Awatar użytkownika
LoveBeer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 954
Rejestracja: 03 gru 2012, 19:45
Życiówka na 10k: 34.00
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

na skale wazna jest mieszanka. w sensie na mokrej. megagrip a potem dlugo nic. continental trzyma znacznie slabiej. bieznik jest wazny mniej, ale nie moze byc calkowicie gładki, po prostu nie moze. poza tym w Tatrach nie biega sie po skale caly czas - wiekszosc to jednak mieszanka szutru, piargu, trawy, błota, worków jutowych (tak tak) etc. imho najlepsze na te gory sa biezniki w typie NF ultra endurance - jest vibram, jest delikatny bieznik.

natomiast kazde inne gory... coz, wszystko zalezy od pogody, i trzeba pamietac ze gory nie sa suche dzien po opadach. po takich jak teraz miesiac bedzie "syfoza" i w asfaltkowkach sie zabijesz. sam jestem fanem asfaltowek w gorach, ale kompletnie suchych. w kazdym innym wypadku dobieram buty pod konkretny bieg - dlugo-krotko-wybieganie-szybkosciowka - do tego teren - czasem mamy ubitą ziemie, rowna jak asfalt, a czasem luźny tłuczeń, na ktorym roznie bywa, ale adiosy raczej nie polecam, jesli przygoda z gorami ma byc dłuższa ;)

ja bym w zwiazku z tym radzil jednak miec jakies buty trailowe - pojedziesz na wakacje w gory i okaze sie ze pada, a ty butow nie masz :)
a jakie? patrz na wage butow - czym lzejszy tym bardziej scigancki - taka zasada. teraz okres na ile scigancki but potrzebujesz i w taki celuj :)
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

LoveBeer pisze:na skale wazna jest mieszanka. w sensie na mokrej. megagrip a potem dlugo nic. continental trzyma znacznie slabiej.
Wiesz może jak się zachowuje pod tym względem Columbia Montrail Alpine FTG? Albo jak w porównaniu do ContaGrip Salomona albo do X-Talona (bez grafenu)?
rozme
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 20 lip 2021, 11:18

Nieprzeczytany post

Przychodzę z pytaniem o trapery marki Timberland, słyszałam na ich temat wiele dobrego, ale zawsze wolę zapytać o opinię.
Zwłaszcza, że chcę je wykorzystać nie tylko do chodzenia na codzień po mieście, ale również do chodzenia po lesie, łąkach i na spokojne szlaki górskie (typu Babia Góra). Czy te buty się do tego nadadzą czy do długich wędrówek lepiej zainwestować w innego typu buty? Czytałam o Timberlandach, że dobrze sie nadają do takich wypraw, ale ile w tym prawdy? Macie jakieś doświadczenia z tymi butami w cięższych warunkach?
A może macie do polecenia buty innych marek, które dobrze sprawdzą się zarówno w terenie jak i na codzień? Biore pod uwagę zamówienie tutaj https://aktywnyturysta.pl/kategoria-produktu/buty/
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję
Ostatnio zmieniony 02 cze 2022, 14:26 przez rozme, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ