Buty minimalistyczne a zwykłe trampki

krzysfizjobiega
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 785
Rejestracja: 13 paź 2015, 21:00
Życiówka na 10k: 47:21
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak się zastanawiam jaka jest różnica między butami minimalistycznymi a zawkłymi trampkami z miodową podeszwą? Kiedyś w takich biegałem i jakieś tam wrażenia mam, może ktoś biegał w jednycj i drugich? W czym tkwi przewaga tych za 400 złoty od tych za kilkanaście złoty?
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=53810][color=#BF0000]BLOG[/color][/url]
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=53812][color=#4000BF]KOMENTARZE[/color][/url]
[url=https://run-log.com/profiles/profile/KaliGr/][color=#4000FF]run-log.com[/color][/url]
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie, trampki są zdecydowanie za twarde, za sztywne, za grube, itd. Nie ma możliwości swobodnego ruchu stopy, itd.
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

lepsze od trampek jest obuwie do wody :spoczko: miękkie, elastyczne, tańsze :bum:
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

katekate pisze:lepsze od trampek jest obuwie do wody :spoczko: miękkie, elastyczne, tańsze :bum:
... i nieoddychajace :bum:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Różnica jest w użytych materiałach i w konstrukcji buta.
W porównaniu do zupełnie minimalistycznych butów (Vapor Glove) chińskie "halówki" mają (w kolejności odnotowania):
- nieprzyjemny zapach;
- większa masę;
- mniej miejsca (szerokości) na palce, dla mnie za mało;
- mniejszą przewiewność;
- grubszą gumę/ trochę mniej czucia podłoża;
- barwnik, który może zabarwić skarpetki.
Nie znaczy to, że się w nich nie da biegać jeśli ci to odpowiada. To były moje pierwsze buty "minimalistyczne". Wprawdzie nadwyrężyłem sobie w nich rozcięgno podeszwowe, ale to z powodu zbyt szybkiego przejścia na minimalizm (potrzebne jest około pół roku na przejście, żeby stopy się właściwie zbudowały).

Chińskich trampek dalej używam do chodzenia z plecakiem po górach poza okresem zimowym. Podeszwa wytrzymuje około 4 dni. No i trzeba je kupić kilka miesięcy wcześniej, żeby wywietrzyć smród chemikaliów.
Aneta33
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2017, 17:32
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sama próbowałam biegać w trampkach, ale bardzo szybko się zniechęciłam. Nie wiem, może kwestia specyfiki stopy, nie wiem.
krzysfizjobiega
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 785
Rejestracja: 13 paź 2015, 21:00
Życiówka na 10k: 47:21
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W chińskich trampkach to ja biegałem, mam pewne doświadczenie. Nie biegałem w butach minimalistycznych i stąd moje pytanie.
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=53810][color=#BF0000]BLOG[/color][/url]
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=53812][color=#4000BF]KOMENTARZE[/color][/url]
[url=https://run-log.com/profiles/profile/KaliGr/][color=#4000FF]run-log.com[/color][/url]
hadwao
Wyga
Wyga
Posty: 85
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:33
Życiówka na 10k: 42:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

MZ główna różnica to wygoda. Po prostu buty typu Vapor Glove są na stopie prawie niewyczuwalne. Trampki są trochę twardsze, ale to nie problem - problem to natomiast, że słabo oddychają, w czasie biegu (biegam bez skarpet) w środku robi się chińska masakra, wkładka lata na podeszwie itd.

Tak więc kupując buty za 400zł płacisz za logo, wygodę i trwałość. Czy warto? Jak Cię stać to warto, jak wydanie takich pieniędzy to kłopot i obecne trampki się sprawdzają, to zostaw jak jest. PS. jak dobrze poszukasz to za 250zł kupisz przyzwoite buty w promocji.
Hannibal
Wyga
Wyga
Posty: 71
Rejestracja: 15 cze 2010, 19:48
Życiówka na 10k: 44:24
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa - Powiśle

Nieprzeczytany post

Vapor Glove, fivefingers KSO czy TadeEvo można kupić w okoliach 300 zł, a nie 400. To po pierwsze.
Po drugie trampki to nie są buty mimimalistyczne, bo mają znacznie grubszą podeszwę, nie są bardzo elastyczne i nie mają odpowiednio szerokiego przodu. Nie wiem też jak jest ze spadkiem pięta-palce - czy jest zerowy?
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zależy od trampka. Halówki z miodową podeszwą mają drop 0 mm. Używam takich do chodzenia po górach i są ok nie licząc tego, że śmierdzą gumą (wymagane kilkumiesięczne wietrzenie po zakupie) i wystarczają na 4 dni intensywnej turystyki górskiej, potem rozsypuje się podeszwa po brzegach. Plusem jest cena i że nie jest ich szkoda jak trzeba popracować nieco w skale, a w takich warunkach minimale nie przeżyły by znacząco dłużej ze względu na ich delikatną cholewkę.
wojtzuch
Wyga
Wyga
Posty: 58
Rejestracja: 12 paź 2009, 14:58

Nieprzeczytany post

Zanim kupiłem swoje pierwsze fivefingersy, próbowałem biegać w trampkach. Do pól miałem jakieś 5 minut, ale zanim do nich dobiegłem, dwa razy leżałem na betonie, potknąwszy się na nierównych płytach. Ostra, niepodniesiona przednia krawędź to chyba największa wada trampek. Ogólnie się nie umywają, zwłaszcza do najbardziej minimalistycznych modeli.
curiousgal
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2023, 19:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

w sumie miałam takie same rozkminy xD

niby ęą nowa jakość, a to prostu rebranding lekko lepszej wersji trampek z bazaru xD

żeby nie był to spam, to... czy pojawiły się jakieś nowe, tanie marki w temacie?
ja znalazłam anatomic z czech.

i jak w 2022 można dosŧać fivefingersy, to proszę dać znać xD
Awatar użytkownika
klosiu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3196
Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie mało co przebija Merrelle Vapor Glove 4. Najnowsze szóstki mają jakąś dziwną siateczkę i wyglądają na bardziej zabudowane, więc chyba czwórka dalej na topce.
The faster you are, the slower life goes by.
ODPOWIEDZ