Marc.Slonik - W 2014 wstałem z kanapy i wciąż biegnę

Moderator: infernal

Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kiedy spóźnia Ci się m...araton.

Nie pisałem zbyt wiele przez wakacje, ale też nie było specjalnie wielu wydarzeń. Cały czas napieram Danielsowski plan 2Q pod październikowy maraton. Od września wracam do czterech treningów tygodniowo. W lipcu i sierpniu biegałem codziennie - nie odpuściłem żadnego z 62 dni i mimo iż podstawowym treningiem w dni "nieakcentowe" była spokojna piątka to i tak nakręciłem rekordowe jak na mnie kilometraże. 348km w lipcu i 366km w sierpniu. Przed tymi wakacjami najwięcej nabiegałem w marcu ubiegłego roku i było to 307km.

Jak zwykle nie starcza mi motwacji na trening pozabiegowy, czyli core, nogi itp. I jak zwykle jestem z tego niezadowolony. Może od przyszłego tygodnia... Co do samego treningu biegowego - czuje, że forma nadchodzi. Nie mam żadnego potwierdzenia bo nigdzie nie startowałem, ale samopoczucie na treningach generalnie wskazuje, że nie jest źle.

Mam jednak pewien problem. Ze swoim planem treningowym celowałem w maraton 1-szego października w Kolonii. Od początku wiedziałem, że może być tak że nie będę mógł tam pojechać bo może to kolidować z innymi planami, ale uważałem że to nie problem bo tego samego dnia odbywa się maraton w Brukseli - pod moim nosem, więc mam gotowy plan B. Teraz, kiedy jest już właściwie pewne, że muszę uciec się do wyjścia awaryjnego - trochę mi to nie odpowiada. Maraton w Brukseli raz już biegłem, a trudna trasa powoduje, że wynik nie odzwierciedla w 100% formy. A ja mam ochotę na życiówke :)

W okolicy są jeszcze dwie opcje płaskich maratonów - Amsterdam i Brugia (to chyba pierwsza edycja), oba 15 października czyli dwa tygodnie później niż Bruksela i Kolonia. I tak się zastanawiam, a właściwie zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych maratonobiegaczy. Jak zmodyfikować plan treningowy, kiedy z czterech tygodni do końca robi się sześć? Co zrobilibyście z dwoma dodatkowymi tygodniami? Dzięki za każdą dobrą radę.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ostatni sprawdzian

Jak się ma znajomości to pakiet startowy z dostawą do domu można za friko dostać :)
W sobotę pobiegnę dyszkę u siebie, ale jakby w Polsce.
Obrazek

Oczekiwania co do biegu mam takie, że chciałbym na jego podstawie oszacować na co mnie staćw maratonie.
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

0h40'56" na 9.65km

W ostatniej chwili policja zmieniła zdanie co do strony od której biegający wracają na stadion ucinając tym samym 350m.
Szkoda, bo biorąc pod uwagę, że jeszcze paliwo się nie kończyło, myślę że wyszło by sporo poniżej 43 minut czyli życiówka.

Od ósmego kilometra jakoś nie miałem kogo gonić - szybsi byli za daleko z przodu, a po piętach nikt mi nie deptał. Tak przynajmniej myślałem bo na ostatnich 50m nagle ktoś mi się wyłonił z za pleców. Podjąłem walkę, którą chyba przegrałem, ale to już by trzeba zobaczyć na fotokomórce :)

Obrazek

Edit: Jednak wygrałem ten finiszowy pojedynek, ale to mój przeciwnik miał lepszy czas netto (o dwie sekundy). Za to ja jestem od niego od 12 lat starszy :)
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Blisko, blisko, coraz bliżej...

Wczoraj plan przewidywał trening progowy. Zawsze się trochę boję progów. Zwłaszcza kiedy wypadają na wieczornym treningu po dniu pracy. Mam takie wrażenie, chociaż musiałbym to sprawdzić żeby mieć pewność, że większość treningów, które mi się kiedykolwiek nie udały, czy na których musiałem odpuścić to właśnie treningi progowe. Wczoraj bałem się bardziej niż zwykle.

Przez cały cykl treningowy aż do ubiegłej soboty nie startowałem w żadnych zawodach, więc nie miałem żadnego wskaźnika postępu poza samopoczuciem. Za punkt wyjścia przy doborze tempa przyjąłem wynik z majowej 20-tki w Brukseli. Właściwie to trochę zjechałem z temp które podawał mi kalkulator bo maratońskie wychodziło mi po 4:49, a życiowy wynik to 4:55. Uznałem wtedy, że prawda leży gdzieś po środku i wybrałem TM=4:52 i odpowiadające temu tempa pozostałych rodzajów akcentów.

W sobotę nabiegałem 40:56 na niedomierzonej dyszce. Garmin pokazał 9,65km. Taki więc wynik i dystans wpisałem w kalkulatorze Danielsa i wyszły mi tempa jak dla mnie wariackie. TM 4:39! To jest tempo na maraton w 3:16, hen poza moim horyzontem. Tempo z zawodów to nieco szybciej niż 4:15 i myślę że utrzymałbym je jeszcze przez 350m, ale załóżmy że nie i że na całej dyszce zwolniłbym do 4:18, czyli biegł te ostatnie 350m w ponad dwie minuty. Przy takiej hipotezie, kalkulator mówi TM 4:42, próg 4:25 (do tej pory biegałem 4:34!). Wciąż szybko. Postanowiłem jednak spróbować. Albo wierzę Danielsowi, albo dlaczego właściwie biegam te jego treningi?

I to dlatego przed wczorajszym treningiem miałem porządnego pietra. Do nabiegania było w sumie ponad 20km, z czego połowa w nowym szybszym tempie progowym. Zdziwiłem się bo poszło zupełnie przyjemnie. Wytrzymałem tempo nawet na drugim z progowych odcinków, mimo, że kończył się solidnym podbiegiem (dobiłem z tętnem do 184). Moje tempo nigdy nie należało do najrówniejszych, a po takiej zmianie było jeszcze bardziej rwane bo trudno mi się było wstrzelić, ale średnio wyszło bardzo przyzwoicie.

Obrazek
Wtorek, 28 września 2017
Plan: 6.4km + 2x(3.2km P/3min BS) + 3x(1.6km P/90s BS) + 3.2km

Wykonanie:
  • BS: 6.4km w 34'33" - średnio po 5:24[min/km], tętno 144/159
  • P : 3.2km w 14'00" - średnio po 4:23[min/km] - tętno 169/175
  • BS: 0.55km w 3'00" - średnio po 5:28[min/km] - tętno 160/173
  • P : 3.2km w 14'03" - średnio po 4:23[min/km] - tętno 175/184 (pod górę)
  • BS: 0.56km w 3'00" - średnio po 5:21[min/km] - tętno 159/174
  • P : 1.6km w 6'59" - średnio po 4:23[min/km] - tętno 172/176
  • BS: 0.29km w 1'30" - średnio po 5:15[min/km] - tętno 166/174
  • P : 1.6km w 7'00" - średnio po 4:23[min/km] - tętno 174/179
  • BS: 0.28km w 1'30" - średnio po 5:27[min/km]- tętno 167/176
  • P : 1.6km w 6'56" - średnio po 4:21[min/km] - tętno 176/181
  • BS: 0.29km w 1'30" - średnio po 5:15[min/km] - tętno 170/178
  • BS: 3.2km w 16'49" - średnio po 5:15[min/km] - tętno 162/170
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

I to by było na tyle.

Właściwie powinienem zostawić sobie ten tytuł na wpis po maratonie, ale teraz maraton to już wyłącznie wypadkowa zdarzeń i okoliczności z których ogromna część ma miejsce w przeszłości.
Wczoraj zrobiłem ostatni cięższy akcent. W tygodniu tapperingowym jest co prawda jeszcze taki jeden trening z trzema progami po 1.6km, ale całkowita objętość jest już znacznie mniejsza. Ten ostatni tydzień jest u Danielsa rozpisany co do dnia i początkowo zamierzałem się podporządkować, ale dochodzę do wniosku, że będę biegał jeszcze mniej niż w tej rozpisce. Mam tylko nadzieję, że obcinając treningi, nie podskoczę na wadze. Dziś ważę 78.1km i to mi pasuje jako waga startowa (oczywiście wolałbym 76, ale to już nie tym razem).

Wczorajszy akcent składał się z tempa maratońskiego i progów - jedno i drugie w umiarkowanych ilościach (6.4km + 1.6km P + 3.2km M + 1.6km + 1.6km P + 3.2km M + 3.2km). Na drugim odcinku maratońskim, zanotowałem wzrost tętna nieproporcjonalny do wysiłku, ale przyczyna była poza biegowa. Nie wiedzieć czemu, akurat wtedy przyszło mi do głowy coś od czego adrenalina rozeszła się po systemie. Zazwyczaj bieganie wywołuje u mnie pozytywne nastawienie i jednym z powodów dla których biegam jest to, żeby przewietrzyć głowę z różnych takich...

Wydajnościowo czuję się zdecydowanie lepiej niż na początku cyklu treningowego przed wakacjami. Jednak podejrzewam, że ten 18-to tygodniowy cykl Danielsa jest dla mnie za długi, a ja go jeszcze wydłużyłem o dwa dodatkowe tygodnie. Coś mi mówi, że optymalny dla mnie byłby program 14-to tygodniowy. Jeśli będę jeszcze kiedyś przygotowywał się do maratonu to poszukam czegoś takiego.

Odczucia, odczuciami, ale zarówno mój wskaźnik VOmax liczony przez Garmina jak i czas maratonu szacowany przez Runalize pogarszają się konsekwentnie od wakacji. Początkowo, uważałem że nie tyle się pogarszają co "urealniają" bo w szczytowym momencie były zdecydowanie zbyt optymistyczne. Jednak dzisiaj jest gorzej niż przed kwietniowym maratonem, a wtedy przecież nie zabardzo się przygotowałem...

Nic to, nie będę o tym myślał. Pomyślę teraz raczej o strategii na maraton.
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

"OK. Google",
"Prognoza pogody dla Brugii na niedzielę"
2017-10-12 09-10-27.png
??? Ale jak to??? Napewno mówimy o Brugii nad Morzem Północnym? I o najbliższej niedzieli, tej w połowie października?
Kiedy ostatnio pojechałem o tej porze roku z rodziną do naszej ulubione miejscowości nad morzem niedaleko Ostendy, żeby pospacerować i pooddychać morskim powietrzem to okazało się niestety, że morskie powietrze dokądś się spieszyło i chciało nam pourywać głowy.
Martwiłem się więc trochę o pogodę, ale raczej ze szczególnym uwzględnieniem sztormu. Tymczasem warun na jesienny maraton zapowiada się taki sam jak na wiosenny. I podobnie jak w Roterdamie - na dzień maratonu przypada lokalne maksimum temperatury na przestrzeni kilku tygodni. Wychodzi na to, że jeżeli szukacie słonecznych miejsc na weekend w kwietniu lub październiku - wystarczy sprawdzić gdzie zapisałem się na maraton ;)

Od dziś, a właściwie to już od wczorajszego wieczora ładuję węgle. Co wprawia mnie w dobry nastrój :D Jestem dobrej myśli mimo, że prognoza trochę przeraża. Punkty z wodą mają być co 2,5km więc powinno być OK. Rozważam też po raz pierwszy nadanie swojej własnej butelki z piciem na któryś z punktów, a może na dwa. Chodzi o to, żeby zamiast kubka mieć wodę w butelce.

Dziś rano ważyłem 78.5kg - to jak na mnie waga startowa w sam raz. Fajnie byłoby ją utrzymać do niedzieli, ale wiecie jak to jest z tymi węglami. Dziś wieczorem chyba wyskoczę jeszcze na jakąś spokojną piątkę.

Klaruje mi się też po mału strategia. Rozpiszę sobie MARCO na 3h22'00" i będę się trzymał tego tempa tak długo jak się da. Tradycyjnie pewnie da się do jakiegoś 30-go, może 32-go kilometra, a potem będzie walka, ale mam nadzieję że nawet jeśli wymieknę (a dzieje się to za każdym razem) to nie na tyle żeby nie podołać swojej życiówce (3:27). Coś mi mówi, że na trasie będę musiał się zmagać z samotnością długodystansowca, co w przypadku zawodów jest zawsze trochę demotywujące. Zapisałem się tuż przed zamknięciem zapisów on-line i mam numer startowy 1215. Na stronie organizatora można przeczytać, że to tej pory zapisało się 4500 uczestników, ale to obejmuje wszystkie odbywające się tego dnia imprezy czyli maraton, półmaraton i jeszcze jeden maraton :) Ten drugi to maraton maszerujący.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2017, 10:06 przez Marc.Slonik, łącznie zmieniany 1 raz.
miruuu
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 23 wrz 2017, 19:10
Życiówka na 10k: 1:06:04
Lokalizacja: Katowice

Nieprzeczytany post

Trzymam kciuki za pogodę i formę!
Awatar użytkownika
ziko303
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2415
Rejestracja: 13 gru 2013, 12:08
Życiówka na 10k: 45:16
Życiówka w maratonie: 3:48:40
Lokalizacja: Wro

Nieprzeczytany post

W Budapeszcie też ma być 22 stopnie :wrr: Też się tego obawiam. Powodzenia życzę!
Blog

Komentarze

5k 21:55 (2018) / 10k 45:16 (2020) / HM 1:40:34 (2017)/ M 3:48:40 (2016)

Obrazek
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzięki chłopaki! Tobie @ziko303 też powodzenia!

Na szczęście oba maratony w pobliżu wody, więc na pewno będzie bryza. W zeszłym roku w kwietniu biegłem w Antwerpii i tam trasa była podobna do tej z Budapesztu w tym sensie, że też znaczna część trasy biegła wzdłuż brzegów rzeki. Wiatru było aż nadto, żeby zrekompensować słońce :)
Awatar użytkownika
ziko303
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2415
Rejestracja: 13 gru 2013, 12:08
Życiówka na 10k: 45:16
Życiówka w maratonie: 3:48:40
Lokalizacja: Wro

Nieprzeczytany post

Toś mnie pocieszył tym wiatrem :hahaha:
Blog

Komentarze

5k 21:55 (2018) / 10k 45:16 (2020) / HM 1:40:34 (2017)/ M 3:48:40 (2016)

Obrazek
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To dodam tylko, że wiatr mnie nie zdmuchnął i że nabiegałem tam swoją życiówkę.
Awatar użytkownika
longtom
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 491
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:34
Życiówka na 10k: 47'24"
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: wlkp

Nieprzeczytany post

W Poznaniu będzie lepiej, tylko 19*C :hahaha: ,

poz.png

a 2 dni temu po raz pierwszy w tym sezonie biegałem w rękawiczkach.

pzdr :usmiech:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A najbardziej zgubne może być to, że temperatura będzie rosła wraz ze zmęczeniem. Musimy pamiętać, żeby pić od samego początku.
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Powiem Wam coś o Belgach. To w gruncie rzeczy bardzo wychilloutowany naród albo dwa narody - zależy kogo spytacie. Są mocno przywiązani do swej chrzescijańskiej tradycji - to znaczy do tej jej części, która mówi że zakonnicy Trapiści robią najlepsze piwo na świecie. A Belgowie znają się na piwie i rządzą piwem całego świata (AB Inbev). A jak się ma takie ważne sprawy na głowie to nie ma czasu zajmować się pierdołami. Dlatego w przeciwieństwie do Polski naprawdę trudno jest znaleźć tu bieg na piątkę czy na dychę z certyfikowaną trasą. Takie biegi mają odpowiednio około pięciu i około dziesięciu kilometrów. około zazwyczaj mieści się w +/-200m na piątce i +/-400m na dyszce, ale to nie jest reguła. Towarzyszący maratonowi w Brukseli dwa tygodnie temu bieg na 5K miał 4.4km.

Na szczęście maratony są traktowane poważniej. Nie słyszałem i nie spotkałem się z problemami z długością maratonu, a organizatorzy zazwyczaj certyfikują trasy. To jednak nie oznacza, że wyluzowane podejście do organizacji imprez biegowych nie może znajdować swojego ujścia także na królewskim dystansie. Orgowie mojego niedzielnego maratonu właśnie opublikowali 14 ostatnich rad dla uczestników. A tam taki punkt:
Train tracks
Attention: the course of the marathon will be crossing a rail track (for freight trains) at kilometer 21.5 and kilometer 25. The start times have been set up so that the least number of runners will be affected by this. Should you be hitting a temporarily closed road due to a train passing, not to worry, your time will automatically be neutralized during these times. We explicitly ask you to strictly follow the instructions of the police should you find yourself in this situation.
Jak na moim Garminowym tracku tempo zjedzie skokowo do zero - nie martwcie się. To nie znaczy, że umarłem. Poprostu stoję na rogatkach...
Awatar użytkownika
Marc.Slonik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2004
Rejestracja: 20 sie 2014, 16:45
Życiówka na 10k: 44:12
Życiówka w maratonie: 3:23:55
Lokalizacja: Bruksela, Belgia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Great Bruges Marathon 2017

Obrazek

W zasadzie to miałem biec inny maraton. Kiedy zaczynałem bezpośrednie przygotowanie, cały czas celowałem w Kolonię (1 października). Nie opłaciłem biegu bo od początku wiedziałem, że może być tak, że nie będę mógł pojechać. Mimo to zdecydowałem się właśnie ten maraton, bo to był plan z bardzo łatwą opcją "B". A to z tego względu, że tego samego dnia odbywał się maraton w Brukseli - pod moim nosem. Koncepcja była więc taka, że jak już będę wiedział na pewno, że nie mogę pojechac do Kolonii to opłacam bieg w Brukseli i z tego samego treningu bez żadnych logistycznych przedsięwzięć biegnę "u siebie".
Tylko, że maraton w Brukseli jest trudny (w odróżnieniu od łatwych maratonów ;)) i ze zględu na układ terenu trzeba go pobiec bardzo strategicznie. Poza tym już raz biegłem ten maraton. A na dodatek coraz bardziej zaczynało wyglądać na to, że nawet lokalny maraton może okazać się logistycznie trudny w tym terminie. W końcu okazało się, że nie byłoby problemu, ale wtedy już zapisałem się na 15 października do Brugii, a w Brukseli wystapiłem w roli kibica. Za to mój syn pobiegł swoje pierwsze zawody (piątkę).

Obrazek

Nie mam niestety doświadczenia treningowego, które pozwalałoby mi na przemyślane przesuwanie startów i w ogóle jakąś elastyczność. Dlatego nie bardzo wiedziałem jak zagospodarować dwa dodatkowe tygodnie. Miałem plan od Danielsa rozpisany na 18 tygodni, z tego ostatni tapperingowy tuż przed maratonem i szedłem zgodnie z tym planem, tak żeby zakończyć go 1 października. Wiedziałem, że ten ostatni tydzień powinien naprawdę być tym bezpośrednio porzedzającym maraton, ale jak i co wpleść w poprzedzające tygodnie? Dodałem trochę łatwych kilometrów rozciągając nieco w czasie moje planowe akcenty. Nie wiem czy to dobrze czy nie. Szczerze mówiąc mam wrażenie, że 18 tygodni BPS to dla mnie nieco zbyt wiele, a dwa dodatkowe mogą raczej zaszkodzić.

Tą teorię zdawały się potwierdzać różne wskaźniki jak VO2max liczony przez Garmina i przewidywany wynik maratonu z Runalyze. Jeszcze w wakacje była poprawa z tygodnia na tydzień, a od września ciągły zjazd. Nie dodawało mi to pewności siebie, ani swoich decyzji.

A do tego wszystkiego rozleciały mi się buty. A ja nie mam sześciu par w szafie. Były owszem czasy, że miałem buty na akcenty, starty i na BSy. Ale te czasy się skończyły - teraz sygnałem do kupienia butów jest rozpad poprzednich. To doskonały system z jedną tylko wadą... Bieganie maratonu w nowych butach to ZŁO. Tak przynajmniej głosi wieść gminna. Miałem to sprawdzić osobiście.

Brugia to chyba moje ulubione belgijskie miasto. Moja żona pierwsze miejsce przyznaje Dinant, ale i w jej rankingu Brugia też jest gdzieś w pierwszej trójce. To taki Amsterdam tylko bardziej kameralny i w mojej opinii bez porównania piękniejszy. Kanały, wiatraki i zabytki. Gdzieś czytałem, że około 30% populacji Brugii mieszka w zabytkowej części miasta. Jednak kiedy kilka miesięcy temu przeczytałem, że miasto pozazdrościło innym maratonu i postanowiło zorganizować własny - pomyślałem, że to wyjątkowo słaby pomysł. Przede wszystkim dlatego, że to nieduże miasto o wąskich uliczkach pokrytych brukiem i jeszcze węższych mostkach nad kanałami. Też pokrytych brukiem.

Obrazek

Kiedy stawało się jasne, że nie pojadę do Kolonii, zacząłem rozglądać się za alternatywą. Niby plan B był ustalony od początku, ale nie byłem nim zachwycony. I jakoś tak chcąc nie chcąc wylądowałem znów na stronie maratonu w Brugii. Z ciekawości rzuciłem okiem na plan trasy - i doznałem olśnienia. Great Bruges Marathon w Brugii ma tylko start i metę. Tak naprawdę jest to maraton z Brugii nad morze i z powrotem. Genialne!

Obrazek

Opłaciłem bieg, wziąłem w pracy wolny piątek, żeby pojechać na ekspo bo co prawda to o połowę bliżej niż do Kolonii, ale wciąż ponad stówka do przejechania w każdą stronę. W sobotę przed maratonem planowałem robić NIC, a odbieranie pakietu w dniu startu to jednak dla mnie zbyt ekstremalne przeżycie (w przypadku maratonu). Organizatorzy najwyraźniej nie wzięli moich planów pod uwagę. Dobrze, że przy okazji sprawdzania adresu expo, sprawdziłem też godziny otwarcia. Spośród dotychczasowych moich maratonów ten miał najmniejsze i najkrócej działające expo. Zaczynało się nie w piątek, a w sobotę i to o 16tej (do 19tej), a w niedzielę o 7-mej czyli dwie godziny przed startem.

Obrazek

Belgijskie atrakcje turystyczne mają na ogół nie najgorsze zaplecze parkingowe. W Brugii, w pobliżu rynku w normalny dzień miejsce na jednym z podziemnych parkingów zazwyczaj się znajdzie. Trudniej za to jest do niego dojechać bo większość ulic jest wyłączona z ruchu, a po tych które nie są i tak snują się środkiem turyści i cykliści. Nie miałem jednak wątpliwośći, że to nie będzie normalny dzień. Dlatego już w sobotę postanowiłem ogarnąć parkingi P&R na obrzeżach miasta. Myślę, że w przyszłości odwiedzając Brugię samochodem będę korzystał już tylko z tej formy parkowania. Jak wspomniałem to kompaktowe miasto. Z parkingu na którym zostawiliśmy samochód do rynku musieliśmy przejść 1200m. Poznaliśmy w ten sposób nową dla nas część miasta, całkiem przyjemną z resztą. Komfort parkowania bez porównania większy niż w centrum i do tego za darmo. Ceny parkingów miejskich w Brugii nie są jakieś koszmarnie wysokie, ale darmo to darmo. Trudno konkurować z taką ofertą :)

Obrazek

Krótkie godziny działania expo powodowały, że do wejścia ustawiła się kolejka. Na szczęście samo wydawanie pakietów odbywało się bardzo sprawnie, więc dość długa kolejka przesuwała się szybko.
Używam słowa "expo" bo tak zwykłem nazywac to miejsce gdzie odbiera się pakiety i gdzie wystawiają swoje stoiska różne firmy w ten czy inny sposób związane z bieganie. Na tym expo było jedno stanowisko ze skarpetami kompresyjnymi i jedna ciężarówka reklamująca lokalny ser. I tyle.

Niedziela.

Start maratonu zaplanowany był na dziewiątą. Chciałem być w Brugii o ósmej, żeby zdążyć dojść, ogarnąć się, zaliczyć kibelek itp. Na dojazd potrzebuję nieco ponad godzinę. w niedzielę rano raczej na drogach nie dzieje się nic, ale dobrze jest mieć margines, więc obwieściłem rodzinie, że startujemy o 6.20. Generalnie moja załoga lubi towarzyszyć mi w maratonach, ale wychodzić z domu o godzinach, o których istnieniu wiedzą tylko z opowieści - już mniej. Wszystko jednak poszło super sprawnie.

Wstałem ok. 5:40, szybko zrobiłem śniadanie (bagietka z dżemem), obudziłem rodzinę, ubrałem się w biegowe ciuchy, które czekały na podłodze w salonie w formie "płaskiego" biegacza. Nie założyłem tylko koszulki bo miałem już do niej przypięty numer i uznałem, że będzie mnie irytował w samochodzie.

Buty miałem na nogach wcześniej trzy czy cztery razy. Żeby zminimalizować ewentualne oobrażenia, kupiłem buty dokładnie tego samego modelu (Energy Boost) i rozmiaru co moje dotychczasowe. Przełożyłem nawet wkładki ze starych do nowych. I muszę powiedzieć, że zadziałało. Jak się później okazało, dorobiłem się jednego małego odcisku, czego pewnie nie uniknąłbym nawet biegnąc w dobrze rozbieganych butach.

Droga z Brukseli do Brugii upłynęła bez żadnych niespodzianek. Miejsce parkingowe udało się w takim miejscu, że w porównaniu z sobotą mieliśmy do przejścia 100 albo 150 metrów mniej. Bliżej już się chyba nie dało. Pogoda była rześka. Wg. prognozy miało być maksymalnie 23 stopnie, ale póki co było z 10 mniej i miałem nadzieję, że tak zostanie jak najdłużej. W czasie sobotniego rekonesansu popełniliśmy dwa błędy - nie sprawdziliśmy gdzie są kibelki i miejsce nadawania własnych napojów, a zamierzałem to zrobić. Co do napojów - miejsce znaleźliśmy, ale musieliśmy trochę popytać bo opis na stronie organizatora nijak miał się do rzeczywistości (mam wrażenie, że był skopiowany wprost z opisu innego biegu). A co do toalet - zakładałem, że będą gdzieś koło strefy startowej, ale jak się okazało było to koło o dość dużym promieniu. Miasta w średniowieczu budowano wg. pewnej spójnej myśli urbanistycznej, która prawdopodobnie uwzględniała potrzebę gromadzenia się dużej ilości gawiedzi, ale bez takich luksusów jak Toi-Toi'e. Miasto ma przecież sieć kanałów...

Organizator zadbał o dobre oznakowanie drogi do miejsca gdzie ustawiono toalety. Dzięki temu, że było ono oddalone o jakieś 150m od strefy startowej, nie było specjalnych kolejek. Wnioskuję zatem, że gros przedstartowych uczęszczaczy kibelków to nawszelkowypadkowcy, którzy w tej sytuacji uznali, że nie warto... Konsekwencja była taka, że już na pierwszym km'ie widziałem gentelmanów znaczących teren po murem.

Obrazek

Strefa startowa była podzielona na sektory, wg. oczekiwanego czasu na mecie. Nikt jednak nikogo nie kontrolował. W ogóle w porównaniu z jakąkolwiek imprezą masową w Brukseli, nie było tu widać zbyt wielu służb ani mundurowych, ani organizacyjnych. Nie mówię, że było ich za mało - w żaden sposób tego nie odczułem. Powiedziałbym raczej, że obsługi było dokładnie tyle ile potrzeba - ani jednej osoby mniej, ani więcej.

Tłum w strefie startowej zachowywał się bardzo karnie i mimo ścisku nie było większego problemu żeby przemieścic się w dowolne miejsce. Ja ustawiłem się w strefie na 3:30 i to na jej końcu. Kolejna szybsza była na 3:15 - uznałem, że tam bym przeszkadzał. Zamierzałem (jak zwykle bez sukcesu) pobiec NS, więc tempo biegnących równo na 3:30 powinno być podobne jak moje na pierwszych kilometrach.

Obrazek

Na nogach miałem nowe buty, ale na klatce piersiowej stary pasek pulsometru, który miał pewną szczególną cechę - zaraz po włączeniu pomiaru dawał przerażająco wysokie odczyty. Czasami nawet 200+. Wskazania normowały się po minucie czy dwóch. Tak też było tym razem. Moje najwyższe tętno zarejestrowane w czasie maratonu przypada na moment startu :) Tuż przed wejściem do strefy, pożegnałem się z żoną i dzieciakami. Powiedzieli, że będą stali tuż za startem, a potem na mecie. Niestety taki układ trasy bardzo utrudnia kibicom pojawianie się w wielu miejscach trasy, co moja załogo zazwyczaj stara się robić. Tym razem mieli trzy godziny z okładem na zwiedzanie muzeów :) Co na szczęście bardzo lubią.

Obrazek

Trasa na pierwszych kilometrach skutecznie hamuje ewentualne zapędy do kozakowania. Wąskie brukowane uliczki nie dają zbyt dużo przestrzeni do wyprzedzania, ale też jak już wspomniałem rozsądne ustawienie się ludzi w strefach startowych nie powoduje takiej konieczności. Na kilometry 1-3 zaplanowałem tempo 4:55min/km. Pierwszy wyszedł dokładnie tak jak w planie, drugi ciut wolniej - po 4:57, za to w trzecim już mnie trochę poniosło - 4:44, cały ten odcinek wyszedł tym samym średnio po 4:52 czyli niewiele wolniej niż planowałem kolejny. A miało to być 11km po 4:50min/km.

Obrazek

W tym momencie byłem już w zasadzie za miastem, a przynajmniej poza jego zabytkowym centrum, mijałem właśnie miejską bramę z XIIIw. Tak naprawdę to tyle biegliśmy przez miasto tylko dlatego, że trasa wiodła początkowo w przeciwnym kierunku. Takie to kompaktowe miasto. Dalej przez dużą częśc trasy widok nie miał być zbytnio urozmaicony - po jednej stronie drogi woda, po drugiej sielskie obrazki - wiatraki, pastwiska, pola. Słońce wznosiło się coraz wyżej, a wzdłuż drogi najczęściej nie było nic wyższego od krowy co by rzucało jakikolwiek cień. W głębi ducha cieszyłem się jednak, że przyszło mi biec w słońcu, a nie w sztormie. Wodopoje co 2.5km (od piątego) to naprawdę wypas jakich mało, a mocny wiatr w takim otwartym terenie dałby się wszystkim mocno we znaki.


Obrazek

Biegło się bardzo spokojnie i właściwie nic się nie działo - można było pograć w tetrisa na zegarku - jak to przez pierwsze 30km maratonu ;) no powiedzmy przez 25 w moim przypadku. Tam w prawdzie jeszcze nie czuje dużego zmęczenia, ale to nieduże jest wystarczające, żeby wywołać pierwsze refleksje ;)

Obrazek

Obrazek

Planowe tempo wydawało się na tyle łatwe, że chodziły mi po głowie różne głupoty, ale na szczęście wiem już że to taka maratońska fata morgana. Tym bardziej, że ta łatwość naprawdę była wyłącznie pozorna - tętno było dokładnie takie jak miało być wg. MARCO.

Na pierwszym wodopoju przez pomyłkę chwyciłem kubek z izo, zamiast z wodą. Pociągnąłem łyka, ale stwierdziłem, że to zły pomysł i wyrzuciłem kubek. Zanim jednak się ogarnąłem przebiegłem już przez punkt i nie wziąłem wody. Na tym etapie to na szczęście bez znaczenia, zwłaszcza, że kolejny punkt za kolejne 2.5km, ale ta lekcja nauczyła mnie rozróżniać kubki i uważać na kolejnych punktach.

Drugi segment zamknąłem ze średnim tempem 4:48 - zamiast planowanego 4:50. Endorfiny podpowiadały mi, że w sumie mam ponad 30 sekund zapasu w stosunku do planu, ale rozsądek odpowiadał, że to żaden zapas tylko normalny dług i to na lichwiarskim procencie. I że będę płakał i płacił kiedy zacznie się prawdziwy maraton.

Kolejny fragment w rozpisce MARCO to 14km po 4:47, a w mojej prywatnej - pora na pierwszy żel. Tym razem zamiast glutów, wybrałem galaretki Aptonia z Deca. Nie mają one za dużo kalorii, ale już wiem, że to nie o kalorie chodzi w maratonie tylko o cukier. Tylko na 25-tym km planowałem wziąść Power Gel z kofeiną. Miałem też na wszelki wypadek dwie suszone figi.

Gdzieś koło 17-tego kilometra doszedłem zająca z balonami na 3:30, a za nim batalion ludzi. To był jedyny moment na całej trasie gdzie miałem problem z wyprzedzaniem. Zdecydowałem się obiec ich po trawie. Kosztowało mnie to trochę sił bo z jednej strony trawa miękka i tłumi krok, a z drugiej starałem się przyspieszyć, żeby skrócić czas trwania tego manewru. Tętno przez chwilę skoczyło do 174, ale po powrocie na asfalt wróciło do normy. Teraz miałem nowe zmartwienie - będzie pociąg czy nie?

Kolejne dwie galaretki zaplanowałem na 20km, więc już na 19-tym zacząłem je wydłubywac z kieszeni i odpakowywać. Co nie jest łatwe. Wciąż biegliśmy wzdłuż wody, ale nie bezpośrednio przy niej. Krajobraz przekształcił się w industrialno-portowy. Kontenery, suwnice, parkingi dla tirów. Z przeciwka nadjeżdżały policyjne motocykle, a za nimi rowery prowadzące pierwszego zawodnika. Nie był wcale zmęczony uśmiechał się i odpowiadał zagadującym do niego biegaczom z mojej części stawki. Kolejni biegnący za nim też wyglądali w miarę świeżo, ale byli dużo bardziej skupieni od lidera. Moją uwagę zwrócił pewnien pan, koło sześćdziesiątki. Biegł w pierwszej dziesiątce, może piętnastce. Później spuchł i wyprzedziłem go i zastanawiałem się jak to możliwe - musiał mieć jakąś poważną awarię może pobyt w krzakach bo w tym momencie miał nade mną przewagę ponad 5km - a takiej nie da się stracić biegnąc, nawet dość wolno.

Kiedy zbliżałem się do półmetka, zaczęła dobiegać muzyka i jakieś radosne komunikaty z megafonów. W języku z którego nic nie rozumiem. Z resztą belgiscy Flamandowie posługują się taką ilością lokalnych żargonów, że sami się nie rozumieją :) Wreszcie zobaczyłem tory. Przed nimi długie rzędy stołów z bananami, czekoladą, suszonymi owocami i napojami. Pomyślałem że ta muzyka i poczęstunek mają za zadanie rozładować ewentualne napięcie wśród biegaczy, którzy muszą przepuścić pociąg. Wątpie, żeby to zadziałało na mnie. Na szczęście nie musiałem sprawdzać :) Zwróciłem jeszcze uwagę na to, że rzeczywiście po obu stronach torów były maty pomiarowe - w razie gdyby trzeba było komuś skorygowac czas.

Zaraz za torami zakręt w lewo i krajobraz nagle zaczął przypominać miasto - szerokie ulice, tramwaje, bloki. To Zeebrugge - największy w Belgii port rybacki i największy w Europie targ rybny. Tyle o tym miejscu wiedziałem, ale zobaczyłem zupełnie coś innego. Zobaczyłem miasto, choć spodziewałem się wioski. Zobaczyłem piaszczystą plażę i ciągnące się po horyzont otwarte morze - a w moich projekcjach był tu pachnący śledziem port z bujającymi się kutrami.

Obrazek

Odcinek prowadzący wzdłuż plaży był bardzo nastrojowy, ale dobrze, że miał tylko kilometr bo czułem i słyszałem jak gładka, ozdobna płyta chodnikowa a'la terakota, pokryta niewidoczną warstwą piasku pobiera 10-cio procentowy podatek od energii włożonej w każdy krok.

Od tego momentu zaczynała się droga powrotna do Brugii. Obiegliśmy do okoła Zeebrugge. Wodopój na 25-tym kilometrze był pierwszym na którym miała czekać na mnie moja własna butelka z wodą. Potem miały być jeszcze dwie - na 30-tym i 35-tym. Można było nadać swój napój na każdą piątkę, ale uznałem ża w pierwszej połowie to bez sensu, podobnie jak na 40-tym. W zasadzie to najbardziej zależało mi właśnie na tej butelce na 25-tym, żeby dobrze popić kofeinowego gluta. Okazało się, że oklejenie butelki żółtym i pomarańczowym papierem to niezbyt orginalny pomysł. Wypatrzyłem ją wprawdzie, ale nie od razu i kosztowało mnie to nieco wybicia się z tempa.

Na trzydziestym w ogóle nie znalazłem swojej butelki. Zatrzymałem się nawet na kilka sekund, ale nie mogąc ogarnąć tematu ruszyłem dalej, nieco zły na siebie. Słońce było już naprawdę wysoko. Dlatego oprócz picia, dużo wody wylewałem na siebie. Mokra koszulka skutkuje u mnie zawsze tym samym - krwawiącymi sutkami. Biorąc pod uwagę stopień upierdliwości tego zjawiska - można by się spodziewać, że czegoś już się nauczyłem i naklejam plastry, smaruję wrażliwe miejsca wazeliną. Nie. Nic z tego. Obnoszę się ze swoimi stygmatami jak Linda w "Jańciu Wodniku". Tym razem było chyba gorzej niż kiedykolwiek. Nawet numer startowy lepił się od krwi, a biała koszulka wyglądała jak fartuch rzeźnika.


Maraton

Jest takie powiedzenie, że maraton zaczyna się po 32 km. Niektórzy przypisują je Salazarowi, ale szczerze wątpię, żeby posługiwał się kilometrami w swoich złotych myślach. Tak czy owak, ktokolwiek pierwszy to zauważył, miał rację. Za wodopojem, który był mniej więcej w połowie 33-ciego kilometra stało się coś. Poczułem jak opuszczają mnie siły i ochota do biegania. Trasa w tym miejscu przebiegała pod jakimś wiaduktem - krótki zbieg pod wiadukt i równie krotki podbieg za. Gdyby to było gdzieś na początku trasy to nawet nie poczuł bym tej pochyłości, ale ponieważ było gdzie było bardzo dokładnie pamiętam to miejsce jako ten punkt gdzie nogi zaczęły się buntować. Właściwie nie tyle nogi co cały organizm. To nie były mięśnie ani płuca. Poprostu zaczęła mnie ogarniać niemoc. Inna niż kiedykolwiek. Tętno dramatycznie i skokowo spadło (z 172 do 144), mimo że jeszcze ciągle trzymałem założone tempo. Poddałem się (prawie) na kolejnym wodopoju. To był 35-ty kilometr. Znowu wytraciłem tempo w poszukiwaniu swojej butelki z wodą. Nie umiałem już tego tempa odzyskać. W założeniu odcinek miał wyjść po 4:43, ale ja wybrałem sobie nowy cel - nie zejść poniżej 4:55. Takie było tempo średnie mojej życiówki. Ponieważ poprzednie odcinki pobiegłem szybciej to wiedziałem, że utrzymując to tempo będę miał nową. Nie wiedziałem jaką bo liczenie nie wchodziło w grę - wiedziałem, że jakąś.

Czułem się naprawdę źle. Wmusiłem w siebie galaretki. Zbliżaliśmy się do miasta, więc rosła liczba kibiców i intensywność dopingu. Nie działało to na mnie. Tutaj łaczyły się trasy pół- i całego maratonu. Co jakiś czas wyprzedzał mnie jakiś biegacz z połówki (mieli inny kolor numerów startowych). W porównaniu ze mną wyglądali świeżo. Kiszona kapusta bardziej przypomina świeżą niż ja przypominałem biegacza. Na twarzy miałem grymas, nogi po swojemu rozrzucałem na boki. Na ostatnim kilometrze, już w mieście usłyszałem jak ktoś z publiki ryknął smiechem. Biegłem chwilowo samotnie, więc w zasadzie byłem pewien, że chodziło o moją pożałowania godną formę.

Ostatecznie ten odcinek kończący się kilometr przed metą zamknąłem ze średnią 4:52, a ostatni kilometr z hakiem po 5:01. Widok czerwonego dywanu i machających z tłumu bliskich trochę mnie wyprostował i nawet udało się nogi podnosić do góry.

Obrazek

Ta euforia nie trwała długo. Długo za to dochodziłem do siebie. Łaziłem w kółko, schylałem, prostowałen. Kręciło mi się w głowie.

Obrazek

Aż znalazłem piwo. Wszystkie problemy minęły jak ręką odjął. Piwo działa cuda.

Ostatecznie ukończyłem bieg z czasem 03:23:55 - poprawiając życiówkę o 3 minuty i 15 sekund. Średnie tempo to 4:50.
Jak zwykle nie udał się NS, ale udało się na każdym punkcie pomiaru czas mieć lepszą pozycję w stawce, więc inni mieli jeszcze gorsze strategie lub realizacje strategii:
  • KM Poz. Czas
  • 10km 476/2166 00:48:18
  • 21.095km 431/2163 01:41:36
  • 30km 365/2123 02:23:51
  • Meta 273/2123 03:23:55
Ogólnie przebieg maratonu w stosunku do założeń był zdecydowanie typowy dla mnie. Chociaż muszę odnotować, że zjazd nastąpił nieco później niż zwykle i to mimo że zacząłem bardziej na wariata niż w poprzednich maratonach.
Przechwytywanie.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ