Podstawowe kontuzje - Jak im zapobiegać.

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
mariod
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska

Nieprzeczytany post

Gdzie można kupić takie coś pod nogi,jak na ostatnich zdjęciach z piłką i jak się to nazywa?
Awatar użytkownika
piter82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3381
Rejestracja: 31 lip 2008, 11:57
Życiówka na 10k: 40:32
Życiówka w maratonie: 3:22:xx
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Nieprzeczytany post

to poduszka rehabilitacyjna, zobacz na allegro tego pełno jest, albo przejdź się do sportowego u siebie w mieście, ja za 15 zł kupiłem ostatnio na wyprzedaży
Ciągle do przodu pokonując własne słabości
10k - 40:32 - 05.10 15k - 01:04:39 - 09.10 21,097k - 1:29:57 - 09.10 42,195k - 03:22:36 - 09.09
Mój Blog Aktywni Sportowo
GG 730243
Awatar użytkownika
mariod
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska

Nieprzeczytany post

Dzięki serdeczne za info!
adamo_0
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 217
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:04

Nieprzeczytany post

Tytul artykulu wzbudzil moje duze zainteresowanie ale niestety po przeczytaniu okazal sie troche nieudany.
Po pierwsze chwalebne jest to, ze w jednym artykule zostaly zebrane informacje dot roznych kontuzji ale przez to stal on sie bardzo powierzchowny - wiecej znajdziemy chociazby na samym portalu bieganie.pl w osobnych obszernych i solidnych artykulach (rowniez samej Autorki).
(moze by wiec umiescic w artykule odnosniki?)

Po drugie pomimo tytulu artykul ten nie dostarcza duzo posegregowanej wiedzy potrzebnej
w zapobieganiu kontuzja. A obserwujac od jakiegos czasu dzial Zdrowie tego brakuje najbardziej bo obecnie wszystko wskazuje, ze nadal funkcjonujemy na zasadzie, parafrazujac madre przyslowie:
Biegacz przed i niestety po kontuzji glupi!!!

Z tego powodu kluczowym wydaje sie umieszczenie na portalu artykulu zawierajacego jakis racjonalny calosciowy program gimnastyki silowej i rozciagajacej (GS i GR) dla zaczynajacych biegac, biagajacych mniej i wiecej.
Nie jest to wiedza tajemna i jest prezentowana chociazby w ksiazkach Skarzynskiego (nawet kladzie on tam na GS i GR szczegolny nacisk) zas portal dot biegania powinien zastanowic sie jak ja zaprezentowac w postaci bardziej przystepnej. W postaci artykulu ktorego nie da sie przeoczyc surfujac po portalu bieganie.pl
Co ciekawe potrzebny material juz na portalu jest Kledzikowe Cwiczenia, Rozciaganie wg Marszalka, Cw stabilnosci ogolne, cw na nogi...

Kazdy sie zgodzi ze nie latwo jest samemu stworzyc racjonalny "program antykontuzyjny" co czesto prowadzi do nie wykonywania cwiczen lub traktowania ich po macoszemu.

Niestety prawda jest taka, ze do pierwszej kontuzji nikt w zasadzie tym sie nie przejmuje, pozniej zas dlugi czas zabiera biegaczowi uswiadomienie sobie, ze droga do wyleczenia prowadzi w zasadzie jedynie przez szereg cwiczen sprawnosciowych i rehabilitacyjnych.
(Tutaj tez przydalby sie jakis przewodnik ktory zapobiegalby "zasmarowywaniu kontuzji" zamiast ich leczeniu)

Niestety o istnieniu szeregu cw sprawnosciowych//rozciagajacych kluczowych w poczatkach biegania, poczatkujacy biegacz dowiaduje sie dopiero kiedy juz jest za pozno i solidny artykul moglby to jednak zmienic.
Omawiany artykul to duzy krok do przodu w uswiadomieniu sobie tematu kontuzji.
W kolejnych warto bylo by dostac wszytskie niezbedne ladnie pogrupowane narzedzia dot. profilaktyki i leczenia.
rutra
Wyga
Wyga
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2010, 00:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Leżajsk

Nieprzeczytany post

Po jakim czasie odpoczywać od treningu (regeneracja)? Planowałem końcem września zrobić sobie tydzień przerwy, ostatecznie jednak postanowiłem w tym tygodniu nie biegać. Ogólnie to biegam po 10km 4-6x w tygodniu.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Każdy dzień przerwy do regeneracja, po takim treningu jak opisujesz nie ma potrzeby planować jakiejś dłuższej przerwy.
Awatar użytkownika
Paunow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 27 cze 2003, 13:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław/Kraków

Nieprzeczytany post

Link nie działa
W górach jest wszystko co kocham...
bba
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 167
Rejestracja: 29 cze 2010, 07:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

adamo_0 pisze: Kazdy sie zgodzi ze nie latwo jest samemu stworzyc racjonalny "program antykontuzyjny" .
Ja się nie zgodzę. Trochę chęci i umiejętności czytania ze zrozumieniem wystarczy. Zakup książki Skarżyńskiego jest bardzo dobrym uzupełnieniem. Dostajemy dodatkowo płytkę DVD, na której może sobie wiele ciekawych ćwiczeń obejrzeć. Jeżeli czegoś mi na bieganiu.pl brakuje to raczej artykułu o wpływie techniki biegu na kontuzje. Jak kontrolować poprawność, jakie kontuzje są powodowane przez jakie błędy, jak poprawnie "biegać z pięty" i jak "ze śródstopia" ( jest sporo materiału filmowego z zawodowcami ale nie jestem pewien jak technika biegu po 2:30/km ma się do techniki przy prędkości amatorów) .
adamo_0
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 217
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:04

Nieprzeczytany post

->Bba

Sam o tym pisalem, ze Skarzynski daje gotowy przepis.

Nie daje tego zas bieganie.pl pomimo, ze w zasadzie na portalu znajduja sie juz wszelkie informacje, ktore tylko nalezalo by poskladac razem.
Informacje czyli cwiczenia ktorych sporo wydaje sie ciekawszymi niz u Skarzynskiego wiec dlaczego nie poskladac tego jak on to zrobil?
bba
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 167
Rejestracja: 29 cze 2010, 07:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że każdy może to zrobić we własnym zakresie. Ja wszystkie interesujące mnie ćwiczenia wypisałem sobie na kartce, żeby o którymś nie zapomnieć. Po paru tygodniach wszystko weszło w nawyk i notatki mogłem wyrzucić.
adamo_0
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 217
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:04

Nieprzeczytany post

Wystarczy rzucic okiem na to
http://bieganie.pl/?cat=6
aby zobaczyc, ze nie ma prawie nic o GS i GR o czym wielokrotnie i z naciskiem pisze Skarzynski.
Spojrz na uklad ksiazki Skarzynskiego kiedy pojawia sie opis GS i GR. Duzo przed opisem treningow powyzej 30minut a chyba nawet przed opisem podjecia jakiegokolwiek biegania!!!
Ja nie patrze na to ze swojej perspektywy - czlowieka, ktory ma ze sportem juz dluzszy czas do czynienia
(tu sie zgadze, ze programik cwiczen spokojnie mozna sobie spreparowac) tylko z perspektywy
czlowieka raczej zielonego, ktory wpierw czyta o planie 10 tyg (jesli czyta a nie od razu zaczyna biegac)
a pozniej przechodzi do dzialu Zdrowie. Jesli porownac ilosc zapytan o kontuzje to sporo z nich jest od biegaczy poczatkujacych vs zaawansowani. A to daje do myslenia.
Specjalnie teraz zadam pytanie z duza przesada:
"Czy portal bieganie.pl niechcacy nie produkuje pacjetow dla lekarzy ortopedow?
bba
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 167
Rejestracja: 29 cze 2010, 07:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeżeli chodzi o położenie nacisku na GS i GR w zakładce dla początkujących i planie 10 tyg. to przyznaje Ci rację. Myślałem, że odnosisz się do zawartości zakładki Zdrowie i braku artykułu, który byłby kompilacją zawartych tam informacji.
adamo_0
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 217
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:04

Nieprzeczytany post

bba pisze:Jeżeli chodzi o położenie nacisku na GS i GR w zakładce dla początkujących i planie 10 tyg. to przyznaje Ci rację. Myślałem, że odnosisz się do zawartości zakładki Zdrowie i braku artykułu, który byłby kompilacją zawartych tam informacji.
Kompilacja tez by sie przydala. Cos w tym stylu
http://bieganie.pl/?show=1&cat=15&id=854

Np. cw stabilnosc powinny byc wykonywane na samym koncu a nigdy przed np. przysiadami
i nigdy przed treningiem.
Np. cw powinny byc pogrupowane od duzych partii miesniowych do mniejszych
Nie powinno sie raczej naraz zrobic cw Kledzikowych i tych na nogi.
Awatar użytkownika
marek81
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 25 lis 2009, 10:17
Życiówka na 10k: 00:44:32
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

adamo_0 pisze:
Np. cw stabilnosc powinny byc wykonywane na samym koncu a nigdy przed np. przysiadami
i nigdy przed treningiem.
Np. cw powinny byc pogrupowane od duzych partii miesniowych do mniejszych
Nie powinno sie raczej naraz zrobic cw Kledzikowych i tych na nogi.
hmm
Pomysł dobry, daj znać jak to zrobisz. myślę, że Adam z przyjemnością to wrzuci :uuusmiech:
Nie ma tego czego szukasz, bo to nie onet - tu się kasy wielkiej nie zarabia i co za tym idzie nie ma sztabu ludzi która by to ogarnęła :oczko:
Jak patrze na bieganie.pl rok do roku to przyrost informacji jest oszałamiający i dziwne, że na to wszystko Adam ma jeszcze czas.

ps.
Tekst bardzo fajny i przydatny.
Obrazek
ODPOWIEDZ