Analiza wyników badania wydolnościowego

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
ssoczek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:40
Życiówka na 10k: 52.50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć wszystkim.

Jest to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że wybrałem dobrą kategorię.

Chciałbym zapytać o interpretacje wyników testu CPET i dopasowanie tętna do stref jakie pojawiają się w polskiej literaturze/internecie. Podsumowanie wyników z mojego testu zamieszczam na dole w pliku.

Często OWB1 jest definiowany pomiędzy 70-80% HRmax co u mnie daje 135-154 HR, a OWB2 pomiędzy 75-85% co przekłada się na 144-164 HR.

Z testu CPET jaki zrobiłem wyszło, że pierwszy próg wentylacyjny (AT) jest przy tętnie 167 (87% HRmax), drugi próg przy 181 (94% HRmax).

I tu pojawia się mała wątpliwość. Czy biegi OWB1/BC1 powinienem biegać, jak sugerują niektóre źródła, do progu AT (powiedzmy 160-165 HR)? A OWB2 w takim razie powinien być powyżej progu AT, czyli dla mnie ok 170-180HR? Czy trzymać się % HRmax?

Poradźcie proszę, bo zrobiłem test, a dalej nie wiem na jakich zakresach mam trenować. Dodam jeszcze, że biegam od ok. 3 lat, głównie biegi długie i spokojne do 145HR, czasem jakieś interwały, podbiegi. Chciałbym się dalej rozwijać i poprawiać swoje osiągi.

CPET.GIF
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13308
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

I tu jest problem z tymi testami. Więcej pytań jak odpowiedzi.
Jakos jeszcze nigdy nie widziałem prawidłowo wymierzonych stref. A widziałem już bardzo dużo takich testów.

Odpowiedz: biegaj na sprawdzone strefy wymierzone na %HRmax.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3909
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Więcej danych trzeba. Całe wyniki, wyniki poprzednie, trening, cele.
Tam bardzo licho wygląda RER, mały udział tłuszczu przy wolnym biegu, przy szybszym za dużo " beztlenu, a maksymalny bardzo mały. Albo taka masz naturę w co wątpię albo zły trening, albo nie rozumiem tej tabeli.
Jaki dystans Cię interesuje?
tsk86
Wyga
Wyga
Posty: 95
Rejestracja: 08 lut 2010, 09:25

Nieprzeczytany post

Razem z wynikami powinienes dostac takie wytyczne, idealnie z jakas szersza interpretacja.

Ale biegajac OWB1 az do samego progu tlenowego zapewne dosc szybko sie zarabiesz - wiec jesli biegasz czesciej niz 3x w tygodniu to prawdopodobnie nie jest dobry kierunek.

Od trenowania sa trenerzy, a nie fizjologowie :)
ssoczek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:40
Życiówka na 10k: 52.50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za odpowiedzi.

@Rolli jasne, bieganie na %HRmax jest to jakiś punkt startowy, jednak test już zrobiłem i pewnie zrobię kolejne... fajnie byłoby lepiej zrozumieć co tam jest w tych wynikach.

@pawo Na ten moment mierze w 10k poniżej 50 min. Na jesień jest plan na pół maraton uliczny.
To jest jedyny test jaki zrobiłem, mogę udostępnić całość jak to w czymś pomoże, ale wygląda, że tu nie mogę nawet linka zostawić, więc jak coś to na pw mogę wysłać.

@tsk86 rozpiski nie dostałem, ale takich jest wiele w internecie. Przykład poniżej. Wg opisu 'pierwszy zakres intensywności treningu' jest do progu tlenowego - ale czy to jest to samo co występujące w planach treningowych i literaturze OWB1/BC1? Z tego co piszesz to raczej nie.

wynik4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3909
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Może linki od iluś napisanych postów. Jak chcesz to prześlij, a ja wrzucę tu.
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3434
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Ja robiąc badania dostałem taki opis poszczególnych stref. Czyli easy to będzie strefa I czy II?

Obrazek
Obrazek
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
ssoczek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:40
Życiówka na 10k: 52.50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@pawo wygląda, że nawet na pw nie mogę normalnie linka wysłać.

Wrzucam jednak tu, starą metodą :-)

megawrzuta(kropka)pl/download/f2760d0e29b5e53f72571a0f1f2072db.html


@Przemkurius dzięki, wygląda interesująco, zapoznam się.
Awatar użytkownika
janekowalski
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 320
Rejestracja: 26 kwie 2015, 07:35
Życiówka na 10k: 00:39:35
Życiówka w maratonie: 03:03:07
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hej ssoczek. Na głównej masz artykuł który powinien trochę pomóc: https://bieganie.pl/trening/zakresy-tet ... wie-tetna/

Je biegam na HRmax w strefach Skarżyńskiego i na moje potrzeby i ambicje wystarcza. Uważam też że na naszym poziomie sportowym akceptowalny margines błędu jest na tyle duży (czy jak kto woli: dróg do celu jest sporo) że o ile nie pojawią się w treningu karkołomne błędy, to rozwój o którym wspominasz nastąpi. Powodzenia!
www.sznrunner.blogspot.com - mój biegowy blog
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3909
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Coś ćwiczysz siłowo?
ssoczek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:40
Życiówka na 10k: 52.50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@janekowalski Zgadam się, że na moim poziomie nie muszę być aż tak dokładny i wyznaczać stref z testu CPET. Raz, że małe odstępstwa nie mają pewnie większego znaczenia, a dwa, te strefy będą się pewnie szybko zmieniały wraz z postępującym treningiem. Jak już pisałem na ten moment chciałem po prostu lepiej zrozumieć wyniki i połączyć to jakoś z nomenklaturą w planach treningowych. Trochę poczytałem i powoli zaczyna się jakiś obraz układać.

@pawo do tej pory ćwiczyłem trochę z własnym ciężarem - przysiady klasyczne, bułgarskie, wykroki, itp... ale już drugi fizjoterapeuta mi radzi iść na siłownie, więc się zebrałem i poszedłem w końcu (ale dopiero kilka dni temu :-))

A czemu pytasz, czy to wydedukowałeś z wyników testu wydolnościowego?
ODPOWIEDZ