Tlenowa czy interwałowa szkoła biegania? Testujemy, która jest skuteczniejsza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Postanowiliśmy stworzyć eksperyment biegowy, w ramach którego zderzymy ze sobą podejście treningu tlenowego i interwałowego. Do naszego eksperymentu będziemy potrzebowali Waszej pomocy, jako zawodników, którzy poddadzą się naszemu treningowi. W ramach eksperymentu chcemy stworzyć dwie grupy, z których każda dostanie inny plan treningowy. Skuteczność zbadamy wynikami na wiosnę w biegu na 10 kilometrów.
https://bieganie.pl/sport/tlenowa-czy-i ... czniejsza/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1570
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Bardzo ciekawa inicjatywa! Niestety, nie kwalifikuję się.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
j.nalew
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 737
Rejestracja: 31 gru 2015, 09:24
Życiówka na 10k: 42:49
Życiówka w maratonie: 3:35:01
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Ja też nie kwalifikuję się..
Myślę że więcej by wniosło porównanie typu - sezon wiosenny: 5 osób tlenowo, 5 osób interwałowo, a za rok odwrócenie - osoby, które wcześniej otrzymały trening tlenowy teraz otrzymują trening interwałowy. Dlaczego test po roku? Żeby przygotowania były i w jednej i w drugiej sytuacji przy zbliżonych warunkach, aby wykluczyć sytuacje w ktorych ktoś gorzej radzi sobie z treningiem w wyższych temperaturach, co mogłoby prowadzić do zafałszowania wyników.
Dzięki temu można by było ocenić jak na tę samą osobę wpłynął trening jednego i drugiego typu plus to porównanie po pierwszym sezonie między obydwiema grupami.
IG jnalew
www.strava.com/athletes/19149633

Blog viewtopic.php?f=57&t=56963
Blog - komentarze viewtopic.php?f=28&t=56993

5km 20:11, 2018
10km 42:49 2018
HM 1:37:29, 2023
M 3:35:01, 2023
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Jestem ciekawy czy ta praca naukowa będzie mogła wylądować w koszu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3912323/
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3865
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

a ja myślałem, że w dobrym treningu występują wszystkie elementy
czekam na eksperyment szkoła skipowa vs szkoła wieloskokowa :)
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3865
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

gasper pisze: 09 gru 2022, 18:02 czekam na eksperyment szkoła skipowa vs szkoła wieloskokowa :)
Jesteś wielki. :hahaha: :hahaha: :hahaha:
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jako pomysłodawca wypowiem się w temacie.

@Rolli - tak, wiemy, że są na ten temat badania, nawet bardzo wnikliwe, jednak podeszliśmy do tego nie jak do badań naukowych, ale jako swoistego rodzaju projekt edukacyjny. Chcemy po prostu pokazać, że są różne szkoły biegania, może kogoś zainspirować, może pogadać trochę o treningu, czyli zrobić coś praktycznego, a nie tylko teoretycznego.

@gasper, pawo - dla tak zacnych znawców biegania i meandrów treningu faktycznie może nie być tu nic ciekawego. To jest raczej projekt dla odbiorcy początkującego / średniozaawansowanego, który może podejrzy jakiś trening, może zacznie coś więcej czytać na jakiś konkretny temat, a może też coś się dowie ciekawego. Dla tak zaawansowanych znawców pozostają jedynie prace naukowe :oczko:

@j.nalew - możliwe, że pociągniemy temat, wszelkie uwagi mile widziane. Rozpoczniemy prawdopodobnie na przełomie roku, więc jak ktoś chciałby coś dorzucić od siebie to będzie nam bardzo miło :)
Teacher
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:25
Życiówka na 10k: 41:11
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dlaczego rekrutacja tylko 5 osób na grupę? Zakładając kontuzję, chorobę, niedyspozycję, przestrzelenie startu mamy do porównania optymistycznie 3 osoby na grupę

Sam mógłbym się zgłosić, ale w związku z inną aktywnością (piłka halowa z kolegami) chyba trochę bym nie pasował? Bo jeśli robiłbym 4 jednostki biegowe, jedna siłowa, jeden raz piłka to byłoby to nie miarodajne
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3865
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

artur_kozlowski pisze: 09 gru 2022, 20:07 @gasper, pawo - dla tak zacnych znawców biegania i meandrów treningu faktycznie może nie być tu nic ciekawego. To jest raczej projekt dla odbiorcy początkującego / średniozaawansowanego, który może podejrzy jakiś trening, może zacznie coś więcej czytać na jakiś konkretny temat, a może też coś się dowie ciekawego. Dla tak zaawansowanych znawców pozostają jedynie prace naukowe :oczko:
I co da ten eksperyment początkującemu obserwatorowi, ma wybrać jedną z opcji i poświęcić rok na jej sprawdzenie? To są żywi ludzie, a nie kartki z dzienniczka które przyjmą wszystko.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

artur_kozlowski pisze: 09 gru 2022, 20:07 Jako pomysłodawca wypowiem się w temacie.


@gasper, pawo - dla tak zacnych znawców biegania i meandrów treningu faktycznie może nie być tu nic ciekawego. To jest raczej projekt dla odbiorcy początkującego /
to Artur pokaż mi początkującego, który biega 10 km w 40 minut
a po drugie na początkującego jedna i druga metoda zadziała - zadziała też zwykła systematyczność
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1308
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hehe
to ja już jakiś czas eksperymentuję na sobie :hejhej:
Szybko mi się nie chce, to biegam sobie BS-y, za to zwiększyłem mocno kilometraż.
Łapałbym się na te wymagania, ale 4 treningi tygodniowo to za mało.

Panowie a gdzie w tym eksperymencie jest wiek kandydatów.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@pawo - nie sądziłem, że będę akurat z Tobą musiał przeprowadzać taką rozmowę. Chciałbym, aby początkujący biegacz, który będzie obserwował przygotowania bardziej zaawansowanych zawodników mógł dostrzec różne spojrzenia na trening, różne środki treningowe, może kolejność poszczególnych treningów, może zasady przy układaniu treningu itd. Będziemy chcieli dość dużo opisywać w ramach prowadzenia treningu, również takich podstawowych rzeczy. Nie wiem skąd Ci przyszło do głowy, że zawodnik, który biega 2-3 razy w tygodniu po 5 kilometrów miałby rok kopiować trening zawodnika z poziomu 40min/10km.

@gasper - ... nikt nie pisze, że nabór jest dla zawodników początkujących, a jedynie korzyści płynące z projektu mogą być również dla osób początkujących, przez obserwację to co powyżej napisałem. Można być czynnym uczestnikiem i biernym :)

Dla mnie ważny jest proces i pokazanie różnych spojrzeń na planowanie treningu.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Teacher pisze: 09 gru 2022, 20:11 Dlaczego rekrutacja tylko 5 osób na grupę? Zakładając kontuzję, chorobę, niedyspozycję, przestrzelenie startu mamy do porównania optymistycznie 3 osoby na grupę

Sam mógłbym się zgłosić, ale w związku z inną aktywnością (piłka halowa z kolegami) chyba trochę bym nie pasował? Bo jeśli robiłbym 4 jednostki biegowe, jedna siłowa, jeden raz piłka to byłoby to nie miarodajne
Możliwe, że wybierzemy więcej, póki co takie założenie przyjęliśmy, chociaż wiemy, że może być to dość ograniczające. Dla takiej grupy uda nam się na pewno uzyskać badania wydolnościowe czy badania krwi systematyczne, a przy większej liczbie mogłoby to być problematyczne. Oczywiście będziemy publikować również plany, więc każdy będzie mógł je wdrażać w swój plan.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Slawcio pisze: 09 gru 2022, 21:42 Hehe
to ja już jakiś czas eksperymentuję na sobie :hejhej:
Szybko mi się nie chce, to biegam sobie BS-y, za to zwiększyłem mocno kilometraż.
Łapałbym się na te wymagania, ale 4 treningi tygodniowo to za mało.

Panowie a gdzie w tym eksperymencie jest wiek kandydatów.
Bardzo ważny jest wiek, ale chyba ważniejsze od wieku jest doświadczenie treningowe. Pewnie będziemy podchodzić mocno indywidualnie i na końcu opisać jakieś ciekawe przypadki i próbować generalizować, ale sami nie wiemy co z tego wyjdzie :)
ODPOWIEDZ