9 tygodni do maratonu

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
majesinho
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020, 10:26
Życiówka w maratonie: 3:08

Nieprzeczytany post

Cześć,
Chciałbym skonsultować swój trening i ewentualne korekty (o ile nie jest na nie za późno) w przygotowaniu do maratonu 16.10 w Poznaniu.

W skrócie: wiek 34 lata, 69 kg, biegam ~10 lat, najlepsze wyniki M – 3:08, HM – 1:27, ale to w 2016 roku. W tym roku treningowo HM 1:39 w kwietniu na dużym luzie jako zając dla znajomego i w maju 10 km w 39 min, już na maksa.

Obecnie robię plan Danielsa 2J pod maraton i chcę spróbować złamać 3h za 9 tyg. Plan, z którego korzystam to cykl 4-tygodniowy (razem 26 tygodni).
Tygodniowo biegam 80-100km (0,8-1 tygodniowej objętości) – podzielone na 5 treningów, mocniejsze akcenty J1 (niedziela) oraz J2 (czwartek) oraz 3 biegi BS, żeby wypełnić dystans.

Początkowo zacząłem używać temp dla biegów TM, progowych, interwałów i rytmów z tabelek Danielsa, które odpowiadały sprawności VDOT 50 i co 4-5 tygodni podbijam o 1, w tej chwili biegam treningi na tempie z poziomu VDOT 53, a za 2 tygodnie przechodzę na docelowe 54, które utrzymam przez ostatnie 6 tygodni do maratonu.
Co zmieniłem w planie to od 10 tygodnia, zamiast niedzielnych wolnych długich wybiegań, robię BNP (25-30km), również w te tygodnie, gdzie nie ma akcentów, a cały trening to BS.

HRmax 192, ale niestety z nadgarstka, więc nie do końca wiarygodne, ale pozwala mi to widzieć, że np. przy biegach progowych (4x3,2km/2 min. trucht) tętno to ok. 170. W BS, przy prędkościach ok 5 min/km mam 145-155, ale nie patrzę na zegarek, tylko biegam na samopoczucie.

Na ten moment, niestety trudno mi powiedzieć, czy mój cel jest realny. Trening robię sumiennie, nie ominąłem ani jednego dnia. Na 3 tygodnie przed maratonem biegnę HM z treningu i jeśli uda mi się zrobić 1:25 to zakładam, że mogę atakować 3h w maratonie.

Czy macie jakieś sugestie, czy powinienem coś zmienić, poprawić, czy trzymać się tego, co robię?
Czy wg Was cel jest realny, czy raczej jest to życzeniowe?

Dzięki.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3265
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

"Na 3 tygodnie przed maratonem biegnę HM z treningu i jeśli uda mi się zrobić 1:25 to zakładam, że mogę atakować 3h w maratonie."
To będzie dobry wyznacznik. Jak pojawi się niskie 1:25 to mozna próbować.
majesinho
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020, 10:26
Życiówka w maratonie: 3:08

Nieprzeczytany post

Logadin pisze: 09 sie 2022, 11:28 "Na 3 tygodnie przed maratonem biegnę HM z treningu i jeśli uda mi się zrobić 1:25 to zakładam, że mogę atakować 3h w maratonie."
To będzie dobry wyznacznik. Jak pojawi się niskie 1:25 to mozna próbować.
Dzięki za komentarz. W tej chwili robię biegi progowe w tempie 4:04 min/km, ale niedługo przechodzę na 4:00 min/km, więc liczę na to, że podbiję możliwości przez kolejne 6 tygodni i to pozwoli mi przebiec ten HM w zakładanym czasie.
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Trzymam kciuki, szkoda,że wiosną nie udało się pobiec czegoś mocno np 10k lub HM , byłby dobry wyznacznik i punkt odniesienia odświeżony.
Prędkości ładne i niech niesie. Szkoda też,że spora przerwa od startu mocnego w maratonie (warto przynajmniej raz w roku pobiec mocno) aby nie "zardzewieć" . Jeśli jesteś wybiegany to będzie ok.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
wigi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2622
Rejestracja: 02 lut 2012, 00:11
Życiówka na 10k: 00:38:28
Życiówka w maratonie: 02:56:00
Lokalizacja: Brzeg Dolny/Wrocław

Nieprzeczytany post

Jeśli przed maratonem akcenty biegane wg VDOT 54 nie będą sprawiały problemów, a półmaraton przebiegniesz w około 1:25, to spokojnie możesz myśleć o łamaniu trójki. Nawet więcej - powinieneś to zrobić. :) Powodzenia.
BlogKomentarze
10 km - 38:28 (5.03.2017), HM - 1:24:30 (25.03.2017), M - 2:56:00 (15.10.2017)
majesinho
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2020, 10:26
Życiówka w maratonie: 3:08

Nieprzeczytany post

Dziękuję za komentarze.

Udało mi się przebiec półmaraton 3 tygodnie przed planowanym startem (Poznań, 16 października) w czasie 1:22:35 i teraz mam dylemat, czy atakować 3h, czy może próbować negative split na 2:55 i ewentualnie korygować podczas biegu.

Wydaje się, że taki wynik w maratonie pozwala mi myśleć o czymś więcej niż 3h. Tym bardziej, że półmaraton był z treningu, po wybieganiu 38km (w tym 26km w tempie M) 3 dni wcześniej. Jak uważacie?

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ