Tlenowa czy interwałowa szkoła biegania? Testujemy, która jest skuteczniejsza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

artur_kozlowski pisze: 10 gru 2022, 10:54
gasper pisze: 10 gru 2022, 10:48
RysK0 pisze: 10 gru 2022, 10:05 Najwięcej wątpliwości i uwag mają ci niezainteresowani.
ostrzegamy jeleni ;)
Jak dla mnie wszystkie jelenie, które miały się ujawnić to już się ujawniły :oczko:
gasper: skoro mieliśmy w historii takie zderzenie to po co powtarzać zamiast iść do przodu?
artur : Może właśnie dlatego żebyś miał co komentować :)

życze Artur powodzenia - ale pamiętaj, że w ten sposób daleko nie zajedzie ten portal i co najwyżej dosięgnie poziomem do biegologii
New Balance but biegowy
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1452
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 2:55:47 Trail
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

karolszatkowski pisze: 10 gru 2022, 18:39 Ja się z tym nie zgadzam. 40 minut to moim zdaniem pułap osiągalny przez każdego i nie potrzeba do tego nie wiadomo jakiego biegania.
Owszem, można by się z tym zgodzić, jeżeli tylko pacjent tego bardzo chce i sporo biega.

Ale przy założeniu 4 treningów w tygodniu to zdanie już nie jest takie oczywiste. I moim zdaniem większość już nie osiągnie tego celu.
Czas osiągnięty podczas zawodów jest wprost proporcjonalny do twojego zaangażowania.
Bieganie metodą startową. http://run.hancza.net/
Życiówki 2024 (M50): 5K-17:40, 21K-1:22:28, 42K-2:55:47 (Trail)
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Ciekawy projekt !
Jak w praktyce będzie wyglądało monitorowanie krwi podczas całego projektu ?
Zakładam, że będą dwie ogólne ramy programów treningowych - czy po każdym wykonanym treningu - dany program będzie delikatnie modyfikowany pod każdego konkretnego zawodnika, w zależności od wykonania treningu ?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Bardzo dobry pomysł.
I nie chodzi przecież o jakiś naukowy dowód na wyższość takiego czy innego podejścia ale formę pewnego eksperymentu społeczno-sportowego na który wszyscy uczestniczący się godzą i rezultaty mogą obserwować.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 10 gru 2022, 16:26 Co planujecie z tymi badaniami, co będzie porównywane, jak to ma być?
Na początku badania wydolnościowe, żeby zbadać poziom zawodnika, a w międzyczasie badania krwi - takie kompleksowe, które mogą nam podpowiedzieć jak dany rodzaj treningu oddziałuje na nasz organizm, krew, organy itd.
zozur pisze: 10 gru 2022, 16:27 Dlaczego tylko 4 treningi w tygodniu?
Dlatego, żeby zebrać grupę. Raczej trenujących 5 razy w tygodniu jest dużo mniej niż tych trenujących 4 razy, więc trudniej byłoby nam ich zebrać, ale może gdyby się więcej takich osób zgłosiło to jest to możliwe do zrealizowania.
karolszatkowski pisze: 10 gru 2022, 18:39 Mam nawet możliwość rejestrowania tychże treningów w postaci materiałów wideo.
Chyba wysuwasz się na prowadzenie :)
Woszkowaty pisze: 11 gru 2022, 15:34 Jak w praktyce będzie wyglądało monitorowanie krwi podczas całego projektu ?
Prawdopodobnie będziemy dawali pakiety badań do zrobienia co 1-2 miesiące. Konsultujemy ze specjalistą tak żeby to było efektywne.
Woszkowaty pisze: 11 gru 2022, 15:34 Zakładam, że będą dwie ogólne ramy programów treningowych - czy po każdym wykonanym treningu - dany program będzie delikatnie modyfikowany pod każdego konkretnego zawodnika, w zależności od wykonania treningu ?
Póki co myśleliśmy o jednej ramie, ale faktycznie mogą być różne sytuacje i na pewno każdy przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany. Będziemy starali się publikować sporo treści, więc będzie można oceniać.
gasper pisze: 10 gru 2022, 21:19
gasper: skoro mieliśmy w historii takie zderzenie to po co powtarzać zamiast iść do przodu?
artur : Może właśnie dlatego żebyś miał co komentować :)

życze Artur powodzenia - ale pamiętaj, że w ten sposób daleko nie zajedzie ten portal i co najwyżej dosięgnie poziomem do biegologii
Kiedyś pisaliście, że na forum jest w normie 'naparzanka' - to chyba Adama słowa, a teraz chcesz się obrazić na tak łagodny tekst? :) Pisałeś nam, że szukamy jeleni, więc nie oczekuj, że będę Ci rozkładał czerwony dywan. Ciekawie czy powiedziałbyś to samo tym 80 osobom, które już się zgłosiły.

A odnosząc się konkretnie do tej odpowiedzi o komentowaniu to właśnie liczymy na merytoryczną rozmowę o bieganiu, treningu, planowaniu, więc właśnie liczymy na komentowanie. Tyle, że w odniesieniu tematu.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wogóle Gasper nie rozumiem Twojego lamentowania. Przecież to fajny materiał do dyskusji. Bardzo mnie ta inicjatywa cieszy, chociaż nie zgłaszam się :) ale będę na pewno czytał z zainteresowaniem.

Chciałem nawet Artur Cię za nich przeprosić ;) - wiem, że to dorośli, niezależni ludzie i ja zawsze mówię, że są fajni, merytoryczni, a tutaj merytoryczny projekt a oni się przypierdzielają o jakieś nie wiadomo co.
Ale jak już projekt ruszy to zobaczysz, że będą wartościowymi dyskutantami. (tzn mam nadal taką nadzieję). :)
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Nie chodzi o to, że zły pomysł, tylko o uczciwe zareklamowanie i dokładne wyjaśnienie.
To cytat z fejsbuka"
Kto pisze się na nasz darmowy, autorski plan treningowy❓
Przygotowujemy zawodników do wiosennego startu jedną z dwóch metod treningowych. W zamian za zgłoszenie i zakwalifikowanie do naszej akcji otrzymujecie badania wydolnościowe, monitoring krwi, sprzęt sportowy i darmową dawkę wiedzy.
A to słowa osoby zgłoszonej:
Nie znam tajników treningów także ciężko byłoby mi się zdecydować już teraz na konkretną grupę.
edit: A to zdanie z artykułu:
Dla niektórych biegaczek i biegaczy lepsza będzie szkoła tlenowa, dla innych szkoła interwałowa, a jeszcze innym najlepiej posłuży szkoła mieszana.
Uważasz, że to zdanie jest prawdziwe, albo czy ma sens i bbb?
edit 2 coś pokasowałem choroba :grr:
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Nie rozumiem pytania, co to znaczy: "Czy zdanie jest prawdziwe".
Deal jest prosty - ludzie dostają za darmo kilka tygodni (czy miesięcy) pracy z trenerem a w zamian za to rozumiem, że godzą się na to, że ich trening jest opisywany i o nich dyskutujemy.
Co do tego - jak wybrać ludzi do takiej czy innej grupy - tutaj trzeba bazować na preferencjach zawodnika (jeśli takie ma) a jeśli nie ma i chce się zdać na trenera, to przydzielić go do jednej z grup.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Nie śpię jeszcze to odpowiem.
Adam Klein pisze: 12 gru 2022, 00:43 Deal jest prosty - ludzie dostają za darmo kilka tygodni (czy miesięcy) pracy z trenerem a w zamian za to rozumiem, że godzą się na to, że ich trening jest opisywany i o nich dyskutujemy.
Deal byłby prosty, jakby było napisane.
Robimy eksperyment, zdajemy sobie sprawę, że najlepszy trening to trening spolaryzowany i spersonalizowany, ale chcemy sprawdzić jakie będą efekty po treningu bardzo okrojonym, jednolitym,(brak mi słowa). Istnieje szansa, że poprawicie wynik, ale jak to w eksperymentach bywa, możecie też się pogorszyć. W zamian za udział i związany z tym ryzykiem, dajemy to i to, a ponadto zobaczycie jak działa wasz organizm.
A nie jakieś bzdety, że są różne szkoły. Gdzie te szkoły?

No, ale nie marudzę. Jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ludzi pcha do projektu nadzieja, że mogą się poprawić i to wystarczy. Jak się nie uda to trudno. Ja czekam na ambitny projekt w przyszłości.
karolszatkowski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2022, 15:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 11 gru 2022, 23:56 Nie chodzi o to, że zły pomysł, tylko o uczciwe zareklamowanie i dokładne wyjaśnienie.
To cytat z fejsbuka"
Kto pisze się na nasz darmowy, autorski plan treningowy❓
Przygotowujemy zawodników do wiosennego startu jedną z dwóch metod treningowych. W zamian za zgłoszenie i zakwalifikowanie do naszej akcji otrzymujecie badania wydolnościowe, monitoring krwi, sprzęt sportowy i darmową dawkę wiedzy.
A to słowa osoby zgłoszonej:
Nie znam tajników treningów także ciężko byłoby mi się zdecydować już teraz na konkretną grupę.
edit: A to zdanie z artykułu:
Dla niektórych biegaczek i biegaczy lepsza będzie szkoła tlenowa, dla innych szkoła interwałowa, a jeszcze innym najlepiej posłuży szkoła mieszana.
Uważasz, że to zdanie jest prawdziwe, albo czy ma sens i bbb?
edit 2 coś pokasowałem choroba :grr:
Dokładne wyjaśnienie na tym etapie jeśli chodzi o treningi? Nic dziwnego, że na tym etapie jako osoba, która się zgłosiła nie znam szczegółów treningu. Gdybym je już teraz znał to bym nie musiał zgłaszać się do projektu. Jest to jeden z czynników dlaczego się zgłosiłem i myślę, że pozostałe kilkadziesiąt osób również.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 12 gru 2022, 00:58 Robimy eksperyment, zdajemy sobie sprawę, że najlepszy trening to trening spolaryzowany i spersonalizowany, ale chcemy sprawdzić jakie będą efekty po treningu bardzo okrojonym, jednolitym,(brak mi słowa). Istnieje szansa, że poprawicie wynik, ale jak to w eksperymentach bywa, możecie też się pogorszyć. W zamian za udział i związany z tym ryzykiem, dajemy to i to, a ponadto zobaczycie jak działa wasz organizm.
Pawo, znasz jakąś szkołę, trening, metodę, która daje 100% skuteczności i poprawę wyników?
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 12 gru 2022, 07:02 Ludzi pcha do projektu nadzieja, że mogą się poprawić i to wystarczy. Jak się nie uda to trudno. Ja czekam na ambitny projekt w przyszłości.
Ja wierzę jednak, że są nie tylko osoby, których pcha żądza i parcie na wynik, a bardziej eksperymentowanie, czyli tacy ludzie jak Ty yacool i mam nadzieję, że z podobnym podejściem wszyscy podejdziemy. Efekt będzie jakiś wymierny albo nie, ale ważne jest bawienie się treningiem i sprawdzanie różnych podejść do treningu.
RysK0
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 29 maja 2019, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post


pawo pisze:Nie chodzi o to, że zły pomysł, tylko o uczciwe zareklamowanie i dokładne wyjaśnienie.
To cytat z fejsbuka"
Kto pisze się na nasz darmowy, autorski plan treningowyObrazek
Przygotowujemy zawodników do wiosennego startu jedną z dwóch metod treningowych. W zamian za zgłoszenie i zakwalifikowanie do naszej akcji otrzymujecie badania wydolnościowe, monitoring krwi, sprzęt sportowy i darmową dawkę wiedzy.
A to słowa osoby zgłoszonej:
Nie znam tajników treningów także ciężko byłoby mi się zdecydować już teraz na konkretną grupę.
edit: A to zdanie z artykułu:
Dla niektórych biegaczek i biegaczy lepsza będzie szkoła tlenowa, dla innych szkoła interwałowa, a jeszcze innym najlepiej posłuży szkoła mieszana.
Uważasz, że to zdanie jest prawdziwe, albo czy ma sens i bbb?
edit 2 coś pokasowałem choroba :grr:
Na fejsie informacja opublikowana kilkanascie godzin temu a " dyskusja " na forum dwa dni trwa. Przecież nie o tym co na fejsie jest.
Jakoś się nie klei.Obrazek
Edit:
I skąd założenie, że osoby biegające w okolicach 40 minut na 10 km nie rozumieją na czym polega trening i jak może wpłynąć na formę. Więcej wiary w inteligencję biegaczy Obrazek
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13453
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

@artur, będą te treningowe tygodnie tu przedstawiane na bieżąco, czy tylko komentowane na koniec treningu.
ODPOWIEDZ