Co ćwiczyć żeby zwiększyć swoją prędkość

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3921
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A oni potrafią zmienić się w ziemniaki?
Dosłuchaj do końca pana Myśliwca.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12511
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie wiem, ale kiedyś Clarkson jak był w Stanach, to zauważył, że tam na południu ludzie rozmnażają się z warzywami. I tego się trzymam.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3921
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ten Klarkson z Top Gear, bo jak tak to chyba z samochodami , a nie z warzywami, a warzywami to się stają jak nie przestrzegają ograniczeń prędkości.
Placki żona pieczę, idę zobaczyć czy już.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A jaka jest korelacja pomiędzy napędem (M) metabolicznym a (nieM) niemetabolicznym na skali wyniku?
Można mieć dobre źródło nieM przy 40'/10k albo nie mieć dobrego nieM i łamać 2:05?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12511
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie, nie dokładnie słyszałem, że z warzywami, bo optykę mieli lekko inną, delikatnie rzecz ujmując. No ale nieważne.

Jeżeli przyjęlibyśmy te 36km/h jako prędkość sprinterską, no to jest śmiech na sali, znaczy na sawannie. Z takim zapasem prędkości Jacobs przetrwałby może te kilka sekund zanim coś go nie dorwie.

No ale nie o tym chciałem.
Zróbmy kolejne założenie. Czyli, że jednak na tej sawannie, a nie gdzieś w piekle, bardziej od zwierząt różnimy się biomechaną.

Deter, nie ma takiej opcji. Natomiast są odcienie szarości, ale może o tym potem.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3921
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

No tak, sawanna zmienia wszystko, bo taki jagular ma cztery nogi a hepalumf, to nawet nie wiem ile. Ale i VO2max u charta czy konia jest ciut inne niż u Jacoba, to znaczy to ciut to pewnie razy trzy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12511
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dlatego robię założenia ze wskazaniem, żebym nie musiał o tym myśleć.

Jak już jesteśmy przy psie, to temat mi bliski, no bo wiecie już, że jak mam zły humor to robię mocny ciągły po lesie. Piątka w kilka minut albo dycha w kilkanaście. Nie chce mi się przeliczać teraz, ale to jest coś w przedziale 35-37km/h. Czyli jesteśmy na poziomie Jacobsa. Przy założeniu że fizjologia psa mniej się różni od biomechaniki, to wychodzi, że praca niemetaboliczna, ma swój zapas prędkości i to całkiem fajny. Tylko jak po niego sięgnąć?
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6500
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

przemekEm pisze: 01 paź 2022, 12:34 :O Przecież sprinterzy czy średniacy nie biegają tylko setek, ale też robią wolne rozbiegania czy biegi ciągłe.
Teraz ja zrobię :O ,bo nie robią, twierdzę tak na podstawie doświadczeń własnych.
Rozbiegania - 20 min maks. Ciągłe - zero, bo niby po co? Wytrzymałość robi się na tempie, 200, 250, 300m.
Karolina Kołeczek prawie w ogóle nie biega, kilka lat temu była tu rozmowa z jej, być może już byłym - nie wiem, trenerem.
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

Bardzo interesująca jest ta Wasza dyskusja, wklejone linki o gibkości i mobilności i tych fajnych zwierzaczkach. Super! Dzięki za rozszerzenie mojego spojrzenia na sprawę. Ale wracając do podstaw pytania: Oprócz skipów to rytmy i intensywne ale krótkie podbiegi? Do tego na pełnej kontroli odbicia?
A na siłowni na czym mógłbym się skupić?
I jakie jeszcze rzeczy mogę robić bez trenera?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12511
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bez trenera nie należy przekraczać progu domu, bo ryzyko pracy metabolicznej kryje się na każdym kroku. Bieganie to nie skoki narciarskie, że możesz sobie wychodzić z progu bez nadzoru. Wybrałeś sobie najtrudniejszą na świecie dyscyplinę sportową, to nie oczekuj łatwych porad.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3921
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Etam, zbyt surowy jesteś, a na siłowni skupiłbym się na tym:
https://www.youtube.com/watch?v=UD7__sTmx60
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12511
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Łoo, grubo. Widzę, że przynajmniej od 6 lat to robi. Jaki ma progres na bieganiu po tym, coś wiadomo?
marco1980
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 398
Rejestracja: 08 lis 2015, 20:42
Życiówka na 10k: 40:33
Życiówka w maratonie: 3:07:40

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 01 paź 2022, 19:30 Etam, zbyt surowy jesteś, a na siłowni skupiłbym się na tym:
https://www.youtube.com/watch?v=UD7__sTmx60
O kurcze, będzie grubo. Ciekawe jak wyjdzie mi pierwszy raz. Z boku to może być dobry filmik do póżniejszego śmiania się z siebie. :D Dzięki.
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 407
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

Zdarza mi się zakręcać takim kółkiem z nieregularną sporadycznością ale głównie w płonnej nadziei wypracowania sześciopaka. Ale czy to się jakoś przekłada na szybsze bieganie to nie mam pojęcia.
zozur
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 302
Rejestracja: 03 gru 2018, 05:06

Nieprzeczytany post

beata pisze:
przemekEm pisze: 01 paź 2022, 12:34 :O Przecież sprinterzy czy średniacy nie biegają tylko setek, ale też robią wolne rozbiegania czy biegi ciągłe.
Teraz ja zrobię :O ,bo nie robią, twierdzę tak na podstawie doświadczeń własnych.
Rozbiegania - 20 min maks. Ciągłe - zero, bo niby po co? Wytrzymałość robi się na tempie, 200, 250, 300m.
Karolina Kołeczek prawie w ogóle nie biega, kilka lat temu była tu rozmowa z jej, być może już byłym - nie wiem, trenerem.
Sprinterzy to wiadomo, ale średniacy też wybiegania do 20 min?
ODPOWIEDZ