Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Radość z biegania
Wyga
Wyga
Posty: 112
Rejestracja: 23 maja 2023, 15:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale jaja!!! dzięki!!
canis lupus
Wyga
Wyga
Posty: 86
Rejestracja: 24 sie 2023, 18:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Fajny jest fragment o tym chińskim trenerze:
"Twierdzi, że studiował zachowanie zwierząt i całą wiedzę na temat treningu długodystansowego wyniósł od saren i strusi."

Co to by było jakby gość zajął się gepardami. Strach pomyśleć.
canis lupus
Wyga
Wyga
Posty: 86
Rejestracja: 24 sie 2023, 18:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ale w sumie gepardy to sprinterzy to może nic by z tego nie wyszło.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Grześ celowo podesłał mi ten materiał, żeby mnie podkurwić, ale tak z czuciem i hamując się.

W skrócie:
gość testuje dwie pary butów, z czego jedna to model pumy, drugiego modelu nie zdradza. Running economy wzrosło u niego o 1,8%. Żeby jeszcze ścigali się na ceny jak lidl z biedronką, ale nie. Technologie działają i będą w związku z tym kosztować więcej. Ale do rzeczy:

w 13 minucie jest pokazane zestawienie parametrów, w tym ten mnie interesujący, czyli BW/s, czyli zmiana nacisku w czasie interpretowana jako impuls hamująco-przyspieszający. Poniżej skrin z tego badania.
breaking_impulse.jpg
No i wychodzi z niego, że w pumach jest większe hamowanie. Więc skąd ten wzrost RE o 1,8%? To się kupy nie trzyma. Z przytoczonej wcześniej recki Mikiego dowiecie się, że karbony rozleniwiają, a może jednak nie rozleniwiają, bo bardziej wyhamowują człowieka i ten musi potem się bardziej odepchnąć? Prowadząca badania też jakoś nie potrafi tego zinterpretować, a gość w podsumowaniu już nie wraca do tego, bo jest zadowolony, że mu wyszły wyższe procenty. Do tego ta cała szopka z ukrywaniem jaki to but był brany do porównań. Grzesiu mi mówi, że to alfy dwójki, bo gość się chwalił w poprzednim filmiku, że w nich pb zrobił. Infantylne to trochę i zniechęcające.

Nie ma rozkmin, a powinny być. Choćby takie, że po co projektować buty, które bardziej hamują, żeby potem trzeba było dawać technologie wspierające wybicie? Nie lepiej od razu zaprojektować but mniej hamujący? No i co by było gdyby zasugerować gościowi, żeby w tych alfach mocniej dojebał w glebę, czyli z większym overstridingiem? Takie rzeczy. Bo może się okazać, że RE rośnie nie ze względu na rodzaj buta lecz poziom hamowania. Tu określany jako wzrost wartości BW/s pod stopą, u mnie jako wzrost wartości zrywu na miednicy.

edit: Grzegorz robi jeszcze resercz tych tajemniczych butów do porównań. Czekam, bo się wersje zmieniają.
Ale poza tym to sama prawda. Że buty dają nowe życiówki, i że szybszy regen dzięki nim. Tylko, że skąd to się bierze? Szybszy regen od większych nacisków? No bez jaj.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
sultangurde
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1910
Rejestracja: 10 paź 2018, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W opisie video.
In today's video I visited the Puma HQ...
Tu zrezygnowałem, bo to nie jest obiektywne
Blog: viewtopic.php?f=27&t=60020
Komentarze: viewtopic.php?f=28&t=60021
2024 [M40] 18:41//40:12//1:31:02
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jest problem interpretacyjny, więc obiektywne, czy subiektywne, to nie ma znaczenia.
Jak będzie "yacool raket sajens lab" to będzie obiektywnie wtedy ;)
Awatar użytkownika
sultangurde
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1910
Rejestracja: 10 paź 2018, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To jest papka marketingowa opakowana w naukowy bełkot.
Co nie zmienia faktu, że mają tam te parametry, które są interesujące, tyle, że okleili to naklejką 1.8% better economy i siup na youtuba.
Może ktoś kiedyś zada pytanie dlaczego te BW/s i chyba jak rozumiem max BW?? jest taki ważny w tym teście...

Edit. Do tego między jednym testem a drugim mogła się zmienić waga obiektu.
Jeśli ten wzór jest poprawny, a jest to 100gram wypoconego potu zmienia wartości.

The peak impact force can be calculated by multiplying the mass of the object (in kilograms) by its acceleration due to the impact (in meters per second squared)
Blog: viewtopic.php?f=27&t=60020
Komentarze: viewtopic.php?f=28&t=60021
2024 [M40] 18:41//40:12//1:31:02
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

BW/s jest bardziej interesujący niż sam BW, bo mówi nam o dynamice zmiany tego parametru w czasie. To nie jest głupie. W teście ten parametr zależy od zastosowanego buta, czyli biegacz jest sprowadzony do roli pasywnego użytkownika. W moim laboratorium to byłoby nie do pomyślenia. Od razu byłaby sugestia: biegaj chwilę po swojemu, czyli jak pizda, a za chwilę biegaj z dojebaniem. No i sprawdzamy parametry. A buty to nieważne. No może w dalszej części eksperymentu, gdy już jest tylko z dojebaniem, to sprawdzamy, w których butach udaje się bardziej hamować.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4798
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Jaja będą jak się okaże, że takie pumki są lepsze od alfów
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Czemu się kupy nie trzyma? Ekonomia mogła się poprawić, czemu nie, choć to nie jest równoznaczne z poprawą wyniku.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

O wyniku tu nie gadajmy, tylko o tym co się dzieje na przestrzeni jednego kroku. A dzieją się rzeczy, których nie kumamy za bardzo.

Jakby ktoś chciał zobaczyć na czym polega takie bardziej aktywne bieganie, gdzie jesteśmy świadomi jakie zmiany chcemy wywołać, to zapraszam do obejrzenia filmiku z mojego laboratorium. :)
Zbicie VO o 1cm czy nawet 1,5cm to już duża sprawa. Nie widać tego za bardzo lecz taka zmiana daje kompletnie inny bieg w odczuciach.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 373
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

A tym labie pumy, to jakim oni sprzętem to mierzyli?
Bo pomiary ekonomi biegu, to obstawiam, że biorą z tej "rury" i pomiarów tlenu/dwutlenku węgla, a nie z pomiarów czujników dotyczących kroku, oscylacji itp.

Co do samych badań różnych butów (but vs but karbonowy), to słyszałem, że polskie uczelnie też badania robiły. Sam tych wyników nie przeglądałem, bo nie rozgrzebywałem tematu, a może warto byłoby zgłębić...

Czy wspomniane "VO", to np. zegarki garmina mierzą?

@Siedlak1975 A czy dobrze kojarzę, że Lisowska pobiegła w pumach po rekord Polski? Jeśll tak, to myśle, że nie są gorsze od Asicsa, czy Nike ;-) Zresztą wspominała w rozmowie albo wywiadzie też o laboratorium pumy, może była w podobnym do tego pokazanego na filmiku.
----------------------------------------------------------
1440miles
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4798
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Oglądałem ten bieg ale nie zwróciłem uwagi w czym Lisowska biegła.
edit. W Budapeszcie na MŚ biegła w pumach
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mierzy, ale różnie z tym bywa i zależy. Mierzy z łapy, klaty, dupy i spod brzucha. I za każdym razem inaczej.
Poleciłem Sebie jakiś czas temu, żeby paskiem zmierzył tętno na dupie. Może takie z dupy dane będą stabilniejsze... No i przy okazji VO też i inne.
Obrazek
Wyszło 11cm z czujnikiem hr z tyłu i 8,8cm z czujnikiem hr z przodu. Tak więc coś tam mierzy i nawet reaguje na inne mocowania. Odwraca tylko bilans jak jest tyłem do kierunku biegu. Podobnie z podem. Można go zakładać z tyłu i z przodu. A jak chce się mieć poprawnie pokazany bilans, to wystarczy obrócić go w obudowie, żeby cały czas był przodem do kierunku biegu. Proste. Co innego jest tu trudne.
ODPOWIEDZ