Teraz jest Pn, 30 marca 2020, 10:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Tempo poniżej easy
Nowy postNapisane: Śr, 25 marca 2020, 19:00 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

j.nalew napisał(a):
Też mnie to ciekawi czy takie wolne bieganie coś daje jeśli chodzi o wydolność i inne parametry potrzebne by szybko/wydajnie biegać. Już nawet nie chodzi o to czy jest to dla nas przyjemne, czy meczące przez wolne tempo, ale co daje, mając na myśli nie samopoczucie psychiczne i subiektywne odczucia zmęczenia/znużenia, ale konkretne parametry fizjologiczne.

Mniej więcej co 6 miesięcy tłumacze tu, ze oczywiście wolne wybieganie daje, i to duzo. Czy na pewno chcesz wiedzieć co fizjologicznie to daje? Watpie...

W skrócie: to najlepszy sposób na poprawienie biogenezy mitochondria miesnia wolnoskurczowego przez długotrwałe wydzieranie Ca+ intrakomurkowe przez poprawienie pracy CaMk a także na synapsach, gdzie służy do uwalniania pęcherzykowy presynaptycznych.

Jak chcesz poczytać dokładniej:
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 8916300507

A tak praktycznie: jak mam duzo czasu stosuje metodę treningu polaryzacyjnego. wolno=bardzo wono + szybko=bardzo szybko. Taka metoda osiągnąłem w wieku 50 lat 16:53 na 5km.

Nowy postNapisane: Śr, 25 marca 2020, 19:54 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Jak tak biegam tym easy 3km codziennie, to czy nie bylobylepiej pobiec np. te 6km i dzien
przerwy?

Nowy postNapisane: Cz, 26 marca 2020, 20:08 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Rolli napisał(a):
..... W skrócie: to najlepszy sposób na poprawienie biogenezy mitochondria miesnia wolnoskurczowego przez długotrwałe wydzieranie Ca+ intrakomurkowe przez poprawienie pracy CaMk a także na synapsach, gdzie służy do uwalniania pęcherzykowy presynaptycznych.....

Nalezę do grupy tych wolnych szuraczy i być może nie powinienem zabierać głosu w rozważaniach naprawdę tęgich biegowych umysłów takich jak Rolli ale muszę się przyznać że uwielbiam czytać tego faceta... :usmiech: Czytam co prawda bez zrozumienia, ale uwielbiam..... :usmiech: :oczko:

Nowy postNapisane: Cz, 26 marca 2020, 21:03 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

:hej:
To jest zawsze niebezpieczne jak ktoś sie pyta:
Cytuj:
Już nawet nie chodzi o to czy jest to dla nas przyjemne, czy meczące przez wolne tempo, ale co daje, mając na myśli nie samopoczucie psychiczne i subiektywne odczucia zmęczenia/znużenia, ale konkretne parametry fizjologiczne.

Ale jak to przeczytasz, to wszystko zrozumiesz:
http://biochemical-pathways.com/#/map/1
:hejhej:

Nowy postNapisane: Pt, 27 marca 2020, 00:09 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

A ja się niedawno zastanawiałem nad czymś innym (i przyznaję się bez bicia, że jeszcze nie chciało mi się szukać publikacji na ten temat).

A konkretnie zastanawiałem się, czy amator może bez straty wynikowej (lub nawet z korzyścią) trenować tak, że robi wszystkie akcenty biegowe (lub nawet odrobinę do nich dokłada), a spokojniejsze biegi zastępuje dyscypliną, która nie jest tak obciążająca dla aparatu ruchu (w szczególności mam na myśli kości i stawy).

Przez pewien czas (myślę, że około miesiąca) ćwiczyłem w ten sposób.
Objętość biegowa zmniejszona o ok. 40% (czyli powiedzmy, że wypadały mi 2 biegi tygodniowo z 5-6), brak ten uzupełniałem orbitrekiem (więc ruch inny, niż biegowy i z symbolicznymi przeciążeniami).

Luźne spostrzeżenia (bez zawodów, więc trudno wyciągać jednoznaczne wnioski):
- gdyby była potrzeba, byłbym w stanie więcej czasu spędzać na intensywności "easy" bez specjalnego pogorszenia samopoczucia czy zwiększenia ryzyka kontuzji
- w tym trybie mógłbym trenować codziennie, przy bieganiu lubię mieć 1-2 dni wolne od biegania w tygodniu żeby dać odpocząć nogom
- właściwie brak czy ustąpienie drobnych bóli/mikrokontuzji
- praktycznie każdy bieg zaczynałem bez większego dyskomfortu
- byłem w stanie bardziej agresywnie biegać, szukać lepszego ruchu, sztywnego podporu i krótkiego kontaktu z podłożem (bo zaczynałem trening bez dyskomfortu czy uczucia już nieco "rozbitych" nóg po poprzednich treningach) - w efekcie na podobnym samopoczuciu biegałem nieco szybciej
- mniejsze zmęczenie psychiczne

Pomijam już aspekt czasowy (mam orbitrek w domu, więc jestem w stanie wskoczyć na niego "od ręki" właściwie o dowolnej porze).

Przypuszczam, że w ramach eksperymentu rozszerzę takie podejście na dłuższy okres (żeby też sprawdzić, jakie ma to przełożenie na wyniki).

Oczywiście w głowie siedzą mi jakieś powiązania - w końcu np. trenujący duathlon/triathlon dzielą czas między różne dyscypliny. Różnica tu jest jednak taka, że dla mnie wszystko, co nie jest bieganiem jest realizowane na intensywności "easy", akcenty dotyczą biegania.

5k: 18:19 | 10k: 37:31 | HM: 1:25:57

Nowy postNapisane: Pt, 27 marca 2020, 12:21 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Ale bieganie jest zdrowe na kości i stawy. Przeciążenia związane ze zbyt wielką objętością, albo z wadliwym / niesymetrycznym ruchem są niezdrowe. A najgorsze jest połączenie pierwszego z drugim

M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]