Komentarz do Felietonów Kuby Wiśniewskiego

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Eeee, ten cały artykuł to jeden wielki Primaaprilis. Kuba biega oblepiony gadżetami.
z gadżetów to biegam czasem niestety z telefonem i nawet ostatnio dzwoniłem do pana redaktora z trasy:) ale większość treningów to mało inteligentne postękiwanie i ubogi dialog wewnętrzny, a raczej stan niesprecyzowanego oraz niezwerbalizowanego błogiego otępienia...
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mam ponoć 50 lapów w tej mojej Sigmie, ale boję się, że jak odhaczę wszystkie to skończy się świat. Albo co najmniej skończy się Klan, a tego dopiero bym nie zniósł ;-)
Karlito
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 268
Rejestracja: 09 paź 2012, 11:43
Życiówka na 10k: 42:14
Życiówka w maratonie: 3:28:34

Nieprzeczytany post

Co tak skromnie. Każdy dialog wewnętrzny jest dobry, no chyba, że przeradza się w zewnętrzny...
Karlito
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 268
Rejestracja: 09 paź 2012, 11:43
Życiówka na 10k: 42:14
Życiówka w maratonie: 3:28:34

Nieprzeczytany post

Ja w moim Kalenji mam 1 międzyczas i też nie wciskam, bo się boję, że coś się skończy.
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Może się czepiam, ale to z troski :-) Dwie drobne uwagi:

1. Czy cały tekst musi być pisany kursywą, przez co czytać się tego nie da?! Czcionka jest za mała. Tu jest przykład poprawnego składu tekstu: https://www.bbc.com/news/uk-politics-47783127
2. Tytuł, jest jaki jest, ale przynajmniej mógłby się zaczynać wielką literą: o kreskach, co mają mnie gdzieś.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

LukaszKoziny pisze:Może się czepiam, ale to z troski :-) Dwie drobne uwagi:

1. Czy cały tekst musi być pisany kursywą, przez co czytać się tego nie da?! Czcionka jest za mała. Tu jest przykład poprawnego składu tekstu: https://www.bbc.com/news/uk-politics-47783127
2. Tytuł, jest jaki jest, ale przynajmniej mógłby się zaczynać wielką literą: o kreskach, co mają mnie gdzieś.
Spoko, każda merytoryczna uwaga dobra

1. Taką przyjęliśmy wewnątrz redakcji konwencję w tym konkretnie przypadku felietonów. Musimy i chcemy oddzielić je od innych treści na stronie. Są to teksty czysto publicystyczne, nie chcemy wprowadzać nikogo w błąd, a zaznaczyć, że tekst jest subiektywny. Podobnie więc, jak np. wypowiedzi w wywiadach - traktujemy całe felietony jajk jeden wielki cytat. Stąd, nieprzypadkowy, zabieg pisania ich kursywą. Jak najbardziej można przemyśleć, czy jest to czytelne. Skoro dla Ciebie nie jest, to warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem

2. Lekko nawiązując do nr 1. tytuł felietonu - intencjonalnie nie jest pisany z wielkiej litery. Dotyczy to, zwróć uwagę, nie tego konkretnie tekstu, ale wszystkich tekstów felietonów na naszej stronie od momentu publikacji pierwszego. I tak pozostanie. Taką przyjęliśmy konwencję, nawiązującą do potoczności, publicystycznego charakteru etc.
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kubawisniewski1 pisze:
LukaszKoziny pisze:Może się czepiam, ale to z troski :-) Dwie drobne uwagi:

1. Czy cały tekst musi być pisany kursywą, przez co czytać się tego nie da?! Czcionka jest za mała. Tu jest przykład poprawnego składu tekstu: https://www.bbc.com/news/uk-politics-47783127
2. Tytuł, jest jaki jest, ale przynajmniej mógłby się zaczynać wielką literą: o kreskach, co mają mnie gdzieś.
Spoko, każda merytoryczna uwaga dobra

1. Taką przyjęliśmy wewnątrz redakcji konwencję w tym konkretnie przypadku felietonów. Musimy i chcemy oddzielić je od innych treści na stronie. Są to teksty czysto publicystyczne, nie chcemy wprowadzać nikogo w błąd, a zaznaczyć, że tekst jest subiektywny. Podobnie więc, jak np. wypowiedzi w wywiadach - traktujemy całe felietony jajk jeden wielki cytat. Stąd, nieprzypadkowy, zabieg pisania ich kursywą. Jak najbardziej można przemyśleć, czy jest to czytelne. Skoro dla Ciebie nie jest, to warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem

2. Lekko nawiązując do nr 1. tytuł felietonu - intencjonalnie nie jest pisany z wielkiej litery. Dotyczy to, zwróć uwagę, nie tego konkretnie tekstu, ale wszystkich tekstów felietonów na naszej stronie od momentu publikacji pierwszego. I tak pozostanie. Taką przyjęliśmy konwencję, nawiązującą do potoczności, publicystycznego charakteru etc.
Pisanie w ten sposób odbieram jako brak szacunku dla czytelnika, bo o braku szacunku dla języku polskiego nawet nie chcę wspominać.
Szczerze mówiąc myślałem, że to błąd korektora. Jeśli chcecie oddzielić jeden artykuł od drugich, to od tego są działy (np. felietony).
Można posłużyć się również kolorami w warstwie wizualnej.

Piszemy kursywą (czcionką pochyloną), jedynie zwroty obcojęzyczne, np. summa summarum, stricte, sensu stricto, et cetera itd.; dotyczy to oczywiście nie tylko zwrotów obcojęzycznych używanych w języku polskim, ale i fragmentów lub wyrazów w języku obcym. Natomiast nie piszemy kursywą cytatów, jedynie umieszczamy je w cudzysłowie - „Treść cytatu"

Zresztą róbcie, co chcecie :-)
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W tej sytuacji proponuję zrobić ankietę. Kto czuje się niedostatecznie uszanowany kursywą?
Mnie czcionka pochylona nie umniejsza. :hejhej:
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

faraon828 pisze:W tej sytuacji proponuję zrobić ankietę. Kto czuje się niedostatecznie uszanowany kursywą?
Mnie czcionka pochylona nie umniejsza. :hejhej:
Nie zrouzmiałeś tego co napisałem.
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3265
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Ja akurat tutaj też się zgadzam z LukaszKoziny. Mierzi mnie jak widzę tytuł z małej litery. To samo mam z tą kursywą.
upoconejajka
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2015, 13:40
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A ja mam inną sugestię do rozważenia. A mianowicie oznaczanie felietonistów i ich dzieł tytułem, który wskazywałby w jaki dzień tygodnia ukazuje się dzieło. Nie znam wszystkich felietonistów i już gubię się kto kiedy pisze.
Chodzi mi o zaakcentowanie, w który dzień wypuszczany jest felieton. Np. "Jak co poniedziałek: O kreskach, co mają mnie gdzieś", bo nazwisko autora jest nad tytułem.
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

LukaszKoziny pisze:
faraon828 pisze:W tej sytuacji proponuję zrobić ankietę. Kto czuje się niedostatecznie uszanowany kursywą?
Mnie czcionka pochylona nie umniejsza. :hejhej:
Nie zrouzmiałeś tego co napisałem.
To prawda. Brak zrozumienia dla ludzi, których bardziej zajmuje forma niż treść to moja ukryta moc.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ja myślę, że uwagi generalne co do wyglądu felietonów (czy innych tekstów) to wartościowy feedback od czytelników. I być może tą dyskusje trzeba wydzielić zupełnie oddzielnie.
Póki co odniosę się do tej kwestii tutaj.
Mi kursywa na początku też przeszkadzała, a być może nadal przeszkadza, a może nie przeszkadza, ale być może bardziej przeszkadza mi wielkość czcionki. (tzn, że za mała). Ale może to akurat już mój wiek daje znać bo jakoś wcześniej nie miałem pretensji a bądź co bądź moglem to zmienić. A może to kursywa spowodowała poczucie zbyt małej czcionki?
W każdym razie coś jest "na rzeczy". ;)
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

faraon828 pisze:
LukaszKoziny pisze:
faraon828 pisze:W tej sytuacji proponuję zrobić ankietę. Kto czuje się niedostatecznie uszanowany kursywą?
Mnie czcionka pochylona nie umniejsza. :hejhej:
Nie zrouzmiałeś tego co napisałem.
To prawda. Brak zrozumienia dla ludzi, których bardziej zajmuje forma niż treść to moja ukryta moc.

Ważna jest zarówno treść jak i forma. Jeśli autor felietonu poświecił swój czas na jego napisanie, to równie ważne jest, aby zaprezentować go w sposób czytelny.
To, że w Kindlu wykorzystujemy czcionkę Bookerly, a nie Comic Sans, nie jest dziełem przypadku, tylko pracy wielu ludzi.
Ignoranctwem będziemy tylko potęgować bylejakość.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

LukaszKoziny pisze:

Ważna jest zarówno treść jak i forma. Jeśli autor felietonu poświecił swój czas na jego napisanie, to równie ważne jest, aby zaprezentować go w sposób czytelny.
To, że w Kindlu wykorzystujemy czcionkę Bookerly, a nie Comic Sans, nie jest dziełem przypadku, tylko pracy wielu ludzi.
Ignoranctwem będziemy tylko potęgować bylejakość.
Na razie, to co piszesz sprawdza się do postulatu, by tytuły felietonów pisać wielką literą i o to, by nie pisać tekstu kursywą. Wyciągasz z tego, co przczytałeś i jak to zostało zaprezentowane kilka wniosków: braku szacunku dla czytelników, brak poszanowania do języka polskiego i o ignoranctwo, które będzie potęgowało bylejakość.

Chyba lekko przesadzasz i rozciągasz normy poprawności językowej na formy, które można traktować bardziej dowolnie - czyli na felieton. Pozostałe materiały na stronie są tytułowane wielką literą (poza jednym, możesz znaleźć) i nie stosujemy tam kursywy (poza cytatami)
I nie sądziłem, by poza brakiem przejrzystości, ktoś mógł się poczuć dotknięty i byśmy w ten sposób kalali język polski. Na razie z Twojej wypowiedzi wynika, że jeśli tytuł felietonu będzie pisany wielką literą, a treść felietonu taką czcionką, o której piszesz - to wyrazimy w ten sposób szacunek czytelników oraz szacunek do języka polskiego.

Co do bardziej przejrzystej formy z mojej strony - tak, zastanowimy się, jak to bardziej czytelnie przedstawić, ale reszta Twojej krucjaty jest chyba trochę przesadzona. Proponuję, poszukajmy jakichś form dziennikarskich lub literackich, w których tytuł pisany jest malą literą. Wydaje mi się, że parę klasyków się znajdzie. O ile jest to uzasadnione formą lub treścią materiału - ja uważam taki zabieg za uzsadaniony.
ODPOWIEDZ