ALE
12 września 2024 Łukasz Telejko Dieta

Czym są elektrolity i napoje izotoniczne? Poznaj korzyści z ich stosowania!

Zwiększony poziom aktywności fizycznej wiąże się nie tylko z większym wydatkiem energetycznym, ale także z większymi ubytkami w naszym organizmie. Wraz z potem tracimy wodę oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mikro i makroelementy. Woda bierze udział w licznych procesach zachodzących w organizmie, m.in. uczestniczy w procesie trawienia, wchłaniania składników odżywczych, a także regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dlatego tak istotne jest, aby codziennie odpowiednio się nawadniać, niezależnie od tego, czy jesteś osobą aktywną, czy nie. Jednak w przypadku osób trenujących, dodatkowo należy zwrócić uwagę na uzupełnianie płynów i odpowiedni poziom nawodnienia zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Biegając w ciepłe lub upalne dni, szybko tracimy wodę z naszego organizmu – wydzielany przez nas pot to głównie woda, jednak nie tylko. Warto pamiętać, że podczas treningu wraz z potem tracimy wiele innych ważnych związków mineralnych, takich jak: sód, wapń, magnez oraz potas.

Ilość płynów i elektrolitów traconych podczas ćwiczeń jest bardzo zróżnicowana u poszczególnych osób i może na nią wpływać wiele czynników m.in. warunki atmosferyczne, wysoka temperatura, wilgotność, wysokość nad poziomem morza, czas trwania i intensywność treningu, waga, wiek, a nawet strój sportowy.  Dlatego tak istotne jest regularne uzupełnianie płynów w organizmie.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to minerały, które po rozpuszczeniu w cieczy, takiej jak woda, mają naturalny dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Do najczęściej występujących elektrolitów w organizmie człowieka należą sód, potas, wapń, magnez, chlorki, fosforany i wodorowęglany.

IMG 1976 1
fot. Krzysztof Kaweczyński

Podczas intensywnego treningu biegowego, szczególnie w ciepły lub upalny dzień, nasz organizm  traci te niezwykle ważne minerały wraz z potem. Jeżeli ich nie będziemy na bieżąco uzupełniać, to narazimy nasz organizm na odwodnienie. . Najczęstszymi objawami odwodnienia są m.in. pragnienie, zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz osłabienie i skurcze mięśni. Dlatego ważne jest, aby nie doprowadzać naszego organizmu do stanu, w którym poczujemy pragnienie – będące pierwszą oznaką odwodnienia.

Dlaczego należy uzupełniać poszczególne elektrolity?

Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. .

Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Wapń przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego.

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie?

Większość osób jest w stanie dostarczyć sobie wystarczającą ilość elektrolitów za pomocą dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedniego nawodnienia. W celu uzupełnienia utraconych elektrolitów można wypić także napój elektrolitowy. Napoje te zazwyczaj zawierają kombinację elektrolitów i często występują  w postaci tabletek musujących, które rozpuszczają się w wodzie.

 ALE Multivitamin + Electrolytes – to suplement diety w formie tabletek musujących o smaku ananas-mango. Produkt w swoim składzie zawiera witaminy, magnez, potas, sód, glukozę, a także koenzym Q10.Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Jaki rodzaj płynów wybrać do nawodnienia organizmu?

Aby odpowiednio nawodnić nasz organizm, należy zrozumieć proces wchłaniania płynów przez nasze ciało. Szybkość, z jaką woda, elektrolity i cukry mogą być wchłaniane do krwiobiegu, jest jednym z głównych wyznaczników tego, jaki rodzaj napoju powinniśmy wybrać na każdym etapie trenowania, żeby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia. Do głównych czynników tego procesu, które kontrolowane są przez skład płynów pod względem stężenia węglowodanów (cukru) i elektrolitów należą:

  • Szybkość, z jaką płyny są wchłaniane przez ściany jelita cienkiego;
  • Szybkość, z jaką zawartość płynów usuwana jest z żołądka.

Uogólniając te dane, wynika z tego, że im wyższą mamy zawartość węglowodanów w napoju, tym wolniej będzie się on wchłaniał. Dlatego stosowanie słodkich napojów, w celu utrzymania prawidłowego nawodnienia i poziomu elektrolitów podczas treningu, jest po prostu niewystarczające. Jednak warto również pamiętać, że sama woda może okazać się niewystarczająca, ze względu na to, że przepływa przez organizm zbyt szybko, nie powodując wysokiego uzupełnienia energii.

354608709 636420475186632 8786233952102775097 n
Fot. Bartłomiej Zborowski

W zależności od długości i intensywności trwania treningu należy dostosować odpowiednie płyny:

  • Napoje hipotoniczne –płyny, które zawierają stężenie elektrolitów i cukrów mniejsze niż stężenie płynów w organizmie (szczególnie we krwi, która transportuje płyny i składniki w nim rozpuszczone do poszczególnych komórek).  Świetnie gaszą pragnienie, ponieważ szybko się wchłaniają. Należą do nich m.in. woda mineralna, mocno rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Napoje hipotoniczne są odpowiednią opcją dla biegaczy, którzy wykonują trening umiarkowany pod względem fizycznym, nieprzekraczający godziny;
  • Napoje izotoniczne –powszechnie nazywane izotonikami. Charakteryzują się tym, że ich osmolarność (stężenie) jest taka sama jak płynów ustrojowych w organizmie. Ich głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów i uzupełnienie elektrolitów utraconych w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej o wysokiej intensywności, trwającej powyżej godziny;
  • Napoje hipertoniczne – płyny zawierające wyższe stężenie węglowodanów lub elektrolitów niż płyny w naszym organizmie. Należą do nich m.in. soki owocowe i warzywne, mocno słodzone napoje oraz żele dla sportowców.

Dlaczego powinniśmy stosować napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne dzięki osmolarności zbliżonej do osmolarności płynów ustrojowych człowieka wspomagają efektywne nawodnienie organizmu. Spożycie napojów izotonicznych jest polecane szczególnie osobą uprawiającym sporty. W skład napojów izotonicznych wchodzą m.in. węglowodany oraz składniki mineralne m.in. sód i potas. Napoje izotoniczne dzięki swoim właściwościom są szybko wchłaniane i efektywnie nawadniają organizm. Na rynku dostępne są różne formy izotoników – napój izotoniczny w proszku, tabletki musujące, a także gotowe napoje w butelce.

ALE Race Isotonic Drink to napój izotoniczny niegazowany o smaku cytrynowym z dodatkiem koncentratu soku z aceroli, magnezu, witaminy C, B6, B12, niacyny i biotyny. Opakowanie 750 ml zawiera jedną sugerowaną porcję produktu.

Marka ALE Active Life Energy posiada w swoim bogatym asortymencie również napoje izotoniczne w proszku, które w łatwy sposób można przygotować, rozpuszczając go w wodzie.

ALE RACE ISOTONIC DRINK LEMON FLAVOR to suplement diety w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie o smaku cytrynowym zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, składniki mineralne i witaminy z grupy B.  ALE RACE ISOTONIC DRINK RASPBERRY WITH LIME FLAVOR to suplement diety w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie o smaku malina z limonką zawierający ekstrakt z owoców malin, składniki mineralne i witaminy z grupy B.

  • Potas – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego;
  • Wapń – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, enzymów trawiennych, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego;
  • Magnez – przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni;
  • Niacyna – przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego;
  • Kwas pantotenowy – pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia;
  • Tiamina – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego;
  • Ryboflawina – przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia;
  • Witamina B6 – przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia;
  • Biotyna – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych;
  • Witamina B12 – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.  

Czy sama woda wystarczy podczas treningu?

Podsumowując, woda jest na ogół wystarczająca na krótsze sesje treningowe, jednak w przypadku aktywności fizycznej w ciepłe lub upalne dni, trwającej dłużej niż 60 minut, polecany jest izotoniczny napój sportowy. Izotonik sprawdzi się również w przypadku krótkich treningów, jeżeli wykonujesz aktywność fizyczną po wstaniu lub od razu po pracy, kiedy nie byłeś w stanie, zjeść odpowiedniego posiłku na około 3 godziny przed startem. W tym przypadku napój sportowy zapewni trochę dodatkowej energii oraz pomoże przetrwać trening bez szkody dla organizmu.

Elektrolity to niezbędne minerały, które odgrywają kluczową rolę w różnych funkcjach organizmu, szczególnie u sportowców wytrzymałościowych, do których bez wątpienia zaliczają się biegacze. Utrzymanie właściwej równowagi płynów i uzupełnianie utraconych elektrolitów, może przełożyć się na jakość treningu lub rezultat w zawodach biegowych.

woda bieganie 1

Jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi wystarczającej ilości płynów podczas biegu, zaczniemy, w pierwszej kolejności, odczuwać zmęczenie i dekoncentrację. Będzie się tak działo, ponieważ ciało zacznie robić, co w jego mocy, aby zmusić nas do zaprzestania ćwiczeń i rozpoczęcia oszczędzania wody w organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby pozostać nawodnionym i nie doprowadzić do skutków odwodnienia.

Pełną ofertę produktów ALE Active Life Energy znajdziesz na stronie doz.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.