DSC03437
8 października 2024 Adam Stangreciak Sprzęt

adidas Terrex Agravic Speed – recenzja trailowej startówki

adidas Terrex Agravic Speed to zwinny i lekki but trailowy od niemieckiego producenta obuwia sportowego. Od wielu dekad adidas jest jedną z czołowych marek produkujących buty i odzież sportową. W miarę rozwoju świata biegów trailowych, niemiecki gigant postanowił wejść w nowy segment, który obejmuje buty startowo-treningowe. W tej recenzji przyjrzymy się modelowi Speed z serii Terrex Agravic, który jest dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowym eobuwie.pl

Dane techniczne:

  • Waga w rozmiarze 42: 228 g
  • Drop: 8 mm
  • Wysokość pięty/palców: 30 mm / 22 mm
  • Podeszwa: guma Continental
  • System sznurowania: klasyczny, bez kieszonki na sznurówki
  • Nawierzchnia: trail – las + góry
  • Typ stopy: neutralna
  • Zastosowanie: startowo-treningowe

Pierwsze wrażenie

Wyciągając buty z pudełka, od razu zwraca uwagę ich delikatny wygląd i lekkość. 228 gramów to niewielka waga, szczególnie jak na buty trailowe z przyzwoitym bieżnikiem, który zwykle waży więcej. Drop wynosi 8 mm, co jest wartością umiarkowaną, odpowiednią dla większości biegaczy. Podeszwa o wysokości 22–30 mm zapewnia dobrą amortyzację przy zachowaniu wysokiej dynamiki.

Cholewka – minimalistycznie, ale odpornie

Cholewka wykonana jest z bardzo cienkiego i przewiewnego materiału, który efektywnie odprowadza wodę. Mimo minimalistycznego wyglądu, materiał wydaje się odporny na przetarcia, zarówno wewnętrzne (spowodowane intensywnym użytkowaniem), jak i zewnętrzne (od ocierania o przeszkody terenowe). Ochrona palców może wydawać się delikatna, jak na obuwie trailowe, ale podczas testów okazała się skuteczna – nie doznałem typowego bólu po zahaczeniu o korzenie czy kamienie.
Buty są neutralne pod względem szerokości, dzięki czemu będą pasować większości biegaczy, z wyjątkiem tych o ekstremalnie szerokich lub wąskich stopach. Wzmacniane sznurówki pozwalają mocno dopasować but do stopy, a poduszki w okolicach zapiętka zwiększają komfort.

DSC03434

Podeszwa – bardzo udana mieszanka gumy

Podeszwa butów składa się z trzech warstw. Najbliżej podłoża znajduje się bieżnik o zmiennej głębokości (4 mm na obrzeżach, 3 mm w środku), co redukuje ilość materiału bez znaczącego wpływu na przyczepność. Mieszanka gumy dostarczona przez Continental zapewnia doskonałą przyczepność, nawet na wilgotnych kamieniach.
Wewnętrzna warstwa składa się z dwóch pianek – Lightstrike i Lightstrike Pro, znanych z modeli asfaltowych, takich jak adidas Boston. Zapewniają one dobrą amortyzację, jednocześnie zachowując dynamikę biegu. Przód podeszwy jest delikatnie uniesiony, co ułatwia przetaczanie stopy.

DSC03437

Przeznaczenie – treningówka z pazurem, czyli startówka dla każdego

Buty testowałem na leśnych szlakach i trawiastych łąkach o różnym stopniu trudności. Ze względu na dobrą, choć nie fenomenalną amortyzację, polecałbym je jako obuwie startowe na biegi trailowe i górskie na dystansie około półmaratońskim. Mogą również służyć jako buty treningowe na długie crossy lub biegi w drugim zakresie w terenie leśnym.
adidas nie zdecydował się na zastosowanie wkładki karbonowej, co sprawia, że buty te nie są zarezerwowane wyłącznie dla szybszych biegaczy. adidas Terrex Agravic Speed to startówki odpowiednie dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Gwarantują dobry poziom dynamiki i responsywności, choć można znaleźć szybsze modele na rynku.

Podsumowanie

adidas Terrex Agravic Speed to ciekawy wybór, który zadowoli szerokie grono biegaczy ceniących sobie leśne ścieżki. Do największych zalet tego modelu należy podeszwa z dobrze dobraną mieszanką gumy, lekkość, dopasowanie oraz odporność na zużycie.

KOMFORT 7.5/10
STABILIZACJA 8.5/10
UNIWERSALNOŚĆ 8/10
AMORTYZACJA 8/10
DYNAMIKA 8/10
LEKKOŚĆ 9/10

Buty dostępne są w sklepach stacjonarnych oraz internetowym na eobuwie.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Avatar photo
Adam Stangreciak

Pasjonat gór, przecierania szlaków, dużego kilometrażu i odludnych zakątków. Były tancerz, a obecnie ambitny biegacz amator, który chce mądrze łączyć szybkie bieganie asfaltowe z górskimi ultramaratonami. Więcej na Instagramie